BRATISLAVA. Na území SR by mohli od októbra pôsobiť najviac štyria príslušníci ozbrojených síl Spojených štátov amerických.
Plniť by mali úlohy výcviku a poradenstva v oblasti civilno-vojenskej spolupráce (CIMIC - Civil-Military Cooperation) a psychologických operácií tímov ozbrojených síl (PSYOP - Psychological Operations).
Vyplýva to z materiálu, ktorý Ministerstvo obrany SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.
Rozvoj civilno-vojenskej spolupráce
Spojené štáty ponúkli možnosť pôsobenia príslušníkov svojich ozbrojených síl na území SR v rámci bilaterálnej spolupráce, vysvetlilo ministerstvo v predkladacej správe. Cieľom má byť zvýšenie vzájomnej interoperability, ako aj rozvoja spôsobilosti civilno-vojenskej spolupráce.
"Obe spôsobilosti vyžadujú schopnosť výmeny informácií s civilným prostredím, porozumenie civilnému prostrediu a vymedzenie vzájomných vzťahov aktérov v priestore operácie," vysvetlil rezort.
Armáda potrebuje špecialistov
Ozbrojené sily SR podľa rezortu potrebujú špecialistov na CIMIC a PSYOP. "Ide navyše o spôsobilosti potrebné na splnenie nášho záväzku prispieť do Síl okamžitej reakcie NATO," dodali predkladatelia.
Civilno-vojenská spolupráca má podľa predkladateľov nenahraditeľnú úlohu v oblasti odolnosti a pripravenosti krajiny na súčasné výzvy bezpečnostného prostredia. Potvrdzovať to má aj pandémia COVID-19.
Návrh musia schváliť Bezpečnostná rada a parlament
Americkí vojaci by mali pôsobiť v posádke Martin. Začiatkom 36-mesačného pôsobenia by mohol byť 1. október. Rotácia má byť zabezpečená v deväťmesačných cykloch. Náklady budú hradené americkou stranou.
Návrh na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov amerických na území SR s cieľom zabezpečenia výcviku a poradenstva Ozbrojených síl SR prerokuje Bezpečnostná rada SR. Materiál musí schváliť vláda a následne Národná rada SR.
Milióny od USA na obnovu techniky
USA ponúkli Slovensku 50 miliónov dolárov, aby vymenilo techniku z obdobia Varšavskej zmluvy za tú ich.

Pre Slovensko by to znamenalo možnosť nakúpiť americkú techniku v hodnote sto miliónov dolárov a zaplatiť polovicu výdavkov.
O využití peňazí by mali rozhodnúť Ozbrojené sily SR a najlepšia komplexná ponuka, informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.
Rezort môže tieto prostriedky použiť aj na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie z dôb bývalej Varšavskej zmluvy.
Výzbroj a nové vrtuľníky
Podmienkou je financovanie techniky v pomere jedna k jednej. Koncom júla minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) povedal, že Slovensko by mohlo za peniaze od USA kúpiť napríklad nové vrtuľníky Black Hawk a dozbrojiť tie, ktoré už aktuálne má. Alternatívou k nim by mohol podľa ministra byť aj nákup ľahších vrtuľníkov.
„Výber toho, čo potrebujú ozbrojené sily, ponechávame samozrejme na vojakoch. V súčasnosti preto v rámci Ozbrojených síl SR prebieha zber a sumarizácia požiadaviek, s ktorými budeme ďalej pracovať a na základe ktorých následne rozhodneme,“ povedal Naď.
Dodal, že každú jednu investíciu dôkladne zvažujú podľa mnohých náročných kritérií. Na účelnosť vynakladania prostriedkov v prípade ponuky zo strany USA dozrie pracovná skupina odborníkov pod vedením štátneho tajomníka rezortu Mariana Majera.
Podľa ministra bude dôležitá aj komplexná ponuka od spoločnosti, ktorú chce rezort dôkladne preskúmať a porovnať s rôznymi alternatívami.
Cieľom súčasného vedenia rezortu je kvalitná technika, na ktorú sa budú môcť vojaci spoľahnúť, pričom vo finále rozhodne komplexná ponuka nielen pre vojakov, ale pre celé Slovensko.