BRATISLAVA. Elektrické vedenie vysokého napätia má byť pre vtáctvo na Slovensku bezpečnejšie.
Informovala o tom organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (ODNS) v tlačovej správe, ktorú zaslal člen organizácie Marek Gális.
Šesť pilotných úsekov
ODNS spolupracuje so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou (SEPS) na zvýšení bezpečnosti elektrického vedenia na šiestich úsekoch, na ktorých plánuje umiestniť na elektrické drôty výstražné prvky, ktoré usmernia let vtáctva.
Vtáky by tak nemali vletieť do drôtov elektrického vedenia, ktoré im spôsobuje smrť alebo zranenia.
V rámci spolupráce budú výstražné prvky umiestnené na šesť pilotných úsekov v blízkosti miest Malacky, Trnava, Trenčín, Nitra, Nové Zámky a Vráble. Opatrenia by tak mali byť zavedené spolu na približne 270 kilometroch vedenia.
Biotopy dôležité pre vtáctvo
Oblasti, v ktorých budú zavedené výstražné prvky ODNS a SEPS určili na základe monitoringu.
„Úseky pre prebiehajúci monitoring sme vybrali tak, aby zahŕňali biotopy dôležité pre vtáctvo z hľadiska hniezdenia, ako migračné trasy, potravné lokality či miesta odpočinku. Daný typ vedení patrí z pohľadu nárazov medzi najrizikovejšie, z dôvodu konštrukcie – málo viditeľného, najvyššie umiestneného, tzv. zemného lana,“ povedal Marek Gális.
Labute sú najčastejšie obete
Podľa Gálisa sú najčastejšími obeťami stĺpov elektrického vedenia na západnom Slovensku labute.
Vybudovanie nadzemných elektrických vedení a následné nárazy jedincov je jedným z faktorov, prečo zo Slovenského územia dnes už takmer vymizol najťažší lietajúci európsky vták – drop veľký.
V minulosti hniezdil vo veľkých počtoch napríklad na Žitnom ostrove, dnes sa jeho výskyt sústredí na jedinú lokalitu, pričom hniezdenie je iba sporadické, v počte niekoľkých kusov.
Podobne sú na tom labute, volavky, či bociany, rovnako ide o väčšie druhy s horšou schopnosťou včas reagovať na podnety.
Nárazmi do vedení sú ohrozené aj u nás vzácne druhy ako sokol rároh, orol kráľovský či sokol kobcovitý.