BRATISLAVA. Vláda v stredu odvolala z funkcie štátneho tajomníka rezortu vnútra Lukáša Kyselicu (OĽaNO).
Vyhovela tak návrhu ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Minister návrh podal po rozhodnutí samotného Kyselicu v reakcii na kauzu jeho údajného pôsobenia vo Vojenskom spravodajstve počas predvolebnej kampane pred tohtoročnými parlamentnými voľbami.
Rezort vnútra tak má momentálne len jedného štátneho tajomníka, ktorým je Ján Lazar.
Mikulec je presvedčený, že Kyselica nedonášal
Mikulec je presvedčený, že Kyselica nedonášal počas pôsobenia vo Vojenskom spravodajstve na hnutie OĽaNO.

Návrh nástupcu Kyselicu po odvolaní z funkcie chce ešte prerokovať s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO). Uviedol to pred rokovaním vlády.
Podľa Mikulca premiér neprezentoval zneužívanie tajnej služby ako fakt. Podozrenia podľa neho preveruje polícia.
Informácie o stretávaní sa ruských agentov na území Slovenska Mikulec bližšie nekomentoval. "Zjavne to vyhodnotili príslušné zložky tak, že ich aktivita bežná nebola," poznamenal. Hovorí, že informácie o pôsobení ruských agentov "sú tu stále".
Predseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba Tomáš Drucker podal minulý týždeň podnet na Generálnu prokuratúru v súvislosti s výrokmi Matoviča ku kauze pôsobenia Kyselicu vo Vojenskom spravodajstve počas volebnej kampane.
Prokuratúra by mala podľa neho preveriť, či nedošlo k viacerým trestným činom, a to zneužívanie právomocí verejného činiteľa, neprekazenie trestného činu alebo ohrozenie utajenej skutočnosti.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) nechce špekulovať nad relevantnosťou Matovičových výrokov na sociálnej sieti, ktorými sa zmieňuje o možných snahách vnútorne rozkladať OĽaNO v predvolebnom období.
"Na statusy sa pýtajte pána premiéra, možno on disponuje informáciami, ktoré nemám ani ja," povedal Naď a zároveň zdôraznil, že ak by sa preukázalo, že Vojenské spravodajstvo naozaj vyvíjalo aktivity ovplyvňujúce vnútropolitickú činnosť, išlo by o škandál, "aký nemá páru".
"Malo by to zásadné aj trestnoprávne dôsledky," povedal minister.
Matovič sa spolieha na políciu a prokuratúru
"Čakám na vyšetrovanie, som zvedavý na výsledok. Ak by sa to potvrdilo, bolo by to dramatické zneužitie tajných služieb na politickú činnosť, čo je v rozpore so zákonom a účelom činnosti tajných služieb," povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO) novinárom.
Premiér má informácie, o ktorých podľa svojich slov nemôže hovoriť. "Chcem poznať pravdu, či bola snaha zneužiť tajné služby tak, ako sa hovorí," dodal.
Matovič v tejto veci neavizuje trestné oznámenie, kompetentné orgány podľa neho už dávno konajú "samé od seba".
"V takýchto veciach sa spolieham na orgány činné v trestnom konaní, že 'ex offo' automaticky konajú, takže na to netreba podávať trestné oznámenie. Myslím si, že keď predseda vlády oznámi, že takéto podozrenie môže byť, tak orgány činné v trestnom konaní by automaticky nasledujúcou minútou mali začať konať," skonštatoval.
Podľa Matoviča je v poriadku, že Kyselica nastupuje parlamentu ako poslanec. Stojí si za tým, že Kyselica bol hrdina. "Ak bol úkolovaný niekým, aby rozvrátil politickú stranu, a neurobil podľa mojich informácií nič v tejto veci, lebo asi by som o tom vedel, že nás rozvracal, tak v tom prípade bol v podstate hrdina," dodal s tým, že sa spolieha na nezávislé vyšetrovanie.
Remišová polemizuje o rozsiahlosti prípadu
V prípade rozhodnutia Kyselicu využiť mandát poslanca vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) uviedla, že záleží na tom, či sa potvrdia medializované informácie, súvisiace s aktivitami smerujúcimi k vnútropolitickej činnosti.
"Ak sa preukážu ako pravdivé, na jeho mieste by som zvážila návrat do parlamentu," povedala
Remišová tiež priblížila, že prípad pôsobenia bývalého štátneho tajomníka vo Vojenskom spravodajstve je z pohľadu jeho osoby doriešený, neplatí to však v prípade samotnej rozviedky.
"Ak sú medializované informácie pravdivé, VS disponovalo informáciou, že Kyselica bude kandidovať, a napriek tomu mu umožnilo pôsobiť vo svojich službách," poznamenala Remišová.
"Pýtam sa preto, koľko je takýchto agentov VS v ostatných politických stranách, na čo sú určení, komu donášajú," zdôraznila.
Záležitosťou sa podľa nej musí zaoberať aj osobitný parlamentný výbor pre kontrolu vojenského spravodajstva.
Remišová priznala, že na poslaneckom klube by mohli diskutovať o možnosti žiadať o zbavenie Kyselicu mlčanlivosti o utajovaných skutočnostiach.
Kyselica bude poslancom parlamentu
Predseda vlády Matovič 28. júla verejnosť informoval, že Kyselica končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva vnútra.
Podľa informácií Denníka N mal totiž vo februárových parlamentných voľbách kandidovať za hnutie OĽaNO ako tajný príslušník vojenského spravodajstva.
Kyselica následne uviedol, že bude pôsobiť ako poslanec parlamentu.
Podľa Matoviča je v poriadku, že sa Kyselica vracia ako poslanec do Národnej rady. „Kým nepoznáme pravdu, ako to bolo, tak je v poriadku, že bude pôsobiť ako poslanec parlamentu," povedal premiér médiám počas stredajšieho rokovania vlády. V tejto veci sa spolieha na nezávislé vyšetrovanie.
To, či by mal byť Kyselica zbavený mlčanlivosti, by nechal na rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní. „Tie už dávno samy od seba konajú, lebo je ich ústavnou povinnosťou konať ex offo v prípade takýchto podozrení," dodal predseda vlády.
V minulosti pôsobil Kyselica ako policajný vyšetrovateľ. Zaoberal sa napríklad kauzou Gorila alebo prípadom prípravy vraždy podnikateľky Silvie Volzovej.
Ďalšie správy z rokovania vlády
V roku 2019 bolo na Slovensku identifikovaných 66 obetí obchodovania s ľuďmi, konkrétne 31 žien a 35 mužov. Konštatuje to Hodnotiaca správa o plnení úloh vyplývajúcich zo Stratégie prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v Slovenskej republike na roky 2016 - 2020 za rok 2019, ktorú schválila vláda.
Ochrana zdravia pracovníkov by sa mala sprísniť a zlepšiť. Zmeny prináša nariadenie vlády o ochrane zdravia zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou karcinogénnym a mutagénnym faktorom pri práci, ktoré kabinet odobril. Navrhovaná účinnosť nariadenia vlády je od 1. októbra 2020.
Výskumný ústav vodného hospodárstva použije peniaze vyčlenené na rekonštrukciu svojich laboratórií na bežné výdavky. Na stredajšom rokovaní o tom na návrh rezortu životného prostredia rozhodla vláda.
Prevencia kriminality by sa mala zamerať na online bezpečnosť, digitálnu gramotnosť a neetický marketing. Odporúčajú sa aj aktivity na posilnenie rozlišovania dezinformácií na internete a o nástrahách online počítačových hier ako hlavných zdrojov radikalizácie mládeže. Vyplýva to zo správy o plnení stratégie prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti. V stredu ju schválila vláda.
Slovenská republika nebude vymáhať trovy konania pred súdmi Európskej únie len ak ide o iný členský štát, inštitúciu, úrad, orgán alebo agentúru EÚ. Ministerstvo spravodlivosti tak spresnilo postupy pre zastupovanie Slovenskej republiky pred súdmi EÚ, v ktorých sa písalo, že trovy priznané Slovensku pred súdmi EÚ sa nevymáhajú. To sa však stále nevzťahuje na súkromné subjekty. Zmeny a doplnenie postupov schválila vláda.
Zásady postupu pri uskutočňovaní zahraničných stykov sa zmenia, cieľom je zefektívniť postupy v oblasti koordinácie a schvaľovania zahraničných stykových aktivít na základe poznatkov z aplikačnej praxe. Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila tieto zmeny.
Na vodnej štátnej hranici medzi Slovenskom a Maďarskom pribudnú tri nové cezhraničné mosty. Dva mosty nad riekou Ipeľ budú spájať obce Vrbovka a Őrhalom, ako aj Ipeľské Predmostie a Drégelypalánk a most pre peších a cyklistov nad Dunajom zas prepojí obce Dobrohošť a Dunakiliti. Vláda v tejto súvislosti v stredu schválila návrh dodatku k medzivládnej dohode s Maďarskom o prevádzke, údržbe a rekonštrukcii cestných hraničných mostov a úsekov hraničných ciest na spoločnej štátnej hranici, podpísanej v Budapešti 14. septembra 2017.