SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Prvé dva týždne budú rúška v triedach povinné, obmedzia podujatia (minúta po minúte)

Celkovo evidujeme 2 739 prípadov.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

21:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

21:15 Dve otázky v čestnom vyhlásení, povinné rúška v triedach, obmedzené podujatia a kúpalíská, či ďalšie rizikové regióny.

Pozrite si prehľad opatrení, ktoré predstavilo konzílium epidemiológov.

20:35 Fínske zdravotnícke úrady odporučili občanom krajiny nosiť rúška v hromadnej doprave a na verejných priestranstvách.

V predchádzajúcich mesiacoch pritom trvali na tom, že na účinnosť rúšok voči šíreniu koronavírusu neexistuje dostatok dôkazov, píše agentúra AFP.

20:03 Európska komisia uzavrela sondážne rozhovory so spoločnosťou Janssen Pharmaceutica NV o nákupe potenciálnej vakcíny.

Už 31. júla Európska komisia rokovala o tejto otázke s farmaceutickým koncernom Sanofi-GSK.

Plánovaná zmluva so spoločnosťou Janssen Pharmaceutica, ktorá patrí do skupiny Johnson & Johnson, má poskytnúť všetkým členským štátom EÚ možnosť kúpiť si budúcu vakcínu. Budú ju môcť tiež venovať krajinám s nízkymi príjmami alebo presmerovať do iných štátov Európskeho hospodárskeho priestoru.

Skryť Vypnúť reklamu

19:36 Konzílium epidemiológov sa tiež rozhodlo obmedziť návštevnosť kúpalísk a akvaparkov, podľa Krajčího to bude na 50 percent kapacity.

Zároveň budú od septembra zakázané podujatia nad tisíc ľudí.

19:32 Prvé dva týždne školského roka budú rúška povinné aj v triedach. Povinné nebudú v materských školách a na prvom stupni základných škôl.

Deti na prvom stupni základných škôl však budú musieť mať rúška mimo tried, napríklad v spoločných šatniach.

19:30 Školská dochádzka sa začne ako každý rok 2. septembra. Rodičia budú musieť odovzdať čestné prehlásenie, súčasťou ktorého bude dotazník.

Budú v ňom dve otázky: či od 17. augusta bolo dieťa mimo územia Slovenskej republiky a či sa dieťa od 17. augusta zúčastnilo na nejakom hromadnom podujatí.

Ak rodič na jednu z dvoch otázok odpovie áno, bude musieť sledovať zdravotný stav dieťaťa a tiež ľudí, s ktorými dieťa prichádza do kontaktu. Ak sa čo i len u jedného z nich vyskytnú príznaky, budú musieť kontaktovať lekára a dieťa zostane mimo kolektívu.

Skryť Vypnúť reklamu

Rodič zároveň v dotazníku podpíše vyhlásenie o dezinfekčnosti, teda, že dieťa neprejavuje znaky infekčného ochorenia.

Pôvodne zvažovaná 14-dňová karanténa pre dieťa v prípade pobytu v zahraničí však nebude povinná.

19:25 Minister zdravotníctva Marek Krajčí oznámil, že do začiatku septembra už Slovensko nebude meniť rizikovosť jednotlivých krajín. Konzílium však odporúča, aby každý Slovák zvážil cestovanie do zahraničia.

Krajčí tiež vymenoval regióny, ktoré podľa konzília patria medzi najrizikovejšie: v Česku je najrizikovejší región Praha, v Chorvátsku k regiónu Vukovarsko pribudla aj Splitsko-Dalmatínska župa.

19:22 Začína sa tlačová konferencia po zasadnutí konzília epidemiológov.

Súvisiaci článok Dá sa nakaziť Covidom-19 z bagety či iného jedla? Nepravdepodobné, hovoria odborníci Čítajte 

18:50 Vo firme, ktorá vyrába bagety a sendviče v Sládkovičove a má viac ako 560 zamestnancov, hygienici zistili nový koronavírus. Vo štvrtok kontrolóri potravinovej správy odobrali stery z obalov výrobkov, ale aj vzorky z bagiet či sendvičov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak by sa však koronavírus objavil aj priamo na jedle, človek, ktorý ho zje, by sa nenakazil, myslí si epidemiologička Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

18:46 V Anglicku sa koronavírusom nakazilo pravdepodobne až 3,4 milióna ľudí, čo je oveľa viac, než sa doposiaľ uvádzalo. Vyplýva to zo štúdie, ktorú vo štvrtok zverejnila londýnska univerzita Imperial College.

Číselný odhad predstavuje asi šesť percent celkovej populácie Anglicka, napísala agentúra AP. Najviac obyvateľov - až 13 percent - sa podľa vedcov zrejme nakazilo v britskej metropole Londýn.

18:38 Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja na svojom štvrtkovom zasadnutí odsúhlasili uvoľnenie finančných dotácií na kultúrne, spoločenské i športové verejné podujatia a detské tábory.

Skryť Vypnúť reklamu

Reagovali tak na svoje uznesenie z 21. mája, ktorým vyplácanie dotácií pozastavili v súvislosti s epidemiologickou situáciou.

18:05 Mesto Vranov nad Topľou ruší všetky hromadné športové a kultúrne podujatia.

Nariadil mu to regionálny úrad verejného zdravotníctva z dôvodu zvyšovania počtu osôb pozitívne testovaných na nový koronavírus.

17:44 Počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom presiahol vo štvrtok číslo 750-tisíc. Vyplýva to z novej bilancie agentúry AFP.

Takmer polovica potvrdených úmrtí bola zaznamenaná v štyroch najhoršie postihnutých štátoch sveta: v USA, Brazílii, Mexiku a Indii, vyplýva z údajov americkej univerzity Johnsa Hopkinsa.

Od vypuknutia pandémie sa vo svete nakazilo už viac ako 20,6 milióna ľudí.

17:40 Veľká Británia začala s testovaním novej aplikácie pre smartfóny, ktorej cieľom je prispieť k boju proti šíreniu koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti uviedlo, že novinku najprv otestujú na ostrove Wight a nasledovať bude londýnsky obvod Newham.

Na projekte sa podieľali experti na ochranu súkromia a tiež spoločnosti Apple a Google. Podobnú technológiu používajú aj v Nemecku a Írsku.

17:35 Tlačová konferencia po skončení rokovania konzília epidemiológov o aktuálnej situácii by mala byť o 18:30.

17:17 Koronavírus môže podľa americkej vedkyne spôsobiť dlhodobé neurologické následky.

Súvisiaci článok Covid môže siahnuť na mozog, lekári videli delírium aj vážne opuchy Čítajte 

Odborníčka Natalie Tronsonová z Michiganskej univerzity v USA sa domnieva, že niektoré následky ochorenia COVID-19 sa prejavia až po niekoľkých rokoch.

U mnohých pacientov sa vyskytla strata čuchu a chuti, poruchy vedomia či zvýšené riziko mozgovej príhody. Môžu existovať aj vážnejšie a dlhodobejšie účinky infekcie, napríklad strata pamäte.

Skryť Vypnúť reklamu

Tronsonová však upozorňuje, že príčina dlhodobých následkov v mozgu nemusí byť spojená s vírusovou infekciou mozgového tkaniva.

"Mnohé z príznakov, ktoré pripisujeme infekcii, v skutočnosti spôsobila ochranná reakcia imunitného systému. Všeobecnú nevoľnosť, únavu, horúčku a spoločenské stiahnutie vyvoláva aktivovanie špeciálnych neuroimunitných buniek a signálov v mozgu," povedala Tronsonová.

16:48 Talianska prokuratúra vyšetrovala premiéra Giuseppeho Conteho a šesť členov jeho vlády v súvislosti s prístupom k boju proti pandémii koronavírusu.

Po preskúmaní celého prípadu prokuratúra odporučila, aby sa uzavrel bez vznesenia obvinení.

16:45 Vo firme na výrobu bagiet v Sládkovičove testy u zamestnancov potvrdili 31 nakazených koronavírusom SARS-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Galanta sa snaží predísť šíreniu koronavírusu. Zatvorili škôlku Čítajte 

Všetky dotknuté osoby a ich úzke kontakty v súčinnosti s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Galante umiestnili do povinnej izolácie.

PR manažér spoločnosti Fekollini Andrej Gerstner zdôraznil, že prvotná nákaza sa vyskytla u dodávateľa.

"Nákaza bola identifikovaná z externého prostredia. Následne sme okamžite stotožnili ľudí úzkeho kontaktu, ktorí boli našimi zamestnancami. Na základe zistených skutočností vedenie firmy rozhodlo o celoplošnom testovaní zamestnancov, ktoré sa uskutočnilo v pondelok 10. a utorok 11. augusta," doplnil Gerstner.

16:05 Chorvátsko hlási rekordný denný prírastok 180 nakazených.

V Chorvátsku momentálne evidujú 811 aktívnych prípadov. Za posledný deň pribudlo aj jedno nové úmrtie súvisiace s koronavírusom; vykonaných bolo ďalších vyše 1200 testov. Najviac aktívnych prípadov evidujú v metropole Záhreb (205), v Splitsko-dalmátskej (187) a vo Vukovarsko-sriemskej župe (95).

Skryť Vypnúť reklamu

15:34 V USA prvýkrát za päť mesiacov pribudlo menej ako milión nových nezamestnaných.

Pokles počtu nových žiadateľov o štátnu podporu v nezamestnanosti naznačuje, že prepúšťanie zamestnancov v ekonomike postihnutej koronakrízou sa spomaľuje.

15:07 OSN odhaduje, že až 43 percent škôl na celom svete nemá prístup k vode a mydlu na umývanie rúk.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP. Voda a mydlo sú považované za hlavné prostriedky obrany proti nákaze koronavírusom.

14:33 Bruselské letisko bude vybavené mobilným testovacím laboratóriom na COVID-19.

Otestovať sa na mieste budú môcť aj cestujúci odlietajúci z Bruselu, musia však myslieť na dostatočnú časovú rezervu. Mobilné laboratórium bude nainštalované mimo letiskových terminálov - v sekcii odletov - a cestujúci budú môcť priamo na mieste podstúpiť test typu PCR.

Skryť Vypnúť reklamu

13:37 Počet nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Nemecku dosiahol už druhý deň po sebe najvyššiu úroveň od začiatku mája.

Zdravotnícke úrady v priebehu uplynulého dňa hlásili 1445 novoinfikovaných.

13:28 Dvoch pacientov v ružomberskej nemocnici napojili na umelú pľúcnu ventiláciu.

Súvisiaci článok Ide vzorom. Dobrovoľne si berie služby pri infekčných pacientoch Čítajte 

V ružomberskej nemocnici sú aktuálne hospitalizovaní traja pacienti, u ktorých testy potvrdili ochorenie COVID-19. "Ide o 61-ročného muža zo Žiliny a dve ženy z Kysuckého Nového mesta vo veku 56 a 60 rokov," spresnila prednostka Kliniky infektológie v Ružomberku Anna Lesňáková.

13:20 Grécko zaznamenalo prvý prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v tábore pre migrantov na ostrove Chios.

V tábore na Chiose žije viac ako 3800 migrantov. Počet jeho obyvateľov tak trojnásobne prevyšuje kapacitu tábora. Grécko dosiaľ zaznamenalo niekoľko prípadov nákazy koronavírusom medzi migrantmi. Viac ako 150 ľudí sa nakazilo v apríli v hoteli určenom pre migrantov na Peloponézskom polostrove. Tento prípad je však prvým na ostrovnom tábore.

Skryť Vypnúť reklamu

13:11 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) navrhol na rokovaní vládneho konzília odborníkov, aby deti po návrate do škôl povinne nosili rúška prvé dva týždne.

Premiér sa obáva, že by niektorí rodičia mohli zatajiť, že s dieťaťom cestovali na dovolenku do rizikovej krajiny. Konštatuje pritom, že sa teória o tom, že deti koronavírus SARS-CoV-2 neprenášajú, nepotvrdila.

13:05 Väčšina ochranných masiek na nos a ústa pomáha, zhodli sa vedci z Dukeovej univerzity v najnovšej štúdii.

Súvisiaci článok Nákrčníky prepadli, látkové rúška sa doťahujú na respirátor Čítajte 

V novej štúdii vedci testovali účinnosť širokého spektra ochranných prostriedkov, od zdravotníckeho respirátora N95 až po bežnú bavlnenú šatku.

Analýza štrnástich typov ochranných masiek ukázala, že niektoré bežne dostupné bavlnené rúška sú rovnako účinné, ako štandardné chirurgické masky.

Skryť Vypnúť reklamu

Naopak obľúbené alternatívne ochranné prostriedky, ako nákrčníky z ľahkého elastického materiálu, môžu byť horšie, než keď človek nemá nasadené žiadne rúško.

„Môžete na vlastné oči vidieť, že maska má nejaký efekt,“ hovorí spoluautor štúdie Warren S. Warren, profesor fyziky, chémie, rádiológie a biomedicínsky inžinier Dukeovej univerzity.

12:52 Česi nebudú musieť pri vstupe do Grécka predkladať negatívny test na koronavírus SARS-CoV-2. Premiér Babiš nespresnil, odkedy má výnimka začať platiť.

12:50 Španielsky región Galícia pre pandémiu COVID-19 zaviedol zákaz fajčenia na verejnosti v prípade, že nie je možné dodržať bezpečnú vzdialenosť dva metre.

Načítavam video...

Vedenie regiónu to podľa denníka El País zdôvodnilo okrem iného možným vyšším rizikom šírenia nákazy cigaretovým dymom aj ťažším priebehom choroby COVID-19 u fajčiarov.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobné opatrenia zvažuje aj niekoľko ďalších španielskych regiónov. Podľa niektorých expertov ale nie je preukázané, že cigaretový dym prispieva k šíreniu koronavírusy.

12:20 Amazon Prime Video daruje na pomoc zamestnancom zábavného priemyslu v Európe šesť miliónov dolárov.

"Kreatívna komunita v Európe bola podstatná pre náš úspech pri produkcii vysoko kvalitných pôvodných seriálov a filmov Amazonu pre našich divákov po svete a je pre nás nevyhnutné, aby sme tejto komunite pomohli počas tejto pandémie," vyjadrila sa šéfka Amazon Studios Jennifer Salke, ktorú cituje denník Guardian.

12:11 V Nemecku neinformovali 900 ľudí o tom, že mali pozitívny test na nový koronavírus.

Bavorská ministerka zdravotníctva Melanie Huml uviedla, že všetkých informujú počas štvrtka a zlepšia systémy tak, aby predišli takýmto oneskoreniam.

Skryť Vypnúť reklamu

11:48 Koronavírus SARS-CoV-2 našli podľa čínskych úradov na povrchu mrazených kuracích krídelok dovezených z Brazílie v meste Longgang, ktoré leží severovýchodne od Hongkongu.

Informovala o tom aj CNN.

Čínski zdravotníci začali okamžite testovať ľudí, ktorí mohli s kontaminovanou potravinou prísť do kontaktu.

11:31 Rusko potvrdilo 5057 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Percentuálny nárast počtu infikovaných už 11 dní neprekročil hodnotu 0,6. Najviac nových prípadov hlási Moskva (692), nasleduje Sverdlovská oblasť (160), Petrohrad (148) a Moskovská oblasť (130). V priebehu stredy sa vyliečilo ďalších 6098 ľudí. Z nákazy sa celkovo vyliečilo už 716.396 ľudí, čo predstavuje 78,9 percenta z celkového počtu infikovaných. V súčasnosti Rusko eviduje 175.978 pacientov s chorobou COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

11:26 Pre hoaxy o koronavíruse zomrelo na svete pošas prvého štvťroka najmenej osemsto ľudí.

Tvrdí to štúdia, ktorú publikovali v American Journal of Tropical Medicine and Hygiene. Podľa nej v nemocniciach pre falošné informácie na sociálnych sieťach prijali okolo 5800 ľudí.

Množstvo osôb zomrelo po vypití metanolu alebo čistiacich prostriedkov na báze alkoholu, pričom si mysleli, že sa tak vyliečia z koronavírusu.

WHO predtým uviedla, že "infodémia" týkajúca sa koronavírusu sa šíri rovnako rýchlo ako samotný vírus a konšpiračné teórie či fámy vedú k úmrtiam a zraneniam.

11:08 Záhadná nová epidémia koronavírusu v najväčšom novozélandskom meste sa rozrástla už na 17 prípadov, informovali miestne úrady s tým, že očakávajú, že pribudnú ďalšie.

Súvisiaci článok Sto dní bol Zéland bez vírusu. Na nový lockdown stačili štyri prípady Čítajte 

Znamená to tiež, že avizovaná trojdňová uzávierka Aucklandu zrejme potrvá dlhšie.

O jej predĺžení by mala vláda rozhodnúť v piatok.

Nové ohnisko predstavuje obrat v epidemiologickej situácii krajiny, ktorá nezaznamenala lokálny prenos koronavírusu vyše 100 dní.

Prípady sa objavovali len medzi cestovateľmi prichádzajúcimi zo zahraničia, ktorí však museli po prekročení hraníc absolvovať karanténu.

10:51 Slovak Investment Holding pripravuje nástroj na podporu inovatívnych spoločností postihnutých pandémiou COVID-19.

Dôvodom podľa vyjadrení spoločnosti je spomalenie prílivu investícií do tejto oblasti vo fáze rastu, čo môže viesť k ich podkapitalizácii. Holding na tom bude spolupracovať so Slovenskou alianciou pre inovatívnu ekonomiku a rezortom financií.

10:45 Slovenskí poľnohospodári sú v novom pandemickom pláne zaradení medzi rizikové skupiny obyvateľstva.

V praxi to bude znamenať, že v prípade ochorenia budú mať títo zamestnanci prednostné právo na vyšetrenie, nárok na používanie ochranných osobných pracovných prostriedkov.

Ako ďalej uviedol Andrej Wallner z odboru komunikácie a marketingu ministerstva pôdohospodárstva, vďaka novému pandemickému plánu budú viac chránené profesie veterinárnych lekárov, ošetrovateľov zvierat a pracovníkov v potravinárskom priemysle.

10:42 Nemecké firmy očakávajú návrat k normálu o jedenásť mesiacov.

Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky zverejnil vo štvrtok ekonomický inštitút Ifo. Pandémia koronavírusu dlhodobo negatívne vplýva najmä na poskytovateľov služieb.

10:41 Cestná a železničná doprava naďalej pociťuje vplyv koronakrízy aj napriek jej zmierneniu.

Výkony v oboch druhoch dopravy sa síce zotavujú z krízových mesiacov a dobiehajú výsledky z predchádzajúcich rokov, preprava cestujúcich stále zaznamenáva výrazné výpadky. Hospodárskym výsledkom dopravných firiem však pomáha mierny pokles zamestnanosti a priemerných miezd. Informoval o tom analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák s tým, že v dôsledku koronakrízy v prvom polroku 2020 klesol počet prepravených osôb o 100 miliónov oproti zvyčajným úrovniam z predchádzajúcich rokov.

10:40 Nemecký priemyselný konglomerát Thyssenkrupp vo štvrtok oznámil, že rokuje o ďalšom znížení počtu pracovných miest.

Dôvodom je pandémia nového koronavírusu, ktorá mu uštedrila ďalší úder v čase, keď už zápasí s problémami.

10:40 Ukrajina zaznamenala rekordných 1592 prípadov nákazy za deň a 22 úmrtí.

Celkový počet ochorení COVID-19 od začiatku pandémie do štvrtka rána dosiahol na Ukrajine 86.140, vyliečilo sa 46.216 ľudí a 1992 ľudí zomrelo. Aktuálne je na Ukrajine 37.932 pacientov s ochorením COVID-19, čo je o 1040 osôb viac než v predchádzajúci deň.

10:33 Nemecko očakáva vakcínu proti SARS-CoV-2 v najbližších mesiacoch, najneskôr budúci rok.

"Mám optimistické očakávania, že v nasledujúcich mesiacoch, avšak určite budúci rok, bude vakcína k dispozícii," vyhlásil nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

Berlínsky Inštitút Roberta Kocha v stredu vydal správu, že vakcína bude k dispozícií už túto jeseň, avšak neskôr túto informáciu stiahol. Podľa hovorkyne inštitútu išlo o starú verziu dokumentu, na ktorom inštitút stále pracuje.

10:32 Himalájske kráľovstvo Bhután zaviedlo pre pandémiu COVID-19 svoju prvú celoštátnu karanténu.

Infekciu koronavírusom SARS-CoV-2 zistili u cestujúcej po návrate do krajiny, až keď ju prepustili z povinnej izolácie.

10:03 Na Slovensku otestovali v stredu 2 741 ľudí, pozitívnych bolo 49. Je medzi nimi 27 mužov a 22 žien, sú vo veku od 15 do 83 rokov.

Najviac prípadov zachytili v Košiciach (12), osem infikovaných pribudlo v Bratislave.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

V okrese Vranov nad Topľou odhalili desať nových nakazených. V okresoch Trenčín, Stropkov a Prešov pribudli po tri prípady. Okresy Prievidza, Pezinok, Galanta a Bardejov majú po dvoch nových nakazených a Partizánske a Kežmarok zaevidovali po jednom novom prípade.

Vyliečilo sa ďalších 55 ľudí. Na Slovensku je tak aktívne infikovaných 763 ľudí.

V nemocniciach je hospitalizovaných 43 pacientov s COVID-19, štyria z nich si vyžadujú pľúcnu ventiláciu, dvaja sú na intenzívke. V stredu nepribudlo žiadne úmrtie.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Doposiaľ otestovali už 286 852 vzoriek a zachytili 2 739 prípadov. Vyliečilo sa už 1 939 ľudí. COVID-19 podľahlo na Slovensku 31 ľudí.

Sedemdňový kĺzavý medián ostáva na čísle 43.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

09:46 India má ďalší rekord v dennom prírastku nakazených. Odhalli tam ďalších 68 999 prípadov.

V miliardovej krajine sa nakazilo už takmer 2,4 milióna ľudí, čo je najviac po Spojených štátoch a Brazílii. Za posledné dva týždne v Indii každý deň pribudlo najmenej 50-tisíc nových prípadov.

09:30 Argentína a Mexiko spoločne vyrobia pre Latinskú Ameriku milióny dávok vakcíny, ktorú vyvíja britská Oxfordská univerzita v spolupráci s farmaceutickým gigantom AstraZeneca.

"To umožní všetkým krajinám v našom regióne včasný a dostačujúci prístup k prípadnej vakcíne," uviedol argentínsky prezident Alberto Fernández na tlačovej konferencii.

09:27 Deficit rozpočtu USA do konca júla stúpol na rekordných 2,81 bilióna dolárov.

Júlový rast deficitu bol relatívne mierny v porovnaní s deficitmi v jarných mesiacoch, keď sa vláda USA snažila oživiť ekonomiku, ktorá sa pre pandémiu koronavírusu takmer zastavila.

09:25 V Berlíne sa po piatich mesiacoch nútenej uzávierky pre pandemické opatrenia otvárajú divadlá.

Medzi prvými tak v stredu urobilo divadlo Komödie am Kurfürstendamm, ktoré bude v piatok nasledovať Schlosspark Theater. Obnovené predstavenie rozhodne neznamenajú návrat k normálu, keďže herci kvôli epidemiologickým opatreniam musia hrať pred poloprázdnym sály.

09:11 V Česku otestovali ďalších 7 978 ľudí, 292 bolo pozitívnych.

Celkovo Česko potvrdilo už 19 075 prípadov nákazy a 391 súvisiacich úmrtí. V stredu nepribudlo žiadne. Vyliečilo sa 13 407 ľudí. Aktuálny počet nakazených pacientov dosiahol rekordný počet 5277, z ktorých je 131 hospitalizovaných.

08:40 Taliansko zaviedlo povinné testovanie pre ľudí prichádzajúcich z Chorvátska, Grécka, Malty a Španielska.

Úrady takisto úplné zakázali cestovanie do Talianska z Kolumbie. Taliansko v stredu zaznamenalo 481 nových prípadov nákazy koronavírusom a desať súvisiacich úmrtí. Denný nárast počtu nakazených je približne dvojnásobný v porovnaní s priemerným denným nárastom v júni, keď v krajine uvoľnili epidemiologické opatrenia.

07:37 Nový Zéland prekročil sto dní bez prenosu v rámci svojho územia. Všetkých 23 aktívnych prípadov bolo v karanténe a išlo o ľudí prichádzajúcich zo zahraničia. V utorok sa však situácia zmenila – Nový Zéland opäť zaznamenal štyri nové prípady ochorenia Covid-19.

Súvisiaci článok Sto dní bol Zéland bez vírusu. Na nový lockdown stačili štyri prípady Čítajte 

Ide o členov jednej rodiny z Aucklandu, ktorá však neprišla zo zahraničia. Aj malý počet nových prípadov vyústil do najvýraznejších obmedzení za posledné mesiace.

Štát totiž zatiaľ nevie zistiť, odkiaľ sa nové prípady vzali.

07:18 Česko hlási 292 nových prípadov, čím počet aktuálne nakazených v krajine stúpol na rekordných 5 277, píše portál Novinky.cz.

Laboratóriá v stredu otestovali 7978 vzoriek. Celkovo Česko potvrdilo už 19 075 prípadov nákazy a 391 súvisiacich úmrtí.

6:38 V Brazílii zaznamenali v stredu za predchádzajúcich 24 hodín 55 155 prípadov nákazy novým koronavírusom, čím ich celkový počet dosiahol 3 164 785.

Podľa ministerstva zdravotníctva sa z nákazy Covid-19 doposiaľ vyliečili 2 309 477 ľudí, čiže približne 73 percent infikovaných. Za posledných 24 hodín zomrelo 1175 ľudí, ktorí mali pozitívny test na koronavírus, čím sa ich počet zvýšil na 104 201.

06:10 Spojené kráľovstvo v stredu odstránilo viac ako 5000 ľudí zo zoznamu obetí koronavírusu.

Zmenu má za následok nový spôsob, akým krajina odteraz bude zaznamenávať úmrtia v spojitosti s ochorením COVID-19. Podľa nových údajov klesol počet prípadov o 12 percent z pôvodne zverejnených 46 706 na súčasných 41 329 úmrtí. V Anglicku doteraz za obeť koronavírusu označovali každého pacienta, ktorý mal pred smrťou pozitívny test na koronavírus bez ohľadu na to, kedy boli výsledky potvrdené alebo či táto osoba zomrela na zdravotné komplikácie spojené s infekciou.

Od stredy sa však medzi obete budú zarátavať len tí ľudia, ktorí zomreli do 28 dní od oznámenia diagnózy.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 054
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 288
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 191
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 156
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 713
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 666
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 444
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 610
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 516
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 573
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Koronavírus SARS-CoV-2, Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Neprehliadnite tiež

Mazurek a Uhrík končia vo vedení Kotlebovej ĽSNS

Svoje rozhodnutie zdôvodnili zmenou stanov strany.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Ako Slovensko a svet bojuje s koronavírusom (súhrn)

Situáciu okolo nového koronavírusu a ochorenia COVID-19 sledujeme každý deň minútu po minúte.

Ilustračné foto
Testovanie na Covid-19.