SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Koronavírus: Rusi oznámili, že vyrobili prvú várku vakcíny (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 54 prípadov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

19:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

18:41 Malta zaznamenala za posledný deň najvyšší prírastok nových prípadov od začiatku epidémie, pribudlo 72 infikovaných.

Podľa údajov Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb za posledných 14 dní pripadá na 100-tisíc obyvateľov Malty 88 infikovaných. To je najviac v Európskej únii po Španielsku a Luxembursku.

18:28 Takmer polovica Brazílčanov si myslí, že prezident Jair Bolsonaro nenesie "žiadnu zodpovednosť" za viac ako 100-tisíc úmrtí v dôsledku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2, uviedol prieskum inštitútu Datafolha, na ktorý sa odvolala agentúra Reuters.

Podľa prieskumu zverejnenom v denníku Folha de S. Paulo mu až 47 percent Brazílčanov nepripisuje žiadnu vinu, zatiaľ čo 11 percent mu vinu pripisuje.

Súvisiaci článok Situácia vo svete sa zhoršuje. Ktorým regiónom sa hlavne vyhnúť Čítajte 

18:00 Slovenskí epidemiológovia do konca augusta nebudú meniť zoznam menej rizikových krajín, keďže je dovolenková sezóna a mnohým ľuďom by to mohlo skomplikovať pobyt za hranicami, ale keďže sa situácia v mnohých krajinách zhoršila, označili niektoré regióny za rizikové.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrite si v prehľadnej mape, ktoré krajiny považuje Slovensko za rizikové a ktoré za menej rizikové, a tiež do ktorých regiónov odborníci neodporúčajú cestovať.

17:05 Strach z pádu ekonomiky na španielskych Baleárskych ostrovoch narastá po tom, ako Nemecko rozšírilo výstrahu pred cestovaním na takmer celé územie Španielska, vrátane baleárskeho ostrova Malorka.

Sobotňajšie vydanie denníka Diario de Mallorca označilo rozhodnutie nemeckej vlády za "smrteľnú ranu".

16:41 Vo Francúzsku stúpa tlak na vládu, aby zaviedla povinnosť nosiť ochranné rúška na všetkých pracoviskách i na verejnosti.

Parížska polícia v sobotu posilnila kontrolu nosenia masiek v zónach, kde predstavitelia hlavného mesta Paríž nariadili ich povinné nosenie, ako napríklad v okolí múzea Louvre a nákupnej oblasti Champs-Elysees.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia môže prikázať zatvorenie kaviarne, reštaurácie či baru alebo zakázať akékoľvek zhromaždenie viac ako desiatich ľudí v prípade, že účastníci nedodržiavajú sociálne odstupy a ďalšie hygienické opatrenia.

16:20 Ruské ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že bola vyrobená prvá várka Ruskom vyvinutej vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2.

Prezident Vladimir Putin tvrdí, že vakcína je bezpečná a účinná, odborníci však majú obavy. Na trhu by mala byť dostupná od 1. januára 2021.

15:07 Južná Kórea pre rastúci počet nových prípadov nákazy opäť zavádza v hlavnom meste a jeho okolí niektoré obmedzenia.

V Soule a provincii Kjonggido sa môže vo vnútorných priestoroch zísť najviac 50 ľudí a športové stretnutia sa musia konať bez divákov.

14:43 Fakultná nemocnica Trenčín v súvislosti s nárastom počtu infikovaných novým koronavírusom prijala niektoré opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa hovorkyne Martiny Holecovej zakázali v nemocnici všetky návštevy pacientov s výnimkami vyplývajúcimi z usmernenia hlavného hygienika.

Pri vstupe do nemocnice vykonávajú dôslednejšiu triáž. Priebežne tiež testujú všetkých zamestnancov.

13:28 Dánsko zavedie povinné nosenie rúšok vo všetkých druhoch verejnej dopravy, oznámila premiérka Mette Frederiksenová.

Rozhodnutie začne platiť 22. augusta.

Frederiksenová dodala, že vláda nevylučuje, že nariadenie nosiť rúško rozšíri aj na ďalšie verejné priestory, napríklad supermarkety.

13:14 Prvý raz od začiatku apríla prekonal denný počet nových nakazených v Rakúsku hranicu troch stoviek. Za posledných 24 hodín pribudlo 303 prípadov.

Viac než tristo nakazených za deň Rakúsko hlásilo naposledy 10. apríla. V posledných dňoch však počty infikovaných rastú.

SkryťVypnúť reklamu

Kancelár Sebastian Kurz vyzval na prísnejšie kontroly na hraniciach kvôli ľuďom, ktorí sa vracajú z dovolenky v rizikových oblastiach.

V pondelok medzi ne Rakúsko zaradí aj Chorvátsko.

12:51 U zamestnanca slovenského závodu ZKW Slovakia v Krušovciach pri Topoľčanoch potvrdili ochorenie Covid-19. Pozitívne testovaný 28-ročný muž bol pravdepodobne infikovaný počas súkromnej dovolenky v Chorvátsku.

"Všetky osoby, ktoré boli s infikovaným mužom v priamom kontakte, boli okamžite vyzvané na dodržiavanie domácej karantény. Okrem karantény priamych kontaktných osôb v spoločnosti sa určujú a kontrolujú aj jeho súkromné kontakty," potvrdil generálny riaditeľ závodu Franz Nigitz.

12:04 V prípade väčšiny nových potvrdených prípadov ochorenia Covid-19 ide o kontakty už potvrdených prípadov z podchytených ohnísk nákazy. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Priblížil, že sa to týka známeho ohniska rodinných osláv v pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne.

"Rovnako ide aj o importy zo zahraničia a identifikované sú aj sporadické prípady ochorenia Covid-19. V niektorých prípadoch ešte prebieha epidemiologické vyšetrovanie," doplnil úrad.

11:41 Japonská ekonomika klesne v dôsledku pandémie koronavírusu v súčasnom fiškálnom roku viac, než sa pôvodne predpokladalo.

Poukázal na to tento týždeň zverejnený prieskum medzi analytikmi. Navyše, podľa neho šance na zotavenie japonskej ekonomiky zníži aj rastúce napätie medzi Čínou a USA. Dôvodom je, že tretia najväčšia ekonomika sveta je vysoko závislá od exportu a je tak citlivá na obchodné spory.

11:32 Napriek tomu, že výkony v odvetví dopravy sa zotavujú z krízových mesiacov, v preprave osôb sú stále výrazné výpadky cestujúcich. Hospodárskym výsledkom firiem však pomáha mierny pokles zamestnanosti a priemerných miezd.

SkryťVypnúť reklamu

Oblasť nákladnej dopravy pritom zaznamenala rádovo menší pokles ako preprava cestujúcich, konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Súvisiaci článok Vakcína proti Covidu by mala byť bez doplatku, štát ju zatiaľ pre všetkých nekupuje Čítajte 

11:16 Vakcína proti Covid-19 by mala byť na Slovensku najprv dostupná pre ľudí starších ako 65 rokov, chorých, ako aj zdravotníkov, policajtov či hasičov.

Počíta s tým imunizačná stratégia, ktorá je súčasťou pandemického plánu. Hovorí o princípe všeobecne dostupnej vakcíny, za ktorú by pacient nedoplácal.

11:09 Rusko hlási za posledných 24 hodín 5061 nových infekcií ochorenia Covid-19, čo je podobná bilancia ako v predchádzajúcich dňoch.

V krajine doteraz napočítali dokopy 917 884 nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, takže v celkových číslach je Rusko štvrté v počte infikovaných po USA, Brazílii a Indii.

SkryťVypnúť reklamu

Počet úmrtí má však Rusko nižšie než iné, menej zasiahnuté krajiny. Podľa oficiálnych údajov tu zomrelo spolu 15 617 ľudí, z toho 119 za posledný deň.

11:00 Ukrajina za uplynulý deň zaznamenala 1847 nových prípadov, čím prekonala svoj doterajší denný rekord. O deň skôr hlásila 1732 infikovaných.

Celkovo sa na Ukrajine, ktorá má asi 42 miliónov obyvateľov, nakazilo 89 719 ľudí, zomrelo ich 2044.

10:54 Odmenu za boj proti pandémii dostanú aj hasiči. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval predseda vlády Igor Matovič.

Premiér v piatok 14. augusta na tlačovej konferencii uviedol, že pre ľudí, ktorí boli v prvej línii v boji proti koronavírusu, štát vyčlení 50 miliónov eur. Ako píše na facebooku, hasičov však zabudol spomenúť.

10:40 Ministerstvo financií poskytne nezávislej kultúre takmer jedenásť miliónov eur. Ide o mimoriadnu pomoc pre tých, ktorí prepadli cez sito doterajšej pomoci štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerka kultúry Natália Milanová z OĽaNO potvrdila, že pomoc by mohla ísť pre takmer 4-tisíc umelcov, ktorí sú najohrozenejší.

10:00 Na Slovensku za predchádzajúci deň pribudlo 54 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 3235 vzoriek.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Celkovo doteraz koronavírus potvrdili u 2855 ľudí, aktívne chorých je ich 855. Za posledných 24 hodín sa vyliečilo 25 pacientov.

V nemocniciach je 50 osôb, z toho 37 má potvrdený koronavírus. Dve osoby ležia na jednotke intenzívnej starostlivosti, štyri sú na pľúcnej ventilácii.

Počet obetí ochorenia Covid-19 na Slovensku zostáva na čísle 31.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

9:52 Každá európska metropola má svoju vychytenú nákupnú zónu. V prípade Madridu je to Zlatá míľa. Práve tam sa nachádzajú štýlové butiky a obchody exkluzívnych značiek.

SkryťVypnúť reklamu

Ich klienti sú zvyčajne z Ázie a Latinskej Ameriky. Ale pandémia koronavírusu všetko zmenila. Boháči sa boja nákazy a Zlatá míľa je prázdna, nikde nevidno klientov s taškami z luxusných butikov.

Prečítajte si, ako nedostatok zahraničných turistov ohrozuje luxusné obchody v hlavnom meste Španielska >>>

9:30 V Česku za posledných 24 hodín pribudlo 293 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to menej ako za štvrtok, kedy ich bolo 330.

Covidu-19 podľahlo 394 pacientov, za posledný deň pribudol jeden. Ďalej sa zvyšuje počet chorých ľudí, teraz ich je 5 567.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

8:06 Tretí deň za sebou eviduje Nemecko viac ako 1400 nových prípadov nákazy. V piatok sa infekcia potvrdila u 1415 ľudí, zomrelo ich šesť.

SkryťVypnúť reklamu

V pondelok hlásil Inštitút Roberta Kocha 436, v utorok 966, v stredu 1225, vo štvrtok 1445 a v piatok 1449 potvrdených prípadov.

7:47 Najsilnejšia zbraň proti koronavírusu, ako premiér Igor Matovič z OĽaNO nazval sledovanie polohy mobilov ľudí, ktorí boli v rizikových krajinách, by nemohla fungovať, ani keby nenarazila na odpor prezidentky.

Viac sa téme venoval reportér SME Michal Katuška >>>

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Južnej Kórei pribudlo za deň najviac prípadov od marca Čítajte 

6:41 Počet nových infikovaných v Južnej Kórei sa už druhý deň drží v trojciferných číslach.

Spomedzi 166 nových prípadov sa 155 šírilo lokálne.

Najnovší prírastok je najvyšší od 11. marca, keď za deň pribudlo 242 nakazených.

Situácia je najvážnejšia v okolí hlavného mesta Soul a juhokórejská vláda v piatok vyhlásila, že zvažuje znovuzavedenie preventívnych opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

6:22 V Brazílii pribudlo v piatok 50 644 novonakazených koronavírusom, čo bolo o takmer 10-tisíc menej ako v predchádzajúci deň. Počet úmrtí ľudí s ochorením Covid-19 sa znížil o zhruba dvesto na 1060.

V celej Latinskej Amerike podľa výpočtu agentúry Reuters počet nakazených prekonal šesť miliónov. Latinská Amerika je najviac zasiahnutým regiónom sveta.

5:30 Kanadsko-americké hranice zostanú zatvorené prinajmenšom ďalší mesiac. Výnimkou však aj naďalej budú mať tzv. nevyhnutné cesty (cezhraničných pracovníkov ako napríklad zdravotníkov) i preprava tovarov.

Obmedzenia taktiež neplatia pre Kanaďanov, respektíve Američanov, vracajúcich sa do svojich vlastí.

5:15 Tisíce dovolenkárov sa z Francúzska na poslednú chvíľu snažili vrátiť do Spojeného kráľovstva s cieľom vyhnúť sa povinnej karanténe.

SkryťVypnúť reklamu

Tá platí od soboty 4:00 miestneho času (5:00 SELČ).

Británia sa rozhodla opätovne zaviesť dvojtýždňovú karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich z Francúzska, Holandska aj Monaka z dôvodu nárastu počtu nakazených osôb v týchto krajinách.

Francúzsko už varovalo, že zavedie protiopatrenia.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 809
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 876
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 14 136
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 776
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 646
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 1 973
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 1 937
 8. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 1 815
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

K1 Attack lákala na svoje autá aj na autosalónoch.

K-1 Attack bol fenoménom. Ale len krátko.


14 h
Zápas proti Fínsku bol pre Slovákov posledný na MS do 20 rokov 2022.

Slováci na šampionáte skončili.


3 h
V Trnave znova fungujú staré automaty.

Lístky z nových automatov nevychádzali celé alebo sa nedalo vyťukať EČV.


3 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 5 h

Neprehliadnite tiež

Minister financií Igor Matovič.

Koaličná kríza pokračuje.


SITA 2m
Dobrovoľníčky preberajú zbierku v humanitárnom centre Kto pomôže Ukrajine? pre vojnových utečencov z Ukrajiny v priestoroch nákupného centra Aupark v Bratislave.

Utečenci z Ukrajiny stále prichádzajú.


a 1 ďalší 17 h

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 1 h

V nemocniciach je aktuálne 580 pacientov.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu