SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Rusi oznámili, že vyrobili prvú várku vakcíny (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 54 prípadov.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

19:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

18:41 Malta zaznamenala za posledný deň najvyšší prírastok nových prípadov od začiatku epidémie, pribudlo 72 infikovaných.

Podľa údajov Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb za posledných 14 dní pripadá na 100-tisíc obyvateľov Malty 88 infikovaných. To je najviac v Európskej únii po Španielsku a Luxembursku.

18:28 Takmer polovica Brazílčanov si myslí, že prezident Jair Bolsonaro nenesie "žiadnu zodpovednosť" za viac ako 100-tisíc úmrtí v dôsledku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2, uviedol prieskum inštitútu Datafolha, na ktorý sa odvolala agentúra Reuters.

Podľa prieskumu zverejnenom v denníku Folha de S. Paulo mu až 47 percent Brazílčanov nepripisuje žiadnu vinu, zatiaľ čo 11 percent mu vinu pripisuje.

Súvisiaci článok Situácia vo svete sa zhoršuje. Ktorým regiónom sa hlavne vyhnúť Čítajte 

18:00 Slovenskí epidemiológovia do konca augusta nebudú meniť zoznam menej rizikových krajín, keďže je dovolenková sezóna a mnohým ľuďom by to mohlo skomplikovať pobyt za hranicami, ale keďže sa situácia v mnohých krajinách zhoršila, označili niektoré regióny za rizikové.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozrite si v prehľadnej mape, ktoré krajiny považuje Slovensko za rizikové a ktoré za menej rizikové, a tiež do ktorých regiónov odborníci neodporúčajú cestovať.

17:05 Strach z pádu ekonomiky na španielskych Baleárskych ostrovoch narastá po tom, ako Nemecko rozšírilo výstrahu pred cestovaním na takmer celé územie Španielska, vrátane baleárskeho ostrova Malorka.

Sobotňajšie vydanie denníka Diario de Mallorca označilo rozhodnutie nemeckej vlády za "smrteľnú ranu".

16:41 Vo Francúzsku stúpa tlak na vládu, aby zaviedla povinnosť nosiť ochranné rúška na všetkých pracoviskách i na verejnosti.

Parížska polícia v sobotu posilnila kontrolu nosenia masiek v zónach, kde predstavitelia hlavného mesta Paríž nariadili ich povinné nosenie, ako napríklad v okolí múzea Louvre a nákupnej oblasti Champs-Elysees.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia môže prikázať zatvorenie kaviarne, reštaurácie či baru alebo zakázať akékoľvek zhromaždenie viac ako desiatich ľudí v prípade, že účastníci nedodržiavajú sociálne odstupy a ďalšie hygienické opatrenia.

16:20 Ruské ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že bola vyrobená prvá várka Ruskom vyvinutej vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2.

Prezident Vladimir Putin tvrdí, že vakcína je bezpečná a účinná, odborníci však majú obavy. Na trhu by mala byť dostupná od 1. januára 2021.

15:07 Južná Kórea pre rastúci počet nových prípadov nákazy opäť zavádza v hlavnom meste a jeho okolí niektoré obmedzenia.

V Soule a provincii Kjonggido sa môže vo vnútorných priestoroch zísť najviac 50 ľudí a športové stretnutia sa musia konať bez divákov.

14:43 Fakultná nemocnica Trenčín v súvislosti s nárastom počtu infikovaných novým koronavírusom prijala niektoré opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa hovorkyne Martiny Holecovej zakázali v nemocnici všetky návštevy pacientov s výnimkami vyplývajúcimi z usmernenia hlavného hygienika.

Pri vstupe do nemocnice vykonávajú dôslednejšiu triáž. Priebežne tiež testujú všetkých zamestnancov.

13:28 Dánsko zavedie povinné nosenie rúšok vo všetkých druhoch verejnej dopravy, oznámila premiérka Mette Frederiksenová.

Rozhodnutie začne platiť 22. augusta.

Frederiksenová dodala, že vláda nevylučuje, že nariadenie nosiť rúško rozšíri aj na ďalšie verejné priestory, napríklad supermarkety.

13:14 Prvý raz od začiatku apríla prekonal denný počet nových nakazených v Rakúsku hranicu troch stoviek. Za posledných 24 hodín pribudlo 303 prípadov.

Viac než tristo nakazených za deň Rakúsko hlásilo naposledy 10. apríla. V posledných dňoch však počty infikovaných rastú.

Skryť Vypnúť reklamu

Kancelár Sebastian Kurz vyzval na prísnejšie kontroly na hraniciach kvôli ľuďom, ktorí sa vracajú z dovolenky v rizikových oblastiach.

V pondelok medzi ne Rakúsko zaradí aj Chorvátsko.

12:51 U zamestnanca slovenského závodu ZKW Slovakia v Krušovciach pri Topoľčanoch potvrdili ochorenie Covid-19. Pozitívne testovaný 28-ročný muž bol pravdepodobne infikovaný počas súkromnej dovolenky v Chorvátsku.

"Všetky osoby, ktoré boli s infikovaným mužom v priamom kontakte, boli okamžite vyzvané na dodržiavanie domácej karantény. Okrem karantény priamych kontaktných osôb v spoločnosti sa určujú a kontrolujú aj jeho súkromné kontakty," potvrdil generálny riaditeľ závodu Franz Nigitz.

12:04 V prípade väčšiny nových potvrdených prípadov ochorenia Covid-19 ide o kontakty už potvrdených prípadov z podchytených ohnísk nákazy. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Priblížil, že sa to týka známeho ohniska rodinných osláv v pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne.

"Rovnako ide aj o importy zo zahraničia a identifikované sú aj sporadické prípady ochorenia Covid-19. V niektorých prípadoch ešte prebieha epidemiologické vyšetrovanie," doplnil úrad.

11:41 Japonská ekonomika klesne v dôsledku pandémie koronavírusu v súčasnom fiškálnom roku viac, než sa pôvodne predpokladalo.

Poukázal na to tento týždeň zverejnený prieskum medzi analytikmi. Navyše, podľa neho šance na zotavenie japonskej ekonomiky zníži aj rastúce napätie medzi Čínou a USA. Dôvodom je, že tretia najväčšia ekonomika sveta je vysoko závislá od exportu a je tak citlivá na obchodné spory.

11:32 Napriek tomu, že výkony v odvetví dopravy sa zotavujú z krízových mesiacov, v preprave osôb sú stále výrazné výpadky cestujúcich. Hospodárskym výsledkom firiem však pomáha mierny pokles zamestnanosti a priemerných miezd.

Skryť Vypnúť reklamu

Oblasť nákladnej dopravy pritom zaznamenala rádovo menší pokles ako preprava cestujúcich, konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Súvisiaci článok Vakcína proti Covidu by mala byť bez doplatku, štát ju zatiaľ pre všetkých nekupuje Čítajte 

11:16 Vakcína proti Covid-19 by mala byť na Slovensku najprv dostupná pre ľudí starších ako 65 rokov, chorých, ako aj zdravotníkov, policajtov či hasičov.

Počíta s tým imunizačná stratégia, ktorá je súčasťou pandemického plánu. Hovorí o princípe všeobecne dostupnej vakcíny, za ktorú by pacient nedoplácal.

11:09 Rusko hlási za posledných 24 hodín 5061 nových infekcií ochorenia Covid-19, čo je podobná bilancia ako v predchádzajúcich dňoch.

V krajine doteraz napočítali dokopy 917 884 nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, takže v celkových číslach je Rusko štvrté v počte infikovaných po USA, Brazílii a Indii.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet úmrtí má však Rusko nižšie než iné, menej zasiahnuté krajiny. Podľa oficiálnych údajov tu zomrelo spolu 15 617 ľudí, z toho 119 za posledný deň.

11:00 Ukrajina za uplynulý deň zaznamenala 1847 nových prípadov, čím prekonala svoj doterajší denný rekord. O deň skôr hlásila 1732 infikovaných.

Celkovo sa na Ukrajine, ktorá má asi 42 miliónov obyvateľov, nakazilo 89 719 ľudí, zomrelo ich 2044.

10:54 Odmenu za boj proti pandémii dostanú aj hasiči. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval predseda vlády Igor Matovič.

Premiér v piatok 14. augusta na tlačovej konferencii uviedol, že pre ľudí, ktorí boli v prvej línii v boji proti koronavírusu, štát vyčlení 50 miliónov eur. Ako píše na facebooku, hasičov však zabudol spomenúť.

10:40 Ministerstvo financií poskytne nezávislej kultúre takmer jedenásť miliónov eur. Ide o mimoriadnu pomoc pre tých, ktorí prepadli cez sito doterajšej pomoci štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerka kultúry Natália Milanová z OĽaNO potvrdila, že pomoc by mohla ísť pre takmer 4-tisíc umelcov, ktorí sú najohrozenejší.

10:00 Na Slovensku za predchádzajúci deň pribudlo 54 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 3235 vzoriek.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Celkovo doteraz koronavírus potvrdili u 2855 ľudí, aktívne chorých je ich 855. Za posledných 24 hodín sa vyliečilo 25 pacientov.

V nemocniciach je 50 osôb, z toho 37 má potvrdený koronavírus. Dve osoby ležia na jednotke intenzívnej starostlivosti, štyri sú na pľúcnej ventilácii.

Počet obetí ochorenia Covid-19 na Slovensku zostáva na čísle 31.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

9:52 Každá európska metropola má svoju vychytenú nákupnú zónu. V prípade Madridu je to Zlatá míľa. Práve tam sa nachádzajú štýlové butiky a obchody exkluzívnych značiek.

Skryť Vypnúť reklamu

Ich klienti sú zvyčajne z Ázie a Latinskej Ameriky. Ale pandémia koronavírusu všetko zmenila. Boháči sa boja nákazy a Zlatá míľa je prázdna, nikde nevidno klientov s taškami z luxusných butikov.

Prečítajte si, ako nedostatok zahraničných turistov ohrozuje luxusné obchody v hlavnom meste Španielska >>>

9:30 V Česku za posledných 24 hodín pribudlo 293 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to menej ako za štvrtok, kedy ich bolo 330.

Covidu-19 podľahlo 394 pacientov, za posledný deň pribudol jeden. Ďalej sa zvyšuje počet chorých ľudí, teraz ich je 5 567.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

8:06 Tretí deň za sebou eviduje Nemecko viac ako 1400 nových prípadov nákazy. V piatok sa infekcia potvrdila u 1415 ľudí, zomrelo ich šesť.

V pondelok hlásil Inštitút Roberta Kocha 436, v utorok 966, v stredu 1225, vo štvrtok 1445 a v piatok 1449 potvrdených prípadov.

Skryť Vypnúť reklamu

7:47 Najsilnejšia zbraň proti koronavírusu, ako premiér Igor Matovič z OĽaNO nazval sledovanie polohy mobilov ľudí, ktorí boli v rizikových krajinách, by nemohla fungovať, ani keby nenarazila na odpor prezidentky.

Viac sa téme venoval reportér SME Michal Katuška >>>

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Južnej Kórei pribudlo za deň najviac prípadov od marca Čítajte 

6:41 Počet nových infikovaných v Južnej Kórei sa už druhý deň drží v trojciferných číslach.

Spomedzi 166 nových prípadov sa 155 šírilo lokálne.

Najnovší prírastok je najvyšší od 11. marca, keď za deň pribudlo 242 nakazených.

Situácia je najvážnejšia v okolí hlavného mesta Soul a juhokórejská vláda v piatok vyhlásila, že zvažuje znovuzavedenie preventívnych opatrení.

6:22 V Brazílii pribudlo v piatok 50 644 novonakazených koronavírusom, čo bolo o takmer 10-tisíc menej ako v predchádzajúci deň. Počet úmrtí ľudí s ochorením Covid-19 sa znížil o zhruba dvesto na 1060.

Skryť Vypnúť reklamu

V celej Latinskej Amerike podľa výpočtu agentúry Reuters počet nakazených prekonal šesť miliónov. Latinská Amerika je najviac zasiahnutým regiónom sveta.

5:30 Kanadsko-americké hranice zostanú zatvorené prinajmenšom ďalší mesiac. Výnimkou však aj naďalej budú mať tzv. nevyhnutné cesty (cezhraničných pracovníkov ako napríklad zdravotníkov) i preprava tovarov.

Obmedzenia taktiež neplatia pre Kanaďanov, respektíve Američanov, vracajúcich sa do svojich vlastí.

5:15 Tisíce dovolenkárov sa z Francúzska na poslednú chvíľu snažili vrátiť do Spojeného kráľovstva s cieľom vyhnúť sa povinnej karanténe.

Tá platí od soboty 4:00 miestneho času (5:00 SELČ).

Británia sa rozhodla opätovne zaviesť dvojtýždňovú karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich z Francúzska, Holandska aj Monaka z dôvodu nárastu počtu nakazených osôb v týchto krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Francúzsko už varovalo, že zavedie protiopatrenia.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 10. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 3. Budúcnosť M&A v Európe
 4. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 5. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 6. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 7. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 889
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 570
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 970
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 010
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 843
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 522
 7. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 464
 8. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 456
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 372
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 248
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Naď rokoval v Emirátoch o spolupráci v oblasti obrany

Témou rozhovorov boli aj skúsenosti v boji s pandémiou.

Minister obrany Jaroslav Naď v SAE:

Vyučovanie sa počas pandémie redukuje na memorovanie

Študentom chýba v čase dištančnej výučby viac než učiteľský dozor.

Vysoké školy prešli na jar bez prípravy na dištančné vzdelávanie. Tvrdia, že online výučba bola bez problémov.
Ilustračné foto.

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.