Bratislava 5. júna (TASR) - Ružomberský evanjelický cirkevný zbor sa v súčasnosti pripravuje na 4. Celoslovenský evanjelický festival, ktorý sa v tomto meste uskutoční 30. až 31. júla 2005. Jeho súčasťou bude bohatý duchovný a kultúrny program pre všetky vekové kategórie a zúčastnia sa na ňom aj mnohí zahraniční hostia. Popri tom však cirkevný zbor chystá i letné tábory pre deti a dorastencov ako aj iné podujatia a plánuje tiež dva zborové zájazdy.
V Cirkevnom zbore ECAV Ružomberok pôsobí spevokol, časť jeho repertoáru vyšla vlani na CD nosiči. Pravidelne sa stretávajú skupinky detí v besiedke i mládež na biblických hodinách. Koná sa tam vyučovanie náboženstva pre školákov, cirkevný zbor zabezpečuje bohoslužobnú a pastoračnú činnosť v sociálnych zariadeniach i v Ústave pre výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody.
V nedávnej minulosti zbor obnovil exteriér aj interiér kostola, opravil v reštitúciách vrátenú budovu cirkevnej školy v Liskovej a adaptoval ju na Evanjelický zborový dom. Plánuje uskutočniť aj finančne náročnú opravu strechy bývalej evanjelickej ľudovej školy v Ružomberku.
Ružomberský cirkevný zbor ECAV pôsobí od čias svojho obnovenia v roku 1873 ako dôležité misijné centrum zjednocujúce evanjelikov dolného Liptova. Tvorí ho matkocirkev Ružomberok a 16 obcí v diaspore. V súčasnosti má takmer 1600 členov.
Korene ružomberských evanjelikov siahajú do 16. storočia. Z prostredia Ružomberka vyšlo, alebo tam pôsobilo mnoho vynikajúcich evanjelických kňazov, literátov a učiteľov. K najvýraznejším osobnostiam v dejinách zboru patrí Vladimír Pavel Čobrda. Počas jeho pôsobenia v zbore bol v rokoch 1923-1924 postavený nový komplex evanjelickej fary a ľudovej školy i nový kostol.
Čobrda bol 10. septembra 1930 inštalovaný do služby evanjelického biskupa a Ružomberok sa stal v rokoch 1930-1931 sídlom biskupského úradu.
Cirkevný zbor ECAV Ružomberok vydáva deväť rokov občasník Dedičstvo. Informuje v ňom o dianí v domácom zbore, vysvetľuje vieroučné zásady cirkvi, približuje tiež zaujímavé osobnosti tohto zboru. Vydal aj publikáciu Dejiny liskovských evanjelikov (1550 - 2002). Cirkevný zbor má vlastnú webovú stránku (http://ecavrbk.szm.sk) .