Topoľa je predposledná dedina pred koncom cesty. Nie je tu mobilný signál, vodovod ani kanalizácia, obchod nájdete až v najbližšej obci.
V dedine s približne 150 obyvateľmi dva roky nebola ani len krčma. Krčmárka odišla za prácou do Rakúska a nemal to kto po nej vziať.
V auguste tohto roka však obyvatelia opäť získali miesto stretávania a z pohostinstva niekoľko dní počuť živý ruch. Stretávajú sa tu domáci aj turisti, neraz na seba nečakane narazia aj známi z vyše 500 kilometrov vzdialenej Bratislavy.
"Ešte v júni som nevedel, že budem prevádzkovať krčmu," hovorí Matej Marčák, ktorý sa pred dvoma mesiacmi vrátil z Nemecka, kde pracoval na stavbách. Práca ho už nebavila a rozhodol sa prísť naspäť na Slovensko.
Keď zavolal bývalej krčmárke, slovo dalo slovo a za tri týždne už mal vybavenú prevádzku. Tržby z prvého víkendu si pochvaľuje a verí, že tak dobre to pôjde aj naďalej.
Mladý farár dreveného gréckokatolíckeho Kostola sv. Michala Archanjela v Topoli Lukáš Kireš zase začal organizovať nočné prehliadky kostola s výkladom. Hoci ju ohlásil len deň vopred, zišlo sa v neveľkých priestoroch kostola hneď desať ľudí.

Svieti tu starý luster so sviečkami, rozvoniava drevo a priestorom sa šíri zvuk chorálov. Mladý farár v čiernej mikine, teplákoch a teniskách pôsobí skôr ako rockový fanúšik než ako cirkevný predstaviteľ.
Starostovia obcí v Poloninách zhodne hovoria, že turistov je tu, v najmenej navštevovanom národnom parku na Slovensku, toľko ako nikdy.