BRATISLAVA. Je neprípustné násilie, ktoré bieloruský režim používa voči vlastným občanom.
Uviedla to predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.
Sankcie aj štipendiá
Jej strana presadzuje cielené sankcie zamerané na osoby, ktoré páchajú násilie, a tiež pozitívnu pomoc a podporu pre občanov Bieloruska napríklad vo forme štipendií pre študentov.
"Ľudia v Bielorusku si majú právo slobodne a v spravodlivých voľbách zvoliť vedenie svojej krajiny. Musíme urobiť maximum preto, aby sa im to podarilo. Najefektívnejší prístup je na úrovni celej Európskej únie," doplnila Remišová.
Vláda oznámi ďalšie kroky v stredu
Stanovisko k situácii v Bielorusku a postup Slovenska vláda oznámi po svojom stredajšom rokovaní, uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO) na pondelkovej tlačovej konferencii.
Premiér sa má v stredu zúčastniť aj na videokonferencii predsedov vlád, prípadne prezidentov, všetkých členských krajín Európskej únie práve o situácii v Bielorusku.
"Som zástancom pozitívnej odozvy z našej strany a podania ruky bieloruskému ľudu. Trochu sa obávam, že sankcie by skôr mohli potlačiť Bielorusko smerom k Rusku," hovorí Matovič.
Bol by aj za pozvanie bieloruských študentov na slovenské vysoké školy, zabezpečenie štipendií pre nich, či vyslanie iných pozitívnych signálov. "S krajinami V4 tiež rokujeme o spoločnej pozícii za naše zoskupenia," uviedol premiér.
Pri násilných zásahoch zatkli tisíce ľudí
V Bielorusku sa po prezidentských voľbách z 9. augusta konajú protestné akcie, na ktorých dochádza k potýčkam medzi ich účastníkmi a bezpečnostnými zložkami. Demonštranti tiež odmietajú oficiálne výsledky volieb, podľa ktorých znova jasne zvíťazil dlhoročný prezident Alexander Lukašenko.
Polícia počas násilných zásahov voči protestujúcim zatkla vyše 6700 ľudí, z ktorých niektorí už boli prepustení. Stovky osôb utrpeli zranenia a predstavitelia Bieloruska potvrdili dve úmrtia počas nepokojov.
Bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Alexandrovič Leščeňa sa vyjadril, že je solidárny s tými, ktorí vyšli do ulíc bieloruských miest v rámci pokojných sprievodov, aby bolo ich hlas počuť.
Matovič v pondelok uviedol, že keby sa Leščeňa pre svoj postoj nemohol vrátiť do Bieloruska a požiadal by na Slovensku o politický azyl, za svoju odvahu by ho u nás ako v slobodnej a demokratickej krajine mal dostať.