BRATISLAVA. Slovenský vodohospodársky podnik nakupoval v praxi nepoužiteľné stroje za státisíce eur.
Na tlačovej konferencii o tom v utorok informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).
Tri pochybné obstarávania
Interný audit ministerstva životného prostredia mal odhaliť, že predošlé vedenie Slovenského vodohospodárskeho podniku uskutočnilo tri pochybné verejné obstarávania.
Do kameňolomu pri Devíne údajne kúpili dve drvičky kameňov za vyše 1,75 milióna eur.
Tie pritom podľa Budaja nezodpovedajú požiadavkám vedenia kameňolomu, pretože nie sú schopné drviť tak tvrdý ani veľký kameň, aký sa v kameňolome nachádza a zároveň je namiesto 200 ton schopný spracovať naraz 90 ton odpadu.
Nepoužiteľné drvičky kameňa
Podľa ministra tak v kameňolome stoja dve drvičky kameňa, ktoré sú prakticky nepoužiteľné.
„Usúdili sme, že pán riaditeľ Dúcz (Jozef Dúcz), ktorý už v tejto chvíli nie je riaditeľom Odštepného závodu Bratislava, nezabezpečil ochranu práv objednávateľa,“ povedal Budaj.
Podľa neho pritom dodávateľ meškal s dodávkou strojov, takže bývalý riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku mohol na základe zmluvy vyvodiť voči dodávateľovi sankcie, čo však neurobil. Výsledkom sú dva nevyužité stroje, ktoré stoja v areáli kameňolomu.
Pásové rýpadlá bez pontónov
Slovenský vodohospodársky podnik uskutočnilo aj súťaž na pásové rýpadlá, ktoré ťažia štrk, nánosy a íl z koryta rieky. Tie by mali byť umiestňované na vodu na pontónoch.
Slovenský vodohospodársky podnik však objednal stroje za vyše 700-tisíc eur bez pontónov. Tým pádom sú podľa Budaja v praxi nepoužiteľné.
Šéf envirorezortu upresnil, že pásové rýpadlá doteraz neboli uvedené ani do testovacej prevádzky, čím podniku hrozí riziko neúčelného použitia prostriedkov Európskej únie.
Zľava na kompu
Tretím podozrivým nákupom bol nákup kompy, teda prievoznej lode. Tá bola pôvodne objednávaná ako štvormotorová.
Pôvodná kúpna zmluva sa však napokon zmenila dodatkom a namiesto štvormotorovej kompy bola dodaná dvojmotorová kompa.
Suma sa zmenila z 2,90 milióna eur na 2,77 milióna eur. Pôvodne mali byť peniaze dodávateľovi dané pri dodaní kompy, dodatok zmluvy však zmenil spôsob vyplatenia.

Peniaze Slovenského vodohospodárskeho podniku uložila na účet v banke, odkiaľ sa mali uvoľniť po dodaní dočasného plavebného povolenia.
Budaj spochybnil, či „zľava“ za to, že kompa bude iba dvojmotorová, bola adekvátna. Všetky tri obstarávania označil za podozrivé a vyjadril obavy z machinácií s nimi.
Budaj informoval, že obstarávania už vyšetruje aj Národná kriminálna agentúra. Na tlačovej konferencii zároveň uviedol, že bude potrebné vytvoriť „blacklist“, teda zoznam firiem, ktoré sa objavujú v podozrivých tendroch.
Na zozname by podľa neho mali figurovať aj nekalé praktiky, ktoré sa pri obstarávaniach objavovali a rovnako aj osoby, ktoré pri nich figurovali.
Miliónové straty, červené čísla
Pre všetky tri nákupy prišla podľa ministra štátna firma o 5,2 milióna eur, no v skutočnosti podľa neho môže byť strata ešte väčšia.
Štrk z devínskeho kameňolomu totiž podľa neho mohol byť použitý napríklad pri výstavbe diaľnice D4 či rýchlostnej cesty R7, na ktorých sa nakoniec používal stavebný materiál zo skládok odpadu.
Tiež upozornil, že Slovenský vodohospodársky podnik má aj bez týchto podľa neho nepochopiteľných nákupov zlé hospodárske výsledky. Červené čísla dosahujú úroveň niekoľkých miliónov eur.
Budaj informoval, že obstarávania už vyšetruje aj Národná kriminálna agentúra. Na tlačovej konferencii zároveň uviedol, že bude potrebné vytvoriť „blacklist“, teda zoznam firiem, ktoré sa objavujú v podozrivých tendroch.
Na zozname by podľa neho mali figurovať aj nekalé praktiky, ktoré sa pri obstarávaniach objavovali a rovnako aj osoby, ktoré pri nich figurovali.