BRATISLAVA. Ponuka právnych služieb sama o sebe nemôže byť pochybením. Poskytovanie právnej služby je vždy vyžiadané klientom a je ústavným právom každej osoby, teda aj štátu, aby si v rámci právnej regulácie dohodol podmienky, za ktorých si ju objednáva.
V otvorenom liste premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) to uviedol predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáš Borec. O liste informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.
Šéf komory advokátov sa zároveň zastal kolegov a kolegýň, ktorých podľa neho premiér „paušálne označil ako nečestných“.
Premiér tento týždeň „vyhlásil vojnu“ právnickým firmám v súvislosti s medializovanými zmluvami, ktoré štát uzavrel s advokátskymi kanceláriami poskytujúcimi právne služby.
Borec v liste ponúkol predsedovi vlády spoluprácu pri zisťovaní a disciplinárnom postihovaní prípadných závažných pochybení pri právnych službách poskytnutých štátu.

Predseda advokátskej komory pripomenul, že poskytovanie právnej služby je vždy vyžiadané klientom. „Advokát nie je tou osobou, ktorá oslovuje klienta a Slovenská republika ako klient má osobitné postavenie a možnosť stanoviť si podmienky poskytovaných služieb,“ poznamenal Borec.
SAK má podľa Borca záujem konštruktívne prispieť k vytváraniu predvídateľných podmienok poskytovania právnych služieb štátu.
Navrhol preto v spolupráci so štátom vytvoriť zoznam advokátov poskytujúcich služby pre štát.
Ten by obsahoval zoznam odborných zameraní potrebných pre právne služby štátu, informáciu o rámcovej časovej kapacite advokátov a informáciu o disciplinárnych opatreniach uložených komorou.
Borec považuje za vhodné stanoviť právnym predpisom regulovanú odmenu za právne služby poskytované Slovenskej republike, aby sa v budúcnosti predišlo špekuláciám a možným pokušeniam na strane objednávateľa právnych služieb.

Borec v liste požiadal premiéra Matoviča o podporu novely zákona o advokácii, ktorá by umožnila SAK primeraným spôsobom informovať verejnosť o prebiehajúcich sťažnostných konaniach a o uložených disciplinárnych opatreniach voči konkrétnym advokátom a advokátkam, a „preukázať tak aj verejne našu kompetentnosť pri disciplinárnom konaní“.
Premiér Matovič má vláde navrhnúť prijatie uznesenia, ktoré zaviaže ministrov predložiť do dvoch týždňov všetky zmluvy podpísané na právne a poradenské služby.
Vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) následne zmluvy podrobí auditu.