BRATISLAVA. Národná stratégia pre otvorenú vedu Slovenska bude presadzovať viditeľnejšie výsledky slovenskej vedy aj transparentnejšie procesy.
Ako informuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vo svojej tlačovej správe, väčšina krajín Európskej únie národnú stratégiu má, z okolitých krajín ju zaviedlo Česko a Rakúsko.
Cieľovými skupinami stratégie sú napríklad vedecké a akademické inštitúcie, vedecko-výskumní a akademickí pracovníci, ale aj študenti, školy, knižnice či archívy, múzeá a galérie.
Súčasťou národnej stratégie bude aj Akčný plán otvorenej vedy, ktorý bližšie špecifikuje úlohy.
Odbor podpory otvorenej vedy a výskumu Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) približuje, že národná stratégia vznikla ako jedna z úloh Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2020-2021.
Cieľom je zlepšiť dostupnosť výsledkov slovenskej vedy a zvýšiť transparentnosť výskumných procesov. Dostupnosť aktuálnych vedeckých informácií zo spoľahlivých zdrojov a spolupráca pri ich získavaní, zdieľaní a zverejňovaní sú kľúčové pri úspešnom prekonávaní výziev, ktorým spoločnosť čelí. Rozvoj slovenskej vedy je podľa CVTI SR ťažko predstaviteľný bez kontaktu s európskym výskumným priestorom, kde sa otvorenosť prijíma ako štandard.
„Medzi strategické ciele Národnej stratégie pre otvorenú vedu patrí otvorený prístup k vedeckým publikáciám financovaných z verejných zdrojov, otvorený prístup k vedeckým dátam, rozvoj technickej infraštruktúry pre otvorenú vedu, systém financovania otvorenej vedy, ochrana autorských práv a práva duševného vlastníctva, vzdelávanie v oblasti otvorenej vedy, otvorené vzdelávacie zdroje, miesto otvorenej vedy v hodnotení vedy a výskumu, ako aj občianska veda,“ konkretizovali zamestnanci odboru CVTI SR.