BRATISLAVA. V máji minulého roka si na koncerte pri Nitre zahrali miláčikovia extrémnej pravice. Najprv vystúpil bývalý člen českej neonacistickej kapely Conflict 88 Tomáš Ortel Hnídek, potom bývalý člen slovenskej neonacistickej kapely Biely odpor Ondrej Ďurica.
Ďurica, ktorý chcel v Bielom odpore „trestať zradcov rasy“, privítal ku koncu svojho vystúpenia na pódiu aj basgitaristu a producenta Petra "Sancheza" Sanigu, člena skupiny BijouTerrier.
„Ja vám chcem predstaviť a privítať na pódiu človeka, ktorý pre mňa skladá všetky tie fantastické piesne. Toto je najväčší majster zvuku a všetkých tých melódií a harmónií. Zatlieskajte, prosím, Sanchezovi,“ prihováral sa davu Ďurica.
Saniga je jeden z deviatich ľudí, ktorých minulý týždeň polícia zadržala a obvinila z extrémizmu v rámci akcie Šašovia.
Akcia bola zameraná na speváka Rastislava Rogela, jeho extrémistickú skupinu Krátky proces, načas premenovanú na Juden Mord, ako aj ich spolupracovníkov. Minulý rok poskytol Saniga svoje LRstudio na nahrávanie Rogelovi.

Napriek tomu, že spolupracuje s Rogelom či Ďuricom, Saniga tvrdí, že nemá s extrémizmom nič spoločné. Bráni sa tvrdením, že nevedel, že Rogel spieva v kapele Juden Mord, a tým, že Ďuricov Biely odpor už dvadsať rokov neexistuje.
Saniga produkoval v roku 2017 aj zatiaľ posledný album kapely Horkýže Slíže.
Kapela na otázky o Sanigovi ani po dvoch dňoch neodpovedala. Denník SME sa spojil aj s bubeníkom skupiny Marekom Viršíkom, ktorý bol medzi deviatimi zadržanými z akcie Šašovia.
Viršík najprv povedal, že je u lekára, neskôr na telefonáty a SMS už nereagoval.
„Nerozprávali sme sa o tom, nemali sme sa ani prečo o tom rozprávať. Či budeme spolupracovať, to už je na chalanoch,“ povedal Saniga o spolupráci s Horkýže Slíže.
Poskytnutie štúdia
Prečo zadržali členov kapely Krátky proces práve teraz, polícia ani prokuratúra doteraz nevysvetlili. Obvinení sa podľa polície údajne podieľali na výrobe hudobných albumov s extrémistickou tematikou.
Kapela je pritom na scéne už tridsať rokov.