BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra súhlasí s návrhom koaličných poslancov, aby mali kandidáti na predsedov vyšších územných celkov, starostov obcí a primátorov miest pred voľbami do orgánov samospráv vyhradený čas na politickú reklamu v médiách.
Rezort to konštatuje v stanovisku k návrhu poslancov Romana Foltína, Juraja Šeligu, Kristiána Čekovského, Moniky Péter, Miroslava Žiaka, Jarmily Halgašovej a Radovana Slobodu.
Najviac dvadsať hodín vysielacieho času
Cieľom návrhu novely zákonov o volebnej kampani a o politických stranách a politických hnutiach je umožniť vysielanie politickej reklamy aj počas volebnej kampane do orgánov územnej samosprávy na rovnakých, respektíve podobných princípoch ako je tomu pri voľbách do Národnej rady SR, Európskeho parlamentu a voľbách prezidenta SR.
Ministerstvo vnútra v tejto súvislosti konštatuje, že k návrhu nemá vecné pripomienky.
Podľa návrhu novely Rozhlas a televízia Slovenska a vysielateľ s licenciou môžu vyhradiť pre kandidátov na funkciu predsedu samosprávneho kraja, primátora mesta, starostu obce, starostu mestskej časti a politickú stranu, ktorá podala kandidátnu listinu pre voľby do orgánov územnej samosprávy, spolu najviac dvadsať hodín vysielacieho času na vysielanie politickej reklamy v rozhlasovom vysielaní a rovnaký počet hodín aj v televíznom vysielaní.
Taktiež podľa návrhu môžu médiá vysielať politickú reklamu kandidátov na funkciu poslanca zastupiteľstva samosprávneho kraja, poslanca obecného zastupiteľstva, poslanca mestského zastupiteľstva a poslanca miestneho zastupiteľstva.
Viac priestoru v lokálnych médiách
Rezort vnútra konštatuje, že na rozdiel od parlamentných volieb, volieb prezidenta, či volieb do Európskeho parlamentu, ktoré majú celoštátny rozmer a pri ktorých aj politická reklama celoštátny dosah, je rozmer volieb do orgánov územnej samosprávy obmedzený na územie danej územnej jednotky.
„Voliči najmä v menších obciach a mestách majú len veľmi obmedzenú možnosť dozvedieť sa niečo viac o kandidátoch na primátorov a starostov, respektíve na poslancov a sú odkázaní takmer výlučne na tlačené propagačné materiály a na predvolebné podujatia. Regionálne a lokálne médiá, ktoré sú primárne na to, aby verejnosť informovali o dianí v danom regióne, respektíve meste či obci, nemôžu vysielať politickú reklamu, ktorá je spravidla zhrnutím volebných programov a zámerov jednotlivých kandidátov. Tieto televízie môžu síce vysielať diskusné programy, avšak pri týchto typoch relácií určuje tému moderátor a teda kandidáti sa nemôžu vyjadrovať k témam, ktoré považujú za dôležité oni a nie moderátor," uvádza ministerstvo.
Zároveň konštatuje, že predkladaný návrh je návrhom, ktorý nikomu nič neberie, iba odstraňuje nedostatky doterajšej právnej úpravy.
V prípade schválenia vládou a parlamentom nadobudne novela účinnosť od januára 2021.