BRATISLAVA. Dopad mrežovky kvetovitej na životné prostredie zatiaľ nie je známy.
V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla docentka Katedry Botaniky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (PriF UK) Soňa Jančovičová.
Invázny druh huby, ktorý je pôvodom z oblasti Austrálie a Nového Zélandu, sa začal v Európe rozširovať v období prvej svetovej vojny, kedy boli v roku 1914 jej výtrusy zavlečené na povrchu ovčej vlny loďou do Francúzska.
Odvtedy sa zo západnej Európy dostala až na územie Ruska. Na Slovensku sa prvýkrát objavila v 70. rokoch.
Rastie roztrúsene a zriedkavo
„Všeobecne sa o tejto hube píše, že je invázna, teda že je to nepôvodný druh, ktorý sa na novom území rýchlo rozšíril, spravidla do veľkej vzdialenosti a na rozsiahlom území. Navyše môže mať na novom území negatívny dopad,“ povedala Jančovičová.
Tá sa však domnieva, že podľa súčasných údajov o rozšírení huby na území Slovenska zatiaľ nie je možné hovoriť o tom, že by invázny druh huby ohrozoval pôvodné, slovenské huby.
„Osobne si podľa relatívne nízkeho počtu videných expemplárov a mykologických atlasov myslím, že táto huba rastie roztrúsene a zriedkavo, takže nie je natoľko konkurencieschopná, aby ovplyvnila životaschopnosť našich húb. Tiež by tomu mohla nasvedčovať aj jej životná stratégia, teda saprotrofizmus, čiže odkázanosť na dostupnosť odumretej organickej hmoty,“ vysvetlila Jančovičová.
Nie je jedovatá, ale ani jedlá
Podľa vedúcej oddelenia botaniky Slovenského národného múzea Ivony Kautmanovej mrežovka kvetovitá nie je jedovatá, ale ani jedlá. Jej pach totiž pripomína zápach hnijúceho mäsa.
Aktuálny stav jej populácie je pre odborníkov neznámy.
„Momentálne nevieme, koľko jedincov sa vyskytuje na území Slovenska, ale sú lokality, kde sú ich desiatky aj stovky,“ uviedla Kautmanová.
Mrežovka kvetovitá býva často označovaná aj ako kvetovec archerov. Pre svoj atypický vzhľad pripomínajúci morskú hviezdicu alebo chápadlá chobotnice a červené sfarbenie si získala prezývku „čertove prsty“.
Mykológovia ozrejmili, že jej zápach pripomínajúci hnijúce mäso má svoje praktické zdôvodnenie.
Zápach totiž láka hmyz, predovšetkým muchy, ktorým sa na nohy nalepia výtrusy a následne sa prenášajú ďalej, vďaka čomu sa huba rozmnožuje.