BRATISLAVA 5. júna (SITA) - Štátne lesy TANAP-u (ŠLT) začali v sobotu ráno ťažiť drevo v Tichej doline bez toho, aby o tom informovali Správu Tatranského národného parku. Agentúru SITA o tom informovala Ľubica Trubíniová z Mimovládneho výboru Naše Tatry. Podľa nej ŠLT zneužívajú prirodzený strach z požiarov v lese na to, aby pod zámienkou protipožiarnej ochrany ťažili a predávali kvalitné drevo z najprísnejšie chránených oblastí TANAPu.
Hovorca ŠLT Marián Šturcel aj minister pôdohospodárstva Zsolt Simon sa podľa Trubíniovej odvolávajú na rozhodnutie Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Poprade. To nariadilo ŠLT uvoľniť cesty kvôli ochrane proti prípadnému požiaru. ŠLT však podľa Trubíniovej iba využíva strach z požiarov, aby mohli ťažiť kvalitné drevo z najprísnejšie chránených oblastí TANAP-u. Inak by podľa nej nezískali výnimku štátnej ochrany prírody na vstup a ťažbu dreva v Tichej a Kôprovej doline s piatym stupňom ochrany. "Na zneužívanie situácie poukazuje aj skutočnosť, že ŠLT neťažia drevo len z približne 7 až 8 metrových pásov vedľa cesty, ale aj oveľa ďalej, najmenej 20 metrov od cesty,“ dodala Trubíniová.
Riziko samovoľného požiaru v uvedených dvoch dolinách je pritom v tomto type lesov podľa nej minimálne. "Najviac ho zvyšujú práve lesní robotníci, ktorí pri svojej práci často spaľujú konáre a iné zvyšky po ťažbe,“ uviedla. „Žiadame preto okresné riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru, aby verejnosti predložilo svoje podklady, respektíve konkrétnu odbornú analýzu hroziaceho požiarneho rizika, ktoré by oprávňovali na vstup a odstraňovanie stromov ťažkými mechanizmami v ekologicky najcennejšom lesnom komplexe TANAP-u."
Tichá a Kôprova dolina sú posledné lokality, kde by mala zostať príroda po novembrovej veternej smršti bez ľudského zásahu. Žiadajú to pracovníci Štátnej ochrany prírody SR aj dobrovoľní ochranári z mimovládnych organizácií. Takýto postup si podľa Trubíniovej vyžadujú aj medzinárodné kritériá a štatút národného parku.