BRATISLAVA. Slovenské zdravotníctvo skončilo v hodnotení Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) spomedzi 25 hodnotených krajín na chvoste, konkrétne na 21. mieste. V porovnaní s minulým rokom si však mierne polepšilo.
Výsledky indexu Zdravie za peniaze pre rok 2020 prezentoval v pondelok na tlačovej konferencii analytik INESS Martin Vlachynský.
Na čele je Island
Na prvých piatich pozíciách sa v hodnotení efektivity Index Zdravie za peniaze 2020 stal lídrom Island, nasledovaný Talianskom, Španielskom, Poľskom a Estónskom. V absolútnom hodnotení skončilo Slovensko na 23. mieste.
Vlachynský zdôvodnil umiestnenie Slovenska v rebríčku relatívnymi nákladmi na zdravotnú starostlivosť, marginalizovanými komunitami, nekvalitnými dátami, starostlivosťou o dlhodobo chorých či kvalitou univerzít.
Rebríček hodnotil celkovo 25 európskych štátov. Analytici sledovali 23 ukazovateľov, napríklad očakávanú dĺžku života, úmrtnosť matiek, spotrebu antibiotík, počet úmrtí na rakovinu, počet zdravotníckych a sociálnych pracovníkov, či počet úmrtí na ochorenie COVID-19 na milión obyvateľov, úmrtnosť na ischemickú mozgovú príhodu, výskyt osýpok či priemernú dĺžku pobytu v nemocnici.
Čo odporúčajú
Analytici rovnako vypracovali aj odporúčania, ktoré by pozíciu Slovenska mohli zlepšiť. Odporúčajú vyhodnocovať dáta a navrhnúť opatrenia na zníženie novorodeneckej a dojčenskej úmrtnosti, a to najmä u marginalizovaných skupín.
Ďalej vidia riešenie v predchádzaní hospitalizácie pacientov s chronickými ochoreniami, najmä hypertenziou a diabetom, v lepšom nastavení motivácií pre lekárov, ale aj v zvýšení motivácie populácie o aktívnu prevenciu.
Zároveň odporúča posilniť úlohu výskumu na lekárskych fakultách, prísne sledovať hodnotu za peniaze vrátane liekovej politiky, oslabiť mechanizmy, ktoré neviažu zdroje s kvalitou, napríklad automatickú valorizáciu miezd, ďalej umožniť nákupcom zdravotnej starostlivosti - zdravotným poisťovniam - diferencovať platby na základe kvality poskytovaných služieb. Význam vidia aj v zlepšení starostlivosti o dlhodobých pacientov.
Ministerstvo chystá reformy
Ministerstvo zdravotníctva SR chce zlepšiť stav slovenského zdravotníctva viacerými reformami, či odpolitizovaním financovania a zabezpečením stability i predvídateľnosti financovania, uviedla v reakcii na pondelkové výsledky analýzy INESS-u hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Podľa Eliášovej rezort systematicky pracuje na tom, aby sa stav slovenského zdravotníctva postupne zlepšoval.
"V programovom vyhlásení vlády vedenie ministerstva zdravotníctva jasne zadefinovalo svoje priority, medzi ktoré napríklad v tomto volebnom období patrí reforma ambulantnej starostlivosti s cieľom dostupnejšej zdravotnej starostlivosti pre pacienta, a takisto zjednodušenie procesu otvárania nových ambulancií v regiónoch," priblížila.

Vedenie Ministerstva zdravotníctva SR má podľa jej slov po vypracovaní analýzy spotreby zdravotnej starostlivosti v pláne zreformovať nemocničnú sieť. Tá by mala byť "ušitá na mieru pre pacienta na základe regionálnej potreby tak, aby bola zabezpečená dostupnosť, efektivita a kvalita poskytovaných služieb".
Rovnako chce rezort reformovať akútnu a urgentnú starostlivosť s cieľom zabezpečiť vyššiu efektivitu a kvalitu. Cieľom je aj vybudovanie nových nemocníc či reforma dlhodobej starostlivosti.
"Na ministerstve zdravotníctva pracujeme aj na reforme liekovej politiky, významne v budúcnosti pri transparentnom posudzovaní pomôže aj nezávislá HTA agentúra," doplnila.
Ministerstvo sa podľa Eliášovej teší, že podľa analýzy INESS slovenské zdravotníctvo úspešne zvládlo situáciu s pandémiou nového koronavírusu. "Patrí nám prvá priečka medzi 25 hodnotenými krajinami v počte úmrtí na ochorenie COVID-19 na milión obyvateľov," dodala.
Na prvých piatich pozíciách sa v hodnotení efektivity Index Zdravie za peniaze 2020 stal lídrom Island, nasledovaný Talianskom, Španielskom, Poľskom a Estónskom.