BRATISLAVA. Podľa európskeho priemeru (EU Kids Online 2020) v uplynulom roku dostalo 22 percent detí aspoň jednu správu so sexuálnym obsahom, 21 percent detí bolo vystavených sebapoškodzujúcemu a 10 percent detí samovražednému obsahu.
Tendenciu zveriť sa s takouto skúsenosťou kamarátovi má 54 percent slovenských detí, 31 percent detí sa zverí rodičovi a 22 percent by o svojej skúsenosti radšej nepovedalo nikomu. V tlačovej správe o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva vnútra.
Hrozba pre deti a tínedžerov
Sexuálni predátori predstavujú podľa rezortu vnútra v prostredí internetu veľkú hrozbu pre deti a tínedžerov.
Na sociálnej sieti si vytvoria profil, v rámci ktorého komunikujú s maloletými. Tí sa tešia záujmu zo strany opačného pohlavia, či nových kamarátov, v komunikácii pokračujú a postupne odhaľujú súkromný život.
Tu sa však konanie predátorov nekončí. Pre dosiahnutie cieľov vyvíjajú nátlak a pýtajú si intímne fotografie či videá. Ako uvádza ministerstvo, páchateľmi môžu byť dospelí, ale aj maloletí.
Novodobý fenomén
„O tomto novodobom fenoméne musíme hovoriť otvorene. Je dôležité, aby boli mladí ľudia informovaní. V komunikácii na sociálnych sieťach nesmú byť prehnane dôverčiví, opatrnosť je na mieste. Najmä, ak komunikujú s neznámymi ľuďmi. Som rád, že sa tejto problematike venujú naši odborníci, ktorí robia preventívne kampane aj cez sociálne siete,“ zdôrazňuje minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).
Rezort vnútra odporúča obetiam sexuálnych predátorov, alebo s tým súvisiacej činnosti, obrátiť sa na políciu alebo na pracovníkov informačných kancelárií pre obete trestných činov v každom krajskom meste osobne, telefonicky, e-mailom alebo prostredníctvom online formulára.