BRATISLAVA. Vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a justičnej kauzy Búrka prinieslo nové zistenia aj k prípadu únosu prezidentovho syna, ktorý bude mať v pondelok 25. výročie.
Na súdoch stále nie je uzavretý napriek tomu, že parlament už pred vyše tromi rokmi zrušil Mečiarove amnestie, ktoré bránili jeho objasneniu. Nové informácie teraz ukazujú, že hlavný obžalovaný - bývalý šéf SIS Ivan Lexa mohol mať blízko k sudcom z jeho najvážnejšej kauzy.
Ide o dvoch bývalých predsedov Okresného súdu Bratislava III Richarda Molnára a Dávida Lindtnera. Obaja sú aktuálne stíhaní pre korupciu v kauze Búrka. Molnár je od marca vo vyšetrovacej väzbe. Lindtnera stíhajú na slobode.
Lexa mal na Okresnom súde BA III spolu trinásť káuz, ktoré sa týkali jeho pôsobenia vo funkcii riaditeľa SIS v rokoch 1995 až 1998. Všetky sa skončili jeho oslobodením. Výsledok zvykol prezentovať športovou terminológiou, že zvíťazil nad štátom 13:0.
Práve Molnár predsedal senátu, ktorý v júni 2001 prvý raz zastavil trestné stíhanie Lexu a spol. Odvolal sa vtedy na Mečiarove amnestie. Lindtner predsedal Okresnému súdu BA III, keď parlament v marci 2017 amnestie zrušil ústavným zákonom a kauza sa znova otvorila.
Už vtedy Lindtner zrušenie amnestií spochybňoval s tým, že to môže byť v rozpore s európskym právom, čo tvrdila aj Lexova obhajoba. "Úprimne môžem povedať, že na súde máme desiatky až stovky omnoho závažnejších vecí. Ľudia by preto nemali mať teraz veľké oči," povedal v júni 2017.

Kauzu vtedy dostal na stôl senát vedený sudcom Karolom Posluchom. Po dvoch rokoch študovania spisu sa rozhodol konanie prerušiť. Spis na podnet Lexových obhajocv poslal na posúdenie Európskemu súdnemu dvoru v Luxemburgu.
Samotný Lindtner o kauze priamo nerozhodoval a z pozície predsedu súdu nemohol mať ani na rozhodnutie Posluchovho senátu priamy vplyv. Doterajšie zistenia z vyšetrovania Kuciakovej vraždy a kauzy Búrka však ukazujú, že na súdoch sa závažné prípady dali ovplyvňovať aj neformálnymi cestami. Súčasťou systému bol aj Lindtner.
Nestrannosť sudcu
Sudcovia sú pritom zo zákona povinní zachovať si nestrannosť v kauzách, o ktorých rozhodujú. Ak sa sudca cíti byť zaujatý voči niektorej zo strán sporu, má podať námietku.