SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Chorvátsko je od septembra rizikové, Maďari zatvárajú hranice (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 3728 prípadov.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Koronavírus na Slovensku: Priebeh druhej vlny pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

20:45 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:14 SVET - Taliansko zaznamenalo v piatok ďalších 1462 prípadov nákazy, čo je najvyšší denný nárast od 2. mája.

Vo štvrtok úrady evidovali 1411 nových infikovaných. Za uplynulých 24 hodín zomrelo ďalších deväť ľudí, ktorí mali pozitívny test na koronavírus.

19:08 SVET - V Chorvátsku zaznamenali za posledných 24 hodín 357 nových prípadov nákazy koronavírusom, celkový počet aktívnych prípadov infekcie tak stúpol na 2560.

Súvisiaci článok Chorváti opäť hlásia nárast nakazených, je druhý najvyšší Čítajte 

Na následky zdravotných komplikácií zomreli ďalší traja ľudia.

V súčasnosti je hospitalizovaných 212 pacientov s ochorením COVID-19 vrátane 11 ľudí napojených na pľúcne ventilátory.

18:48 SVET - Holandská vláda chce do budúceho roka zatvoriť všetky norkové farmy v krajine v dôsledku narastajúceho počtu infekcií koronavírusom v týchto zariadeniach.

Skryť Vypnúť reklamu

V piatok o tom informovali ministerstvá poľnohospodárstva a zdravotníctva.

Vláda vyčlenila 150 miliónov eur na vyplatenie farmárov.

18:19 SVET - Dvojici českých podvodníkov počas pandémie skrsol v hlavách plán, ako situáciu využiť vo svoj prospech.

Kriminalisti v Zlíne vyšetrujú 38-ročného muža a jeho 23-ročnú partnerku pre podvod s kompenzačnými bonusmi od štátu.

Obvinení podávali fiktívne žiadosti o vyplatenie peňazí, ktoré mali podnikateľom pomôcť prekonať náročné obdobie.

Uvedené duo sa takto nezákonne obohatilo o vyše 700-tisíc korún (približne 27-tisíc eur), k vyplateniu ďalších 10 miliónov korún (zhruba 380-tisíc eur) nedošlo.

18:06 SVET - Situácia v Rakúsku by sa po náročnej jeseni a zime spôsobenej pandémiou mohla vrátiť do "normálu" v lete budúceho roka.

Skryť Vypnúť reklamu

Povedal to rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz. Najbližšie mesiace budú podľa Kurza "náročné", pretože sa začne nový školský rok, ochladí sa a príde každoročná chrípková sezóna.

"Z nášho dnešného pohľadu je však veľmi pravdepodobné, že budúce leto by mohlo byť znovu normálne," povedal.

17:31 SLOVENSKO, SVET - Maďarská vláda v piatok oznámila, že Maďarsko od 1. septembra uzavrie svoje hranice pre zahraničných turistov. Informoval o tom spravodajský server Index.hu.

17:28 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s podozrením z trestného činu šírenia poplašnej správy, informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Ide o informácie publikované prostredníctvom internetovej stránky Bádateľ, ktoré občanov nabádajú k občianskej neposlušnosti, mareniu prijatých opatrení na zabránenie šíreniu ochorenia COVID-19 či odmietaniu očkovania.

Skryť Vypnúť reklamu

17:20 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva SR vydal opatrenie, v ktorom pre zamedzenie šírenia nového koronavírusu od 1. septembra zakazuje usporadúvať hromadné športové, kultúrne či spoločenské podujatia v exteriéroch nad 1000 osôb, alebo v interiéroch nad 500 osôb.

Výnimku zo zákazu budú mať hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú disponovať negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19, a to nie starším ako 12 hodín.

Tento zákaz sa nevzťahuje na bohoslužby, prvé sväté prijímanie, sviatosť birmovania, pohrebné obrady a sobášne obrady, vrátane civilných.

Obmedzenie sa netýka ani zasadnutia a schôdze štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy či zasadnutia, ktoré sa uskutočňuje na základe zákona.

17:10 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva SR aktualizoval opatrenia v súvislosti s prekročením hraníc SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi rizikové krajiny budú od 1. septembra od 7.00 h zaradené aj Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta.

Osoby prichádzajúce z rizikových krajín budú musieť absolvovať domácu karanténu.

V piatok o tom informoval Marek Eliáš z komunikačného referátu Úradu verejného zdravotníctva SR.

Osobám, ktoré sa nachádzali 14 dní pred príchodom na Slovensko na území rizikovej krajiny Európskej únie a zároveň v tomto období nenavštívili rizikovú krajinu mimo Európskej únie (EÚ), úrad nariadil izoláciu v domácom prostredí až do obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19.

Podľa nariadenia hygienikov musia toto vyšetrenie absolvovať najskôr piaty deň po príchode z cudziny.

Osoby bez príznakov môžu opustiť domácu izoláciu po desiatom dni aj bez absolvovania testu.

Skryť Vypnúť reklamu

Od povinnosti absolvovať RT-PCR test sú oslobodené deti do troch rokov, ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo pediater dieťaťa neurčí inak.

17:05 SLOVENSKO - Štátny podnik Agrokomplex Národné výstavisko v Nitre upraví pôvodne plánované termíny niektorých jesenných výstav. Reaguje tak na zmeny v protiepidemiologických opatreniach.

Pre očakávané septembrové opatrenia proti šíreniu koronavírusu naplánovalo výstavisko prvú jesennú výstavu na začiatok októbra.

„Pôjde o nový formát automobilovej výstavy, ktorá sa bude konať od 8. do 11. októbra, viac o nej oznámime v septembri. Medzinárodná výstava psov s najdlhšou tradíciou na Slovensku Dog Expo Nitra potvrdzuje pôvodný termín od 23. do 25. októbra,“ uviedol vedúci oddelenia marketingu a PR Agrokomplexu Martin Lužbeťák.

Skryť Vypnúť reklamu

16:56 SLOVENSKO - Policajti budú v najbližších dňoch v súvislosti s koronavírusom kontrolovať, či si ľudia na určených miestach správne prekrývajú horné dýchacie cesty rúškom, šálom, šatkou alebo inou formou ochrany.

Preventívno-bezpečnostná akcia bude zameraná predovšetkým na miesta s vyššou koncentráciou ľudí, ako sú obchodné centrá, športové a kultúrne podujatia, diskotéky, stanice, vlaky alebo nemocnice.

16:50 SLOVENSKO - Zamestnávatelia budú od začiatku septembra povinní kontrolovať, či zamestnanci po návrate z rizikových krajín absolvovali povinnú desaťdňovú izoláciu zakončenú negatívnym testom na ochorenie COVID-19, alebo vyžadovať potvrdenie o prekročení štátnej hranice Slovenskej republiky staršie ako desať dní.

Pokiaľ sa zamestnanci takýmto potvrdením nepreukážu, nesmie ich zamestnávateľ pustiť na pracovisko alebo do prevádzky a musí ich nahlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. V piatok o tom informoval Marek Eliáš z komunikačného referátu Úradu verejného zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

16:45 SVET - Počet nových prípadov koronavírusu v Chorvátsku opäť stúpol, za posledných 24 hodín zaznamenali 357 nakazených.

Ide o druhý najvyšší počet od začiatku pandémie. Doterajší rekord hlásili chorvátske úrady v stredu, keď ohlásili 358 nakazených.

Za posledných 24 hodín vykonali laboratóriá 2 065 testov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

16:42 SVET - Epidemiologická situácia v Prahe sa zhoršuje a tzv. covidovom semafore sa česká metropola ako jediná z celej krajiny dostala na oranžový stupeň, čo znamená začínajúci komunitný prenos nákazy koronavírusom, oznámil v piatok český minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

Zásadné nové opatrenia sa však zatiaľ nezavádzajú, ale rúška budú po novom od 1. septembra povinné i na letisku Václava Havla, informoval portál Novinky.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

16:29 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica Trnava vydala s platnosťou od piatka zákaz návštev na niektorých klinikách a oddeleniach. Opatrenie súvisí so zhoršenou epidemiologickou situáciou.

Informuje o tom na svojej webovej stránke.

Zákaz návštev do odvolania platí nateraz na klinike ortopédie a úrazovej chirurgie, na klinike vnútorného lekárstva a na geriatrickom oddelení.

16:25 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva spresnil, ako budú žiaci na školách od začiatku nového školského roka nosiť rúška.

Opatrenie bude platiť dva týždne, teda od 2. septembra od 06.00 h do 14. septembra do 18.00 h.

16:24 SLOVENSKO - V RTVS zaznamenali pozitívny prípad nákazy novým koronavírusom. Na COVID-19 ochorel redaktor webu Rádia_FM.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tento zamestnanec proaktívne telefonicky nahlásil príznaky bežného prechladnutia a z preventívnych dôvodov mu bola nariadená práca z domu a testovanie na ochorenie COVID-19," potvrdil programový riaditeľ sekcie programových služieb SRo Michal Dzurjanin.

16:00 SLOVENSKO - Na podanie júlového výkazu, resp. žiadosti s výkazom pri príspevku na udržanie zamestnanosti v rámci Prvej pomoci majú samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) čas do 31. augusta tohto roka.

Zamestnávatelia môžu o júlové príspevky na mzdy zamestnancov požiadať do konca septembra.

Výkazy a žiadosti za august môžu záujemcovia zasielať od 1. septembra tohto roka od 12:00.

V tlačovej správe to uviedlo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

15: 55 SLOVENSKO - V bratislavskom Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb platí od piatka až do odvolania zákaz návštev.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvodom je epidemiologická situácia a nárast počtu pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19. Uviedla to hovorkyňa národného ústavu Soňa Valášiková.

"V prípade, že ošetrujúci lekár zváži, že návšteva pacienta je potrebná z hľadiska jeho zdravotného stavu, rodina pacienta sa informuje vopred na jednotlivých oddeleniach Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb ," informovala.

Schválenú návštevu ošetrujúcim lekárom je možné povoliť podľa jej slov výnimočne na obmedzený čas, a to najviac na 30 minút pre maximálne dve osoby za podmienky dodržania prísnych protiepidemických opatrení.

Samozrejmosťou je dezinfekcia rúk pri vstupe, použitie ochrannej masky a jednorazového ochranného plášťa.

15:00 SVET - Malajzia kvôli šíreniu koronavírusu ponechá až do konca tohto roka v platnosti niektoré opatrenia obmedzujúce pohyb ľudí, informoval malajzijský premiér Muhyiddin Yassin, ktorého citovala agentúra Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

Malajzia zaznamenala významný pokles nových prípadov nákazy - za posledných 24 hodín ohlásila len desať novo nakazených.

Postupne obnovila prevádzku takmer všetkých podnikov, ale v rámci dodržiavania pravidiel spoločenského odstupu.

Veľké zhromaždenia sú zakázané a uzavreté zostávajú medzinárodné hranice. Malajzia s viac ako 30 miliónmi obyvateľov od začiatku pandémie zaznamenala 9 306 nakazených, z ktorých 125 zomrelo.

14:57 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove pribudol ďalší prípad nakazenia pacientky novým koronavírusom.

Staršia žena ležala v zlom zdravotnom stave na geriatrickom oddelení.

Podľa slov jej syna Vladimíra Mikluša tam mali k nej preložiť pacientku s Covid-19, od ktorej sa mala jeho mama nakaziť.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne je už na infekčnom oddelení.

14:55 SLOVENSKO - Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) v piatok potvrdil prípad ochorenia COVID-19 u jedného zo svojich príslušníkov, ktorý zostáva v domácej karanténe.

Ide o jedného z testovaných príslušníkov a odsúdených, ktorí prišli do styku s pozitívne testovaným väzňom zaradeným v otvorenom oddelení Opatovce. Informovala o tom hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.

"Dňa 26. augusta 2020 sme informovali, že bol izolovaný jeden z odsúdených a prevezený do Nemocnice pre obvinených a odsúdených a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Trenčín, keďže sa začali u neho prejavovať príznaky ochorenia - zvýšená telesná teplota, mierny kašeľ. Riaditeľ ústavu zabezpečil zvýšené protiepidemické opatrenia a nariadil vykonanie testov pre ďalších 44 odsúdených a desiatich príslušníkov, ktorí boli s odsúdeným v priamom kontakte," objasnila ďalej hovorkyňa.

Skryť Vypnúť reklamu

14:52 SLOVENSKO - Čím predvídateľnejšie a jasnejšie budú epidemiologické pravidlá, tým lepšie sa budú ľuďom akceptovať, uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová na piatkovom stretnutí s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím.

Podľa nej je dôležité dopredu vedieť, aké opatrenia môžu prísť, ľudia by im mali rozumieť a mali by sa na ne pripraviť.

"Naša pripravenosť bude ešte lepšia, keď celonárodný semafor COVID-19 bude spojený s konkrétnymi opatreniami pre každú fázu semafora. Či na regionálnej alebo, v prípade zhoršenej situácie, aj na národnej úrovni," uviedla prezidentka na sociálnej sieti.

14:34 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline platí od piatka na všetkých lôžkových oddeleniach zákaz návštev až do odvolania.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej zakázali návštevy vzhľadom na zhoršenú epidemiologickú situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19.

Doplnila, že výnimky zo zákazu povoľujú návštevu paliatívneho pacienta v terminálnom štádiu ochorenia súčasne dvom blízkym osobám.

14:13 SVET - Sankcie, ktoré Washington v stredu uvalil na tri ruské výskumné inštitúcie, sa priamo týkajú aj bádateľov a špecialistov, ktorí sa podieľali na vývoji vakcíny na nový druh koronavírusu.

Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej.

"Obzvlášť znepokojujúcou skutočnosťou je, že sankcie sa týkajú presne tých vedcov a špecialistov, ktorí ostatné mesiace neúnavne pracovali na vývoji vakcíny proti (ochoreniu) COVID-19. Nie je jasné, ako americká vláda vysvetlí svojim občanom tento pokus potrestať ľudí, ktorí úspešne pracujú na lieku proti chorobe, ktorá zabila už 180 000 občanov USA," poznamenala Zacharovová.

14:07 SLOVENSKO - Nové prípady ochorenia COVID-19 sú zväčša aktívne dohľadanými kontaktmi potvrdených prípadov zo známych, podchytených ohnísk nákazy a importy zo zahraničia.

Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR na sociálnej sieti.

Početnejší výskyt ochorení vo svojej územnej pôsobnosti za štvrtok evidujú regionálne úrady verejného zdravotníctva v Bratislave, Michalovciach, Trenčíne, Dolnom Kubíne, v Žiline a Rožňave.

"Epidemiológovia v regiónoch naďalej aktívne vyhľadávajú kontakty pozitívnych osôb, nariaďujú domácu izoláciu, zabezpečujú testovanie na ochorenie COVID-19 a všetky náležité protiepidemické opatrenia v súčinnosti so samosprávami a všetkými zainteresovanými stranami," uvádza Úrad verejného zdravotníctva.

13:56 SVET - Amsterdam a Rotterdam prestanú vyžadovať nosenie rúšok na rušných miestach.

Platnosť opatrenia, ktoré tieto holandské mestá zaviedli na začiatku augusta, sa skončia v pondelok.

V Amsterdame museli nosiť rúška povinne ľudia starší ako 13 rokov na nákupných triedach, trhoviskách a ďalších rušných miestach od 5. augusta.

Podľa radnice bude ale teraz "vďaka chladnejšiemu počasiu a konci hlavnej turistickej sezóny pravdepodobne jednoduchšie dodržiavať na najrušnejších miestach odstupy 1,5 metra".

Podľa americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa sa v Holandsku od začiatku epidémie koronavírusom nakazilo vyše 70 000 ľudí, na následky ochorenia Covid-19 zomrelo 6 244 osôb.

13:30 SLOVENSKO - Všetkých 52 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja otvorí nový školský rok v prezenčnom režime.

Žiaci však strávia zo začiatku v školách menej času a školské jedálne budú dva týždne zatvorené, informoval trnavský župan Jozef Viskupič.

13:06 SVET - Rakúska ekonomika klesla v 2. kvartáli o niečo menej, než sa doteraz predpokladalo.

Hrubý domáci produkt (HDP) sa za tri mesiace od apríla do júna medziročne znížil o 12,5 percenta, uviedol inštitút pre hospodársky výskum Wifo.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v piatok prišiel s optimistickým výhľadom v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Podľa neho je veľmi pravdepodobné, že kríza potrvá kratšie, ako pôvodne predpovedali mnohí experti, a Rakúsko by sa malo už budúci rok hospodársky zotavovať.

Kurz poznamenal, že sa opiera o rozhovory so zdravotníckymi expertmi, vedcami a farmaceutickými firmami.

Rakúsko v piatok oznámilo ďalších 229 prípadov, dokopy ich eviduje už 26 590. Z nich 733 pacientov s koronavírusom zomrelo, ale 22 594 sa ich zotavilo.

V rakúskych nemocniciach je teraz 146 nakazených, z toho 27 na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

12:45 SLOVENSKO - Školopovinné deti rodič nemôže od septembra svojvoľne nechať doma, ak sa obáva pandémie, keďže by tým porušil školský zákon.

Nárok na pandemické OČR budú mať iba rodičia starajúci sa o deti do 11 rokov, ktorých trieda bola uzatvorená riaditeľom školy v súlade s pripravovaným rozhodnutím ministra školstva.

V tlačovej správe na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

12:40 SLOVENSKO - Vo chvíli, ako boli zverejnené informácie o rozšírení zoznamu rizikových krajín, nastala reťazová reakcia. Klienti cestovných kancelárií stornujú zájazdy na mesiac september.

Uviedol to prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes.

"Väčšina cestovných kancelárií má napríklad do Chorvátska nástupné termíny v piatok a v sobotu. Takže v najbližších dňoch už organizovane cez cestovnú kanceláriu nepôjde do Chorvátska nikto," podotkol Berkes.

Vo všeobecnosti podľa neho klienti nemajú záujem o zájazdy do tzv. červených krajín. Skonštatoval, že nemajú nazvyš 5 až 10 dní, aby mohli zostať v domácej karanténe.

12:35 SVET - Epidemická situácia v Nemecku sa v nadchádzajúcich mesiacoch zhorší. V piatok to na tlačovej konferencii vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá varovala, že situácia je vážna a vážna zatiaľ zostane.

"S koronavírusom ešte budeme musieť nejakú dobu žiť," povedala Merkelová a pripomenula, že svet zatiaľ nemá k dispozícii účinný liek a ani očkovanie.

Pre nadchádzajúce mesiace si kancelárka vytýčila tri ciele. Prvým je zabezpečenie vzdelanie detí. "Urobím všetko pre to, aby pandémie z našich detí neurobila porazených. Škôlky, školy a vzdelanie musí mať najvyššiu prioritu," povedala.

Ďalej sa chce sústrediť na udržanie chodu hospodárstva a na posilnenie súdržnosti spoločnosti.

Od začiatku pandémie sa v Nemecku nakazilo najmenej 239 507 ľudí a 9 288 ľudí komplikáciám súvisiacim s infekciou podľahlo.

12:15 SLOVENSKO - Ochorenie COVID-19 potvrdili vo štvrtok u zamestnankyne mestského úradu v Michalovciach.

V budove úradu na Námestí osloboditeľov preto od piatka minimálne do stredy 2. septembra obmedzili poskytovanie služieb pre občanov s výnimkou nevyhnutných matričných služieb a podateľne.

"Ostatné služby sa poskytujú v týchto dňoch výlučne elektronicky alebo telefonicky," uviedla radnica.

Finančný odbor služby neposkytuje vôbec. Odbory umiestnené v budove úradu na Námestí slobody fungujú v nezmenenom rozsahu v odporúčaných klientskych hodinách.

11:48 SVET - V Indii pribudlo v piatok 77 266 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Je to najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na indické ministerstvo zdravotníctva.

Od začiatku pandémie sa v Indii táto infekcia potvrdila u 3,39 milióna ľudí, z ktorých 61 529 zomrelo. Od štvrtka pribudlo 1057 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

Úrady už takmer tri týždne hlásia viac ako 60 000 infikovaných za deň. Naposledy bol denný nárast vyšší v stredu, keď krajina zaznamenala 75 760 nových infikovaných osôb.

India je z hľadiska počtu nakazených treťou najviac zasiahnutou krajinou na svete; v tomto smere ju predstihujú už len Spojené štáty a Brazília.

11:35 SLOVENSKO - Chorvátsko je zatiaľ štvrtou krajinou v rebríčku importu nákazy, uviedol v piatok minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Situácia v Chorvátsku je vážna a zhoršuje sa. Slovenskí občania, ktorí majú v pláne návrat z Chorvátska 1. septembra, budú už považovaní za rizikové osoby.

Minister Krajčí vyzval dovolenkárov, ktorí majú v pláne návrat z Chorvátska až v septembri, aby zvážili možnosť skoršieho návratu.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

11:25 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí vyzval firmy, aby pomohli hygienikom kontrolovať svojich zamestnancov, či sa nevrátili z rizikovej krajiny.

11: 15 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí v piatok na tlačovej besede oznámil, že chce pomocou výziev krytých eurofondami v hodnote 167 miliónov eur podporiť nomocnice v boji proti pandémii.

Už vyhlásená prvá výzva má trvať do konca roka a konkrétne projekty sa budú vyhodnocovať priebežne v dvojtýždenných intervaloch. Nemocnice tak môžu prostriedky dostať pomerne rýchlo, uviedol minister Krajčí.

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: Mapa a vývoj počtu nakazených Čítajte 

Balík vo výške 48 miliónov eur zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja sa má na základe projektov rozdeliť najmä medzi nemocnice v "prvej línii".

Ide o najviac vyťažené nemocnice, takzvané subjekty hospodárskej mobilizácie. Je ich 49.

Suma podľa ministra Krajčího prevyšuje doterajšie náklady nemocníc v zozname subjektov hospodárskej mobilizácie a mali by postačovať na ďalšie prípravy na druhú vlnu pandémie .

Nemocnice môžu financie čerpať na nákup a vybavenie pre zabezpečenie diagnózy a liečenia pacientov s koronavírusom.

Taktiež môžu investovať do výstavby a rekonštrukcie priestorov, aj do ochrany personálu.

Výzva umožní čerpať prostriedky z eurofondov aj pre zadĺžené nemocnice, ktoré kvôli "červeným" hospodárskym číslam nemali doteraz k peniazom z EÚ prístup.

Ďalšie výzvy pre ostatné relevantné subjekty budú vyhlasované v priebehu septembra.

11:10 Rúško nespôsobuje vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého a nemá dosah na zdravie osoby.

Uviedol to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v súvislosti s mnohými dezinformačnými kampaňami o rúškach.

10:40 HOAX - Tisíce ľudí v auguste zdieľali nepravdivú informáciu o tom, že celosvetový denný prírastok úmrtí na COVID-19 sa pohybuje rádovo len v niekoľkých desiatkach.

Nie je to pravda - v auguste 2020 sa denný počet úmrtí pohyboval v niekoľkých tisícoch.

TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Príspevok zdieľalo 3600 používateľov Facebooku. Zavádzajúci obrázok uverejnili aj stránky KOTLEBOVCI - Ľudová strana Naše Slovensko, SLOVENSKO-RUSKÁ SPOLOČNOSŤ, Za národné, kresťanské a sociálne Slovensko či Odboj V4 a Země česká, domov můj.

10:30 SVET - Od januára zatkli v Číne takmer 5800 ľudí v súvislosti s prečinmi či zločinmi súvisiacimi s koronavírusou pandémiou.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Poľsko opäť zavedie zákaz letov zo 46 krajín Čítajte 

Prípady zahŕňajú vraždy, neoprávnený predaj zdravotníckych pomôcok i nepravdivé informovanie o cestovaní, uviedla v piatok štátna prokuratúra podľa agentúry AFP.

Jeden predajca v supermarkete ubil na smrť zákazníka, ktorý si nechcel nasadiť rúško.

Niekoľkí ľudia zrazili autom zdravotných pracovníkov. Ďalší muž dýkou pobodal zdravotného pracovníka, ktorý mu prišiel zmerať teplotu.

Ďalších obvinili zo sprenevery peňazí určených na pomoc pacientom nakazeným koronavírusom.

10:28 SVET - Rusko zaznamenalo za posledných 24 hodín 4 829 nových prípadov nákazy koronavírusom. Informovala o tom v piatok agentúra TASS s odvolaním sa na protivírusové krízové centrum.

Celkový počet nakazených tak stúpol na 980 405. Chorobe COVID-19 podľahlo za posledných 24 hodín 110 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 16 914.

Z nákazy sa celkovo vyliečilo 798 466 pacientov, čo predstavuje 81,4 percenta z celkového počtu infikovaných.

10:25 SVET - Južná Kórea zavedie od nedele prísnejšie opatrenia v širšej oblasti hlavného mesta Soul. Dôvodom je zastaviť nárast počtu osôb nakazených novým druhom koronavírusu. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

Na základe nových opatrení, ktoré budú platiť od 30. augusta do 6. septembra, budú zatvorené telocvične a ďalšie vnútorné športové zariadenia.

Reštaurácie a pekárne môžu byť otvorené iba do 21.00 h, neskôr bude povolené iba rozvoz a donáška.

Po tom, ako došlo k alarmujúcemu nárastu prípadov koronavírusovej infekcie, zakázali úrady od minulej stredy v metropolitnej oblasti veľké verejné zhromaždenia, zatvorili kostoly, múzeá i nočné podniky.

Kórea hlásila za posledný deň 371 nových prípadov nákazy, pričom trojciferné denné prírastky eviduje už 15. deň po sebe.

Kórea dosiaľ celkovo zaznamenala 19.077 prípadov tejto infekcie a 316 úmrtí, uviedlo Kórejské stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC).

10:02 SLOVENSKO - Testy vo štvrtok odhalili 102 nových prípadov nákazy. Od začiatku pandémie sa počet pozitívnych testov zvýšil na 3728. Laboratóriá vo štvrtok otestovali 4360 vzoriek, celkovo už 327 940.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Počet aktívnych prípadov je aktuálne 1470.

Vyliečilo sa ďalších 19 pacientov, dohromady už 2225. S podozrením alebo potvrdenou diagnózou Covid-19 zostáva v nemocniciach 72 osôb, o tri menej ako vo štvrtok.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Počet hospitalizovaných s diagnostikovaným ochorením Covid-19 je 49, z toho na jednotkách intenzívnej starostlivosti leží 6. Na pľúcnu ventiláciu je napojených 5 pacientov. Počet úmrtí sa nezmenil, ochoreniu doteraz podľahlo 33 pacientov.

Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že pozitívne testovaní boli vyšetrení v Bratislave (30) a ďalej v okresoch Námestovo (13), Žilina (8), Nitra (7), Trenčín (6), Rožňava (5), Senica (5), Prešov (3), Bytča (2), Dolný Kubín (2), Galanta (2), Komárno (2), Liptovský Mikuláš (2), Prievidza (2), Púchov (2), Stará Ľubovňa (2), Hlohovec (1), Humenné (1), Kysucké Nové Mesto (1), Nové Zámky (1), Piešťany (1), Poprad (1), Rimavská Sobota (1), Šaľa (1) a Topoľčany (1).

Je medzi nimi 56 žien a 46 mužov, sú vo veku od 4 do 82 rokov.

Kĺzavý medián je na hodnote 84.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

9:41 SLOVENSKO - Každú osobu s pozitívnym testom na ochorenie COVID-19 kontaktuje pracovník oddelenia epidemiológie regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Pozitívne prípady vidia úrady ihneď, ako laboratórium vloží výsledok testu do systému, vysvetlila epidemiologička Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici. Viac o práci a postupoch regionálnych úradov si prečítajte tu.

9:37 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva SR pripomína, ako správne nosiť rúško.

"Pamätajme na to, že rúška treba mať na tvári nasadené správne, aby ich nosenie bolo účinné. Majú priliehať k tvári a majú zakrývať ústa aj nos. Tvárové rúško je potrebné vymieňať za nové, ak je poškodené, vlhké alebo špinavé. Jednorazové rúška nie sú určené na opätovné používanie," uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas na facebookovom konte úradu.

9:31 SVET - Ukrajina zaznamenala za posledných 24 hodín najvyšší denný nárast počtu prípadov infekcie novým typom koronavírusu, a to 2438. Celkový počet prípadov nákazy tak stúpol na 114 497.

Súvisiaci článok Slováci sa mesiac na Ukrajinu nedostanú, krajina zatvára hranice Čítajte 

Informovali o tom v piatok agentúry Ukrinform a UNIAN s odvolaním sa na údaje Systému monitorovania epidémie koronavírusu Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

Chorobe COVID-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 48 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 2451. Z ochorenia sa od začiatku pandémie uzdravilo 55 083 ľudí.

Karanténne opatrenia na Ukrajine platia zatiaľ do 31. augusta, potom sa v závislosti od epidemiologickej situácie v každom z regiónov môžu zmierniť alebo zintenzívniť.

9:19 SLOVENSKO - Z vyše tristotisíc slovenských testov na nový koronavírus podstatnú časť vykonala aj sieť laboratórií spoločnosti Alpha Medical. Spolu s Medirexom tvoria väčšinu laboratórno-diagnostického trhu u nás.

Generálny riaditeľ Alpha Medical Peter Lednický v Indexe rozpráva o tom, aké je ekonomické pozadie testovania na koronavírus, ako sa tvorí cena testu, ktorý je u nás lacnejší ako v mnohých európskych krajinách.

8:42 SLOVENSKO - Epidemiologická situácia v hlavnom meste sa v poslednom čase zhoršila a v utorok bratislavský magistrát vyhlásil červenú na pomyselnom covid semafore.

Súvisiaci článok Na covid semafore je červená, život sa pre Bratislavčanov výraznejšie nemení Čítajte 

Väčšina obmedzení v Bratislave sa však riadi vyhláseniami Úradu verejného zdravotníctva a vlády, preto sa bežný život zatiaľ takmer nezmení.

"Naďalej platia usmernenia hlavného hygienika, ktoré umožňujú pri dodržaní bezpečnostných opatrení aj hromadné podujatia," povedal hovorca bratislavskej mestskej polície Peter Pleva.

Viac o tom, čo červená na bratislavskom semafore znamená, si prečítate tu.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

8:15 SVET - V Latinskej Amerike podľa výpočtov agentúry Reuters prekonal počet nakazených hranicu siedmich miliónov.

Krajiny Latinskej Ameriky sú momentálne najhoršie zasiahnutým regiónom sveta, aj keď v niektorých sa počet nových prípadov začal mierne znižovať. Za posledných sedem dní tam pribudlo v priemere 77 800 nových infikovaných. Týždeň predtým ich bolo priemerne 85-tisíc.

7:35 SVET - Vláda na Kube zavedie od 1. septembra s platnosťou do 15. septembra nočný zákaz vychádzania v hlavnom meste Havana.

V čase od 19:00 do 05:00 bude platiť pre chodcov i vozidlá zákaz vychádzania, povedal v štátnej televízii guvernér Havany Reinaldo García Zapata. "Ľudia nemôžu (v stanovenom čase) vychádzať do ulíc," uviedol.

Havana takisto posilní prítomnosť policajtov v uliciach mesta a maloletí dostanú zákaz zdržiavať sa cez deň na uliciach či v parkoch. Prísne monitorované budú i vstupy a výjazdy z kubánskej metropoly.

Súvisiaci článok Rozširuje sa zoznam rizikových krajín a pribudnú nové opatrenia Čítajte 

7:12 SLOVENSKO - Epidemiologická situácia v súvislosti so šírením koronavírusu sa nielen na Slovensku, ale ešte viac v Európe zhoršuje. Konzílium epidemiológov preto rozširuje zoznam rizikových krajín a od 1. septembra zavádza opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu Covidu-19 na Slovensku.

O konkrétnych opatreniach po skončení konzília informovali vo štvrtok večer minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas.

"Počty hospitalizovaných pacientov nám postupne rastú," uviedol minister prvý znak nárastu chorobnosti na Covid-19.

Viac o nových opatreniach si prečítate tu, na tomto odkaze si môžete zasa pozrieť prehľadný zoznam rizikových krajín.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

7:00 SVET - V Nemecku za posledných 24 hodín mierne stúpol počet nakazených. Pribudlo 1571 nových prípadov, zatiaľ čo o deň skôr ich bolo 1507.

Od začiatku pandémie zistili v Nemecku koronavírus u najmenej 239 507 ľudí. Zomrelo 9288 pacientov s ochorením Covid-19, najnovšie pribudli tri obete.

6:40 SVET - Španielska vláda oznámila, že deti od šesť rokov budú musieť mať v školách v Španielsku na tvárach po celý čas rúška.

"Nosenie rúšok bude povinné od veku šesť rokov aj v prípadoch, keď sú zachované rozstupy," povedala ministerka školstva Isabel Celaáová.

Žiaci budú podľa nej takisto musieť dodržiavať 1,5 metrové rozstupy. Ďalšie opatrenia zahŕňajú povinnosť detí umývať si ruky najmenej päťkrát denne, pravidelné vetranie školských tried a meranie teplôt žiakom.

6:21 SVET - V Česku oproti predchádzajúcemu dňu počet nových nakazených koronavírusom výrazne klesol.

České ministerstvo zdravotníctva zaevidovalo 221 nových prípadov ochorenia Covid-19. O deň skôr hlásili 399 infikovaných, čo bolo druhé najvyššie číslo od začiatku pandémie. V utorok pribudlo 368 prípadov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

6:00 SVET - Poľsko od 2. septembra znova zavedie zákaz letov zo 46 krajín vrátane Chorvátka, Francúzska či Španielska.

"Pre hrozbu šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 je nevyhnutné uplatniť právo na zavedenie zákazov pre leteckú dopravu..., aby bolo možné minimalizovať ohrozenie verejného zdravia," uvádza sa v príslušnom nariadení.

Medzi ďalšie krajiny, pre ktoré bude platiť zákaz letov do Poľska, patria aj Čierna Hora, Rumunsko, Spojené štáty, Izrael, Mexiko či Brazília.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 946
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 210
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 426
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 865
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 048
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 939
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 235
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 918
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 716
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 608
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

23 h
Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

16 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

6 h
Polícia zasahuje na proteste v Moskve.

Na protestoch zadržali už vyše 2 200 ľudí.

12 h

Neprehliadnite tiež

Najvyšší súd pojednávanie odročil.

Stíhaná je za zločin prijímania úplatku formou spolupáchateľstva.

12 h
Odberné miesto v autobuse na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Sobota mala pokojný priebeh.

20m
Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

6 h