BRATISLAVA. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) rozhodol, že ďalšia verejná súťaž s účasťou Bonulu bola netransparentná.
Ide o zmluvu o vybudovaní bezpečnostného systému za viac ako 8,5 milióna eur, ktorú uzavrelo Generálne riaditeľstvo zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) so spoločnosťou Vel Security v marci 2018.
Táto spoločnosť bola v minulosti prepojená na druhého súťažiaceho – SBS Bonul.
V tlačovej správe o tom informuje Tlačové oddelenie strany Za ľudí.
Zmätočné a nesplniteľné podmienky tendra
Podnet na preskúmanie súťaže podala predsedníčka strany Veronika Remišová ešte ako opozičná poslankyňa.

„Zistenia ÚVO hovoria o porušení princípu transparentnosti, kde ZVJS požadovalo už v prvej fáze súťaže preukázanie podmienok účasti a špecifických certifikátov, ku ktorým ale nedal uchádzačom dostatok konkrétnych informácií o samotných technických požiadavkách," uviedla vicepremiérka a ministerka pre investície a regionálny rozvoj.
"Takisto určil aj zmätočnú a nesplniteľnú podmienku účasti, čo mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania. Úrad pre verejné obstarávanie hovorí o neprehľadnom a nepredvídateľnom spôsobe postupu, ktorý mohol mať vplyv na výsledok,“ doplnila Remišová.
Podľa Remišovej ÚVO tiež konštatoval, že ZVJS stanovil v súťaži nesplniteľnú a zmätočnú podmienku, ktorá mohla od účasti v súťaži odradiť ďalších záujemcov.
Spochybniť mal aj certifikáty, ktoré predložila víťazná Vel Security a ktoré „vydávajú súkromné právnické osoby, ktoré certifikujú vlastné produkty na základe svojvoľne určených pravidiel“.
Na rade je polícia
Rozhodnutie ÚVO potvrdila na druhom stupni Rada úradu. Na rade je teraz podľa Remišovej polícia, ktorá by mala začať vyšetrovať.
Vicepremiérka pripomenula, že aj z tzv. Kočnerovej knižnice vyplynuli podozrenia o tom, že polícia „zvláštne” prevody medzi firmami Bonul a Vel Security už dlhšie evidovala.
„Mali spoločne obchodovať, spoločne súťažiť, dokonca viac ako polovicu tržieb Vel Security mali tvoriť peniaze od Bonulu,“ dodala.