SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 34 prípadov (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 3876 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 33 obetí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh druhej vlny pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:54 SVET Za posledných 24 hodín v Maďarsku pribudlo 292 nakazených a počet doteraz potvrdených prípadov infekcie stúpol na 5961. Úmrtí v súvislosti s chorobou covid-19 zostáva 614.

V krajine od 1. septembra bude platiť zákaz vstupu cudzích štátnych príslušníkov. Výnimku budú mať vojenské konvoje, humanitárny tranzit či obchodné alebo diplomatické cesty. Podľa úradného vestníka budú smieť do Maďarska prichádzať aj športovci, športové experti, podnikatelia v oblasti nákladnej dopravy a osoby, ktoré majú osobitné povolenie úradov k obchodným aktivitám v krajine. Výnimku budú mať aj študenti a osoby pricestuje kvôli rodinným udalostiam, ako sú krstiny, svadby alebo pohreby. Osobitné pravidlá platia pre cudzincov pracujúcich v pohraničných oblastiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Takí občania ministerstvom zahraničia určených susedných štátov a takisto Maďari žijúci v týchto štátoch môžu v Maďarsku zdržiavať najviac 24 hodín v zóne do 30 kilometrov od hraníc. V tejto časovej lehote tiež musia maďarské územie opäť opustiť.

Maďarskí občania, rovnako ako cudzinci s potrebným povolením na pobyt, budú musieť pri príchode do Maďarska na dva týždne do karantény. Tú môžu predčasne opustiť len v prípade negatívnych testov, zahraničné ale nebudú uznané, vykonaných v rozmedzí dvoch dní.

19:13 SLOVENSKO Prvé septembrové týždne budú zaťažkávacou skúškou a ukážkou toho, ako bude vyzerať návrat do normálu. Konštatoval to predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter s tým, že Úrad BBSK sa snaží byť pre svojich obyvateľov príkladom.

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte pred začiatkom letnej dovolenkovej sezóny vydal pokyn, podľa ktorého zostávajú zamestnanci po pobyte v zahraničí dlhšom ako 48 hodín počas piatich dní pracovať z domu a na piaty deň podstúpia test na ochorenie COVID-19, ktorý v plnej miere hradí BBSK.

"Len za mesiac júl bolo vykonaných viac ako 40 testov, čísla za august budeme mať k dispozícii začiatkom septembra. Včas zachytiť sa vďaka tomu doposiaľ podarilo minimálne jeden pozitívny prípad," zdôraznil Lunter.

18:24 SLOVENSKO Predseda Národnej rady SR Boris Kollár, predseda Poslaneckej snemovne českého parlamentu Radek Vondráček a predseda rakúskeho parlamentu Wolfgang Sobotka sa zhodli, že by nebolo vhodné zatvárať hranice medzi Českom, Slovenskom a Rakúskom.

Súvisiaci článok Slovensko, Česko a Rakúsko medzi sebou neuzatvoria hranice Čítajte 

Uviedli to na spoločnom nedeľnom stretnutí Slavkovského formátu na zámku v rakúskom Grafeneggu. Kollár uviedol, že krajiny zavádzali v podobnom čase rovnaké opatrenia zamerané na boj s novým koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nemali by sme sa báť. Navzájom sme sa ubezpečili, že zatváranie hraníc by mala byť tá úplne posledná vec, ktorú spravíme," uviedol predseda slovenského parlamentu, pričom zdôraznil, že v sobotu (29. 8.) sa na neformálnom stretnutí vlády SR jej členovia zhodli na tom, že pendleri budú mať ľahké cestovanie.

17:06 SVET Britský minister financií Rishi Sunak plánuje rozsiahle zvyšovanie daní, aby pomohol pri plátaní veľkej diery vo verejných financiách, ktorú vyhĺbila pandémia nového koronavírusu, uviedli britské médiá.

Zvýšenia daní, ktoré signalizovali predstavitelia ministerstva financií, by mohli priniesť do štátnej kasy 20 miliárd až 30 miliárd GBP (22,35 miliardy až 33,53 miliardy eur) ročne.

16:39 SVET Nemecké firmy v nedávnej dobe výrazne obmedzili investície v Rusku, pričom viac kapitálu stiahli, než vložili. Dôvodom je pokračujúci negatívny vplyv pandémie nového koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecko-ruská komora zahraničného obchodu AHK v sobotu uviedla, že čisté priame investície sa tento rok v porovnaní s boomom rokov 2018 a 2019 prepadli. Komora dodala, že objem nemeckých investícií v Rusku bol v 2. kvartáli najnižší za 20 rokov. Podľa šéfa AHK Matthiasa Scheppa globálne opatrenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu prispeli k ekonomickej neistote.

"Špekulácie o ruskej invázii do Bieloruska rovnako ako otrava ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného ešte viac poškodzujú investičnú klímu," povedal Schepp. Podľa nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) nemecké firmy od marca do júna stiahli z Ruska kapitál v objeme 1,1 miliardy eur. Podľa údajov AHK však celkové investície v 1. polroku boli stále v pluse takmer o 700 miliónov eur vďaka dobrému začiatku roka. "Mnohé firmy očakávali tento rok dobré obchody v Rusku, potom prišiel koronavírus," uviedol Schepp.

Skryť Vypnúť reklamu

14:40 SVET Parížsky cestovný ruch sa musí pre koronakrízu vyrovnávať s veľkými výpadkami príjmov.

V 1. polroku 2020 pricestovalo do Paríža o 14,3 milióna turistov menej ako v rovnakom období vlani, uviedol vo štvrtok (27. 8.) úrad cestovného ruchu regiónu Ile-de-France. Zatiaľ čo v prvých 6 mesiacoch roka 2019 prišlo do Paríža 23,7 milióna turistov, v 1. polroku 2020 to bolo len 9,4 milióna. To spôsobilo medziročný pád príjmov v cestovnom ruchu o 6,4 miliardy eur. V 1. polroku medziročne klesol počet prenocovaní v hoteloch o 61 %. V júni a júli bolo viac než polovica parížskych hotelov zatvorená. Rovnako prudko sa znížil počet návštevníkov múzeí a pamätníkov, napríklad počet návštevníkov Louvru padol o 64 %. Cestovný ruch zamestnáva v regióne Ile-de-France 500.000 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

14:02 SVET Rusko zaznamenalo za posledných 24 hodín 4980 nových prípadov nákazy koronavírusom. Celkový počet nakazených tak stúpol na 990 326. Chorobe COVID-19 podľahlo za posledných 24 hodín 68 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 17 093. Z nákazy sa za posledných 24 hodín vyliečilo 2599 pacientov, celkovo už 806 592, čo predstavuje 81,4 percenta z celkového počtu infikovaných.

13:51 SVET Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 2096 na celkovo 119 074.

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 35 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 2527. Z ochorenia sa od začiatku pandémie na Ukrajine uzdravilo 56 734 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

13:40 SLOVENSKO Bratislavskí policajti riešili podnet na porušenie karantény.

Osoba pozitívna na nový koronavírus sa mala podľa podnetu pohybovať na Jaroveckom ramene. Keďže na mieste odmietla zaplatiť pokutu, policajti to oznámili príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). Informovali o tom bratislavskí policajti na sociálnej sieti.

"V zmysle podnetu sa mala osoba pozitívne testovaná na nový koronavírus s nariadenou domácou karanténou do 2. septembra bezdôvodne zdržiavať mimo svojho bydliska, a to konkrétne na Jaroveckom ramene," priblížila polícia s tým, že podnet preverila a potvrdila. Policajti dodali, že po tom, ako osoba odmietla na mieste zaplatiť pokutu, nahlásili ju regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, ktorý je príslušný na prejednanie takéhoto priestupku. "Majte na pamäti, že opatrenia v súvislosti s koronavírusom sú určené na ochranu zdravia nás všetkých. Preto je vo vašom záujme ich dodržiavať," zdôraznila polícia v tejto súvislosti.

Skryť Vypnúť reklamu

13:10 SVET Len približne tri roky po otvorení sa Trump International Hotel v kanadskom Vancouveri opäť zatvoril. Prevádzkovateľ ohlásil bankrot, uviedli v sobotu (29. 8.) kanadské médiá. TA Hotel Management Ltd Partnership (TAHMLP), čo je divízia malajzijskej investičnej spoločnosti TA Global Bhd, uviedla, že dočasné zatvorenie v marci pre pandémiu ochorenia COVID-19 malo negatívny vplyv na operácie hotela, ktorému prudko padli tržby a dostal so do finančných problémov.

"Pokračujúce výdavky od vypuknutia epidémie COVID-19 a nedostatok tržieb spôsobili, že TAHMLP sa dostala do platobnej neschopnosti," uviedla firma na svojej internetovej stránke.

11:56 SLOVENSKO Slovenská asociácia akvaparkov, kúpalísk a plavární (SAAKP) sa opäť ohradila voči ohláseným preventívnym opatreniam v súvislosti s nástupom druhej vlny pandémie koronavírusu, ktoré sa týkajú obmedzenia okamžitej kapacity bez ohľadu na veľkosť areálu. Podľa zástupcov asociácie opäť poškodzujú jedno z najviac zasiahnutých oblastí cestovného ruchu - akvaparky, kúpaliská a plavárne.

Skryť Vypnúť reklamu

"Veľmi nás mrzí, že konzílium odborníkov sa namiesto dôraznejších opatrení na zamedzenie importu nákazy zameralo na obmedzovanie domáceho cestovného ruchu, ktorý koronakríza zasiahla najvýraznejšie. Nastavenie limitu na tisíc osôb je pre najznámejšie akvaparky, vzhľadom na rozlohu areálov, po nákladovej a finančnej stránke likvidačné, keďže vzhľadom na aplikované protiepidemiologické opatrenia môžu ponúknuť bezpečný pobyt pre vyšší počet návštevníkov," informoval prezident SAAKP Gabriel Somogyi.

11:17 SLOVENSKO Domáca letecká spoločnosť Go2Sky, spol. s r. o., zaoberajúca sa prenájmom lietadiel s posádkou a služieb, po necelých ôsmich rokoch fungovania oznámila koniec svojej činnosti. Zdôvodňuje to značným prepadom leteckej dopravy vo svete pod vplyvom globálnej pandémie koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Podľa súčasného stavu rokovaní s lízingovými spoločnosťami spoločnosť Go2Sky ku koncu augusta zastaví letovú prevádzku," potvrdil riaditeľ a jeden zo spoločníkov leteckej spoločnosti Daniel Ferjanček, ktorý ja zároveň aktívnym pilotom. Aerolínie so sídlom v Bratislave vznikli v októbri 2012, vo flotile majú štyri lietadlá Boeing 737-800 so 189 miestami, ktoré poskytovali rôznym zahraničným leteckým dopravcom.

"Aj v čase takmer nulového záujmu o náš produkt sa nám podarilo prenajať aspoň jedno lietadlo. To však na udržanie spoločnosti nestačí," poznamenal Ferjanček.

10:15 SLOVENSKO Pozitívne testovaných bolo 18 mužov a 16 žien vo veku od 3 do 62 rokov v okresoch Bratislava (12), Žilina (5), Nitra (4), Nové Zámky (3), Sabinov (2), Prešov (2), Galanta (1), Hlohovec (1), Michalovce (1), Považská Bystrica (1), Rimavská Sobota (1) a Trnava (1).

Skryť Vypnúť reklamu

V nemocniciach je hospitalizovaných 76 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 50 ľudí, 7 pacientov je na JIS, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú 4 osoby, informuje ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

10:05 SLOVENSKO Úrady informovali, že za sobotu pribudlo 34 nových prípadov koronavírusu. Laboratória spravili 1951 testov.

Slovensko tak od začiatku pandémie eviduje celkovo 3 876 nakazených, pričom dovedna sa vyliečilo 2278. V sobotu sa uzdravilo 24 ľudí. Pandémia si doteraz vyžiadala 33 obetí.

Sedemdňový kĺzavý medián je na úrovni 84.

08:38 SVET V Indii pribudlo za posledných 24 hodín 78 761 prípadov. Ide o najvyšší denný nárast na svete od vypuknutia pandémie. India tak v tomto smere prekonala Spojené štáty. Podľa údajov AFP Američania zaznamenali najvyšší denný nárast prípadov 17. júla, a to 77 638.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet prípadov nákazy v Indii presiahol 3,5 milióna. Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo vyše 63 000 ľudí. Za posledných 24 hodín pribudlo 948 mŕtvych. Úrady uplynulé tri týždne hlásili viac ako 60 000 infikovaných za deň - a už štvrtý deň po sebe vyše 75 000.

08:16 SVET Na celom svete potvrdili už viac ako 25 miliónov prípadov nákazy novým koronavírusom.

Koronavírusovou chorobou COVID-19 sa dosiaľ infikovalo najmenej 25 029 250 ľudí, z nich 842 915 nákaze podľahlo. Takmer 40 percent zo všetkých nahlásených prípadov ochorenia COVID-19 zaznamenali v Spojených štátoch a v Brazílii, ktoré sú dvoma najviac postihnutými krajinami.

07:20 SVET Česko zaevidovalo za sobotu 319 nových prípadov ochorenia Covid-19. Laboratóriá za posledných 24 hodín spracovali 10 128 vzoriek.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo doteraz v Českej republike odhalili nákazu koronavírusom SARS-CoV-2 u 24 094 ľudí, aktívnych prípadov zostáva 5861. Vyliečilo sa už 17 541 nakazených.

Počet úmrtí je 421, v nemocniciach leží 156 pacientov.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

07:04 SVET Brazília šesť mesiacov po zaznamenaní svojho prvého prípadu nákazy novým koronavírusom prekročila 120 000 úmrtí. Vyplýva to zo sobotňajších údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva, ktoré oznámilo smrť ďalších 758 pacientov za posledných 24 hodín.

Brazília je po Spojených štátoch druhou najzasiahnutejšou krajinou sveta, pokiaľ ide o počet úmrtí na koronavírus. USA v súčasnosti evidujú viac ako 182 000 mŕtvych. Juhoamerická krajina dosiaľ potvrdila 120.262 úmrtí na nový koronavírusom a 3 846 153 prípadov nákazy. Denné počty nových prípadov a úmrtí sa však v uplynulých týždňoch začali stabilizovať. Pandémia sa v Brazílii stala aj politickou otázkou.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident Jair Bolsonaro zľahčuje závažnosť nového koronavírusu a útočí na guvernérov a starostov, ktorí zaviedli karanténne opatrenia, s argumentom, že ekonomické škody sú oveľa horšie než samotná choroba.

6:45 SVET Každý z talianskych regiónov hlásil v sobotu nové prípady koronavírusovej nákazy po tom, ako v krajine vykonali rekordných 99 000 testov, ktoré ukázali ďalších 1444 novoinfikovaných.

Talianske ministerstvo zdravotníctva v sobotu večer tiež oznámilo, že za posledný deň podľahol ochoreniu COVID-19 ďalší pacient, čím sa oficiálny počet obetí v krajine zvýšil na 35 473. Taliansko tento mesiac takmer zdvojnásobilo počty testov vykonávaných počas jednotlivých dní, a to v čase nárastu nových prípadov infekcie, prevažne medzi mladými ľuďmi vracajúcimi sa z dovolenky. Hoci väčšina z týchto infikovaných nemá príznaky, počty ľudí vyžadujúcich si hospitalizáciu a intenzívnu starostlivosť pomaly znova rastú.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 946
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 210
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 426
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 865
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 048
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 939
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 235
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 918
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 716
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 608
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

23 h
Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

16 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

6 h
Polícia zasahuje na proteste v Moskve.

Na protestoch zadržali už vyše 2 200 ľudí.

12 h

Neprehliadnite tiež

Najvyšší súd pojednávanie odročil.

Stíhaná je za zločin prijímania úplatku formou spolupáchateľstva.

12 h
Odberné miesto v autobuse na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Sobota mala pokojný priebeh.

20m
Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

6 h