Mätúce, škodlivé, strašidelné. To nie sú prívlastky, ktoré si zvykneme spájať s knižkami pre deti. A predsa je nemálo detských kníh, ktoré kritici pre takéto dôvody vykázali na rôznych miestach z knižníc, zo škôl či z pultov kníhkupectiev.
Najčerstvejším príkladom u nás je zákaz používania knihy Láske sa treba učiť zo strany trnavského arcibiskupa Jána Oroscha v jeho arcidiecéze. Vidí v nej „podprahové podsúvanie prvkov LGBT ideológie, ako aj predčasnú sexualizáciu detí“.
Jej talianski autori, psychológovia Ezio Aceti a Stefania Caglianiová pritom vedú kurzy pre učiteľov katolíckych škôl, kňazov i rehoľné sestry.

Kniha, ktorú na Slovensku vydalo kresťanské vydavateľstvo, hovorí deťom prístupným jazykom o orgánoch tela a vzniku života, počatí, narodení či dozrievaní.
Vo svete sú neraz detské knihy o sexualite napádané z náboženských dôvodov. Máme však aj príklady, keď s detskými knihami zatočila politika.
Nevinná kniha Hra pre tvoje modré oči z roku 1959 od Ľubomíra Feldeka sa za socializmu zdala cenzorom taká politicky nebezpečná, že rovno celý náklad skartovali.
Jej verše plné fantázie sú v súčasnosti už v čítankách a nikoho by nepobúrili. Zachovalo sa však len pár kusov knihy, ktoré sú dnes zberateľskou raritou.