BRATISLAVA. Vedenie Národnej rady SR pripravilo návrh uznesenia NR SR k smrti slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
Pod návrh sú okrem neho podpísaní aj všetci podpredsedovia parlamentu, a to Gábor Grendel (OĽaNO), Milan Laurenčík (SaS), Juraj Šeliga (Za ľudí) a Peter Pellegrini (vznikajúca strana Hlas - sociálna demokracia).
O návrhu budú poslanci rokovať na najbližšej parlamentnej schôdzi, ktorá sa bude konať v stredu 2. septembra.
Odsúdenie bezprecedentného postupu

V uznesení vyjadruje Slovensko ľútosť a znepokojenie nad smrťou Chovanca po zásahu belgických bezpečnostných zložiek a odsudzuje ich hrubý a bezprecedentný postup.
Národná rada zároveň žiada vládu, aby s využitím všetkých diplomatických prostriedkov intervenovala u belgickej vlády za účelom vyvodenia trestnoprávnej a disciplinárnej zodpovednosti zasahujúcich príslušníkov polície.
Plénum taktiež vládu žiada, aby získala od belgickej vlády informácie z vyšetrovania a tie následne prezentovala národnej rade. V závere uznesenia plénum vyjadruje úprimnú sústrasť rodine a blízkym Jozefa Chovanca.
„Tento prípad musí byť vyšetrený a spravodlivosti musí byť učinené za dosť. Mrzí ma, že to došlo tak ďaleko a musíme to riešiť my, politici,“ uviedol Kollár.
Vyšetrovanie naberie úplne inú razanciu
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) na tlačovej konferencii doplnil, že vyšetrovanie naberie úplne inú razanciu.
„Zábery, ktoré sme videli, ukazujú fatálne zlyhanie mocenských zložiek iného štátu voči nášmu občanovi. V stredu preto informujem prezidentku a vládu o tom, aké sú reálne možnosti, ktoré má v tejto veci Slovensko k dispozícii,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.
Minister sa zároveň ohradil voči tvrdeniam a postupu časti slovenskej opozície. Tá podľa neho nemá zábrany zbierať lacné politické body ani pri tragickom čine.

Vysvetlil, že hoci koná v tejto veci, nezvoláva denne tlačové konferencie aj preto, aby ešte viac netraumatizoval rodinu zosnulého.
"Nebudem z každého jedného parciálneho kroku robiť mediálnu šou. Tá rodina si to nezaslúži. Budem sa snažiť celé svoje úsilie vložiť do toho, aby sme vytvárali tlak na belgickú stranu. Primeraný, kultivovaný," povedal.
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) počas dňa informoval, že aj slovenská strana je v tomto prípade súčinná a že sledujú prípad.
"Pokiaľ by sme boli požiadaní o súčinnosť našich vyšetrovateľov v medzinárodnom tíme, boli by sme ochotní. Myslím, že by bolo dobre, keby sa toho naši vyšetrovatelia zúčastnili," zdôraznil s tým, že sa skutok stal na území Belgicka a podlieha teda tamojším orgánom činným v trestnom konaní.
Návrh vyhlásenia NR SR k smrti Jozefa Chovanca predložila vo štvrtok 27. augusta aj opozičná strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD). Kollár ozrejmil, že na stredajšom rokovaní pléna zlúčia rozpravu k obom návrhom.
Smer označil uznesenie za dôkaz servilnosti
Podľa predkladateľa opozičného návrhu Juraja Blanára (Smer-SD) je evidentné, že Korčok a Kollár konajú až pod tlakom opozície a verejnosti.
"Uznesenie, ktoré predkladá vládna koalícia s Pellegrinim na rokovanie parlamentu v stredu, je reakciou až na naše uznesenie, ktoré som predložil do parlamentu už minulý štvrtok," zdôraznil s tým, že v strane sú pripravení rokovať aj o koaličnom uznesení.
Považuje ho však za mierne a málo razantné oproti jeho návhru. "Okrem iného chýba mu totiž, aby vláda požadovala belgickú vládu o účasť aj našich vyšetrovacích pozorovateľov pri vyšetrovaní, aby sme zistili, ako je možné, že belgický systém dokázal zahmlievať a zamlčiavať tento ohavný čin viac ako dva a pol roka," skonštatoval.
Smer-SD v stanovisku, ktoré TASR poskytol jeho hovorca Ján Mažgút, označil uznesenie koalície za dôkaz servilnosti vládneho zoskupenia. Napriek tomu víta, že parlament bude rokovať o oboch návrhoch.
Pýtať sa chce, prečo vláda prípad ignorovala a ako je možné, že belgický systém dva roky úspešne zatajoval pravdepodobne vraždu Slováka Jozefa Chovanca belgickými policajtmi.
Belgičania vypočujú bývalého ministra
Strana Hlas - sociálna demokracia vníma podľa ich zahraničnopolitického experta Petra Kmeca toto navrhované uznesenie ako prvý krok k tomu, aby vinníci boli potrestaní a bola nastolená spravodlivosť.
Informovala o tom hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. Kmec dodal, že pozorne sledujú belgickú vnútropolitickú diskusiu na túto tému a sú v kontakte s belgickými socialistami.
V Belgicku sa v utorok 1. septembra má konať vypočutie bývalého ministra vnútra Jana Jambona v belgickom parlamente. Aj na základe tejto situácie budú aktualizovať svoju pozíciu počas diskusie v parlamentnom pléne.
Slovenského občana Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Vlastnil spoločnosť, ktorá najímala slovenských robotníkov na belgické stavby a medzi krajinami cestoval pravidelne.
Dovtedy problémy nemával, no vo februári 2018 sa na palube lietadla správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.
Spravodajský portál Sme.sk priniesol 20. augusta informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde jeden policajt nad telom občana SR Jozefa Chovanca hajloval a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.