SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Hygienici by mohli mať dáta z mobilov, poslanci prelomili Čaputovej veto (minúta po minúte)

Krajčí potvrdil štyri úmrtia na COVID-19.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh druhej vlny pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

22:14 SVET - Ekonomická aktivita v USA sa v minulých týždňoch zvýšila, rast bol však iba mierny.

Informovala v správe o vývoji ekonomiky, ktorá je známa ako Béžová kniha, americká centrálna banka (Fed). Zároveň však dodala, že ekonomická aktivita zostáva hlboko pod úrovňou spred pandémie COVID-19.

Podľa Fedu výroba zaznamenala rast vo väčšine z 12 oblastí pobočiek centrálnej banky. Prispela k tomu zvýšená aktivita v prístavoch a zo strany dopravných a distribučných firiem.

21:51 SVET - Európska únia potrebuje spoločný postup pri obmedzovaní šírenia ochorenia COVID-19 a zároveň musí predchádzať tomu, aby členské krajiny označovali ostatné štáty únie za červené zóny.

Uviedol to v stredu výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín. Europoslanci zároveň vyjadrili ľútosť nad tým, že v Únii stále neexistuje spoločná metóda počítania prípadov COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

21:32 SVET - Nemecký Úrad pre finančný dohľad BaFin predpokladá, že to najhoršie v súvislosti s koronakrízou ešte len príde, aj keď v tejto chvíli by pandémia nového koronavírusu finančnú stabilitu ohroziť nemala.

Vyhlásil to prezident BaFinu Felix Hufeld. Povedal, že sa obáva najmä o 20 až 30 % najslabších inštitúcií, ktoré BaFin monitoruje. Dôvodom je neustále zvyšovanie počtu infikovaných novým koronavírusom, ako v Európe, tak aj mimo jej hraníc.

21:31 SVET - Najväčšie londýnske letisko Heathrow by mohlo zrušiť 1200 pracovných miest.

Dôvodom je prepad leteckej dopravy v dôsledku opatrení na obmedzenie šírenia koronavírusu SARS-CoV-2.

21:25 SVET - V Taliansku prvýkrát od začiatku padnémie otestovali za deň viac ako stotisíc vzoriek na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu

Z takmer 103-tisíc testov bolo 1 326 pozitívnych. Celkový počet nakazených stúpol na 271 515. V Taliansku takisto pribudlo šesť obetí, ktoré zahynuli v dôsledku choroby COVID-19. Celkovo na následky súvisiace s COVID-19 zomrelo v krajine už 35 497 ľudí.

21:22 SVET - Koronavírusová pandémia a jej dôsledky uvrhnú ďalších 47 miliónov žien a dievčat do extrémnej chudoby a prehĺbia už existujúce nerovnosti.

Vyplýva to z najnovšej správy, ktorú v stredu zverejnila OSN. Podľa dostupných údajov bude na sto mužov vo veku od 25 do 34 rokov žijúcich v extrémnej chudobe do roku 2021 pripadať 118 žien. Očakáva sa, že do roku 2030 sa situácia zhorší a na 100 mužov bude pripadať 121 žien. Do roku 2021 kríza uvrhne do extrémnej chudoby až 96 miliónov ľudí, z ktorých takmer polovica sú ženy a dievčatá, uvádza sa v správe OSN.

Skryť Vypnúť reklamu

21:20 SVET - Koronakríza znížila zisk výrobcu alkoholických nápojov Pernod Ricard o 77 percent.

Dôvodom boli opatrenia, ktoré zatvorili reštaurácie a bary, ako aj duty-free shopy na letiskách.

Jediným svetlým bodom počas koronakrízy bol podľa spoločnosti predaj jej produktov v európskych a amerických supermarketoch.

21:01 SLOVENSKO - Rúško účinne chráni, ak zakrýva ústa i nosové dierky a je suché.

Deti by mali mať okrem toho, ktoré majú na tvári, v škole aspoň jedno ďalšie čisté rúško v mikroténovom vrecúšku. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva.

"Dieťaťu pribaľte do školskej tašky aj jedno čisté mikroténové vrecúško, do ktorého vlhké rúško odloží," radia hygienici. Po návrate zo školy by mal rodič vrecko s jednorazovými rúškami vyhodiť do odpadkového koša ako bežný komunálny odpad. Plátenné rúška je potrebné oprať v práčke aspoň na 60 stupňoch Celzia, prípadne vyvariť a následne ožehliť suchým teplom.

Skryť Vypnúť reklamu

20:19 SLOVENSKO - Kapacity zdravotníkov sa majú posilniť aj v prípade, že by sa Slovensko dostalo do závažnejších fáz pandémie nového koronavírusu.

Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve, ktorú v stredu schválili poslanci.

20:13 SVET - Steroidy účinne znižujú úmrtnosť vážne chorých pacientov s ochorením COVID-19. Potvrdzuje to analýza štúdií, ktorá v stredu vyšla vo vedeckom časopise Journal of the American Medical Association.

Podľa výsledkov analýzy siedmych štúdií pod vedením WHO sa vďaka steroidom podarilo znížiť riziko smrti u kriticky chorých pacientov s koronavírusom až o tretinu, a to v porovnaní s bežnou liečbou alebo s použitím placeba.

Skryť Vypnúť reklamu

19:28 SVET - Bývalý taliansky premiér a mediálny magnát Silvio Berlusconi sa infikoval koronavírusom SARS-CoV-2.

Berlusconi, ktorý oslávi na konci septembra 84 rokov, mal pozitívne výsledky dvoch testov, ale "naďalej pracuje zo svojho domu v Arcore" neďaleko Milána, "kde strávi plánované karanténne obdobie", infomovali zdroje z jeho politickej strany Forza Italia.

18:47 SLOVENSKO - Kapacity zdravotníkov sa majú posilniť i v závažnejších fázach pandémie.

Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve, ktorú v parlamente posunuli do druhého čítania

Úprava má byť využitá výlučne počas mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu. Má ísť primárne o odber biologického materiálu na zistenie respiračného vírusového ochorenia a pokiaľ ide o študentov v študijnom odbore všeobecné lekárstvo a študentov zapísaných na riadne denné štúdium v študijnom programe v študijnom odbore ošetrovateľstvo aj o poskytovanie základnej zdravotnej starostlivosti, ktorú majú mať zvládnutú vzhľadom na absolvovanú teoretickú a praktickú časť vzdelávacieho procesu.

Skryť Vypnúť reklamu

18:44 SLOVENSKO - Materskú školu v bratislavskej Petržalke navštevovalo dieťa pozitívne testované na COVID-19.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava ju v rámci prijatých opatrení zatvoril do 16. septembra.

Sedem detí, ktoré prišli s pozitívnym do kontaktu, majú otestovať, nariadili im aj domácu izoláciu. Karanténne opatrenia sa vzťahujú aj na jednu učiteľku.

18:29 SLOVENSKO - Do Maďarska sa dá cestovať cez sedem hraničných priechodov.

Pre tranzit nákladnej dopravy nad 7,5 tony je podľa rezortu vnútra možné použiť len tri hraničné priechody a to Rajka - Čunovo (diaľničný priechod), Parassapuszta - Šahy a Tornyosnémeti - Milhosť.

17:48 SLOVENSKO - Hygienici by mali dostať možnosť získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v rizikových krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Parlament prelomil totiž veto prezidentky Čaputovej a opätovne schválil novelu zákona o elektronických komunikáciách.

Pokuta za nedodržanie izolácie a karantény po návrate na Slovensko z rizikovej krajiny má byť do výšky päťtisíc eur. Čaputová už avizovala, že sa chce obrátiť na Ústavný súd.

Novela upravuje aj rozsah údajov, ktoré operátori môžu spracovávať bez súhlasu účastníka. Okrem telefónneho čísla by mohli "v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas spracúvať prevádzkové údaje v rozsahu identifikácie prihlásenia účastníka do siete v stanovenom čase i lokalizačné údaje účastníka aj bez súhlasu dotknutého účastníka".

Úrad verejného zdravotníctva by mohol tieto údaje zbierať, spracúvať a uchovávať najdlhšie po dobu do 60 dní, pričom po uplynutí tejto lehoty má údaje bezodkladne zničiť.

Skryť Vypnúť reklamu

17:29 SVET - V českej futbalovej reprezentácii sa pred zápasom Ligy národov so Slovenskom objavil podľa portálu iSport.cz pozitívny nález na koronavírus medzi masérmi.

Hráči, tréneri a ostatní členovia realizačného tímu následne podstúpili testy, ktoré mali negatívny výsledok.

Vedenie mužstva muselo pre testovanie zmeniť program a zrušilo stredajší let na Slovensko, tím by mal odletieť až vo štvrtok.

17:26 SLOVENSKO - Rodičia by mali deti do školy vybaviť okrem rúška, ktoré majú na tvári, aspoň jedným ďalším čistým rúškom v mikroténovom vrecúšku.

Ako ďalej v tlačovej správe informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková, rúška môžu byť jednorazové, alebo plátenné, ideálne z bavlny alebo husto tkanej látky.

Plátenné rúško má byť vyprané, prípadne vyvarené a z oboch strán vyžehlené suchým teplom.

Skryť Vypnúť reklamu

17:17 SLOVENSKO - V Základnej škole v Kluknave, ktorú z veľkej väčšiny navštevujú rómske deti z tamojšej osady, školský rok oficiálne otvorili, deti však do školy nevstúpili.

Súvisiaci článok Všetci sa do školy nedostali. Rodičia z osád si nemali ako vytlačiť vyhlásenia Čítajte 

"Doma rodičia nemajú internet a nemohli si vytlačiť čestné vyhlásenia k bezinfekčnosti," vysvetlila riaditeľka školy Jela Zimmermanová.

Tlačivá preto vytlačila škola, mnohí rodičia ich však v stredu podpísať neprišli.

Bez podpísaného vyhlásenia o tom, že žiak nemá príznaky Covidu-19, však žiak do školy vstúpiť nemôže.

17:10 SLOVENSKO - Na Slovensku pribudli 4 potvrdené úmrtia v súvislosti s ochorením COVID-19. Celkovo tak v našej krajine evidujeme 37 úmrtí.

Štyri nové úmrtia sú potvrdené na základe vykonaných pitiev zosnulých a všetkých indikovaných pomocných laboratórnych vyšetrovacích metód.

Skryť Vypnúť reklamu

Na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 zomrela 22. augusta 89-ročná žena vo Fakultnej nemocnici v Prešove, 23. augusta 78-ročná žena vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne, v rovnaký deň 83-ročný muž vo Fakultnej nemocnici v Prešove a 30. augusta 64-ročný muž v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku.

16:27 SLOVENSKO - Žiaden poslanec nie je nad zákonom a musí dodržiavať predpisy. Vyhlásil to predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na stredajšej tlačovej konferencii v súvislosti s tým, že v úvode mimoriadnej schôdze si niektorí poslanci z klubu ĽSNS a nezaradení odmietli nasadiť rúško.

Nevylúčil, že im bude udelená pokuta za porušenie nariadení.

"Niektorí poslanci si myslia, že sú nad zákonom, že sú vyvolení a že nemusia dodržiavať žiadny predpis. Je mi to veľmi ľúto," povedal Kollár.

Skryť Vypnúť reklamu

16:10 SLOVENSKO - Práca tlmočníkov do slovenského posunkového jazyka bola vnímaná ako záchranné práce . Povedal to po rokovaní vlády minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Dodal, že služby tlmočníkov budú uhradené. Vzniknutá situácia ho mrzí, no dnešný protest nepočujúcich vidí ako prehnanú reakciu.

Nevie však povedať, koľko im dlhujú. Nevyplatenie tlmočníkov mrzí aj predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO). Podľa neho nešlo o úmysel a o nevyplatených faktúrach nemal vedomosť.

15:48 SLOVENSKO - Hygienikom budú po novom na odberných miestach pomáhať medici. Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve, ktorú s pripomienkami v stredu schválila vláda.

Ako pred jej rokovaním uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, novela zákona je odpoveďou na to, že rezort chce zvyšovať počet odberných miest.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto úprava má byť využitá výlučne počas mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu.

15:26 SLOVENSKO - Prevádzkovatelia dvoch najväčších akvaparkov na Liptove žiadajú prehodnotenie obmedzenia okamžitej kapacity pri prevádzke akvaparkov a kúpalísk.

Podľa riaditeľa Vodného parku v Bešeňovej Petra Kolenčíka fixný limit na 1 000 návštevníkov znevýhodňuje veľké akvaparky.

Prevádzka akvaparkov a kúpalísk je po rozhodnutí vlády a konzília odborníkov obmedzená od 1. septembra.

15:14 SVET - Na aktuálnych odporúčaniach v boji s pandémiou v Rakúsku sa na prvom pravidelnom zasadnutí vlády po letnej prestávke dohodli rakúsky kancelár Sebastian Kurz, minister vnútra Karl Nehammer a minister zdravotníctva Rudolf Anschober.

Tamojšia vláda napriek stúpajúcim počtom nakazených zatiaľ sprísnenie opatrení neplánuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda ďalej odporučila, aby počet hostí na súkromných oslavách nepresiahol 25.

14:45 SVET - KĽDR v snahe zabrániť rozšíreniu koronavírusu na jej územie nariadila príslušníkom armády a polície zastreliť každého, koho uvidia v okruhu 800 metrov od hraníc s Čínou.

Súvisiaci článok Severná Kórea pohrozila ostrou streľbou na každého v okolí hraníc s Čínou Čítajte 

Uvedené opatrenie chce KĽDR aplikovať pozdĺž celej 1800 km dlhej hranice s Čínou.

Platiť bude až do skončenia pandémie, aby sa zamedzilo prenosu koronavírusu prostredníctvom kontaktu s ľuďmi z Číny.

Ak v hraničnom pásme zastrelia osobu, ktorá doň vkročila, zodpovedného strelca nebudú trestne stíhať. Na stráženie hraníc vyslali jednotky špeciálnych síl.

14:35 SVET - Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch aj ďalší pracovníci jeho rezortu, ktorí boli v kontakte s hlavnou hygieničkou ČR Jarmilou Rážovou nakazenou koronavírusom, išli do karantény a v priebehu dňa podstúpia tiež testy na prítomnosť ochorenia COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Karanténa sa však nakoniec netýka premiéra Andreja Babiša ani ďalších zamestnancov úradu vlády, ktorí sa s Rážovou tiež stretli, píše spravodajský portál iDNES.cz.

14:24 SLOVENSKO - Na hraničnom priechode Milhosť – Tornyosnémeti bolo v stredu okolo poludnia takmer prázdno.

Počas našej návštevy prešlo oboma smermi niekoľko kamiónov, osobné autá len sporadicky, z Maďarska na Slovensko sa vracal aj autobus.

14:20 SLOVENSKO - Od 5. septembra musia mať Slováci prichádzajúci na Cyprus pred vstupom na palubu lietadla negatívny test na COVID-19, vydaný najneskôr 72 hodín pred odletom.

Pred odletom sa všetci turisti musia tiež zaregistrovať, vyplniť dotazník a podpísať série vyhlásení na stránke cyprusflightpass.gov.cy, cez ktorú im vystavia takzvaný flightpass.

14:00 SVET - Grécko hlási prvý prípad nákazy koronavírusom v najväčšom utečeneckom tábore Moria na ostrove Lesbos.

Pacientom nula migračného tábora je 40-ročný somálsky utečenec, ktorý sa do tábora vrátil po nedávnom pobyte v Aténach.

V preľudnenom tábore s kapacitou zhruba 2800 ľudí sa v súčasnosti nachádza takmer 13 000 utečencov.

13:41 SLOVENSKO - Ak Slováci nebudú dodržiavať nosenie rúšok, prídu obmedzenia. Pred stredajším rokovaním vlády to avizoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

"Pokiaľ sa budú nosiť rúška tak, ako sú teraz nastavené, želal by som si, aby sme nemuseli robiť žiadne obmedzenia v našom živote, či už spoločenskom, pracovnom, ale aj kultúrnom. Pokiaľ sa to dodržiavať nebude, nebudeme mať inú možnosť, ako začať obmedzovať ľudí aj opatreniami hlavného hygienika," povedal.

Načítavam video...

13:36 SVET - Pápež František v stredu varoval, že Libanonu hrozí "mimoriadne nebezpečenstvo, ktoré ohrozuje samotnú existenciu krajiny".

"Libanon nemožno opustiť a nechať osamotený," povedal pápež počas svojej prvej generálnej audiencie, ktorá sa opäť konala po šiestich mesiacoch - odkedy boli pravidelné každotýždenné audiencie z dôvodu koronavírusovej pandémie prerušené.

13:26 SLOVENSKO - Slovenský zväz nepočujúcich preto žiada o obnovenie tlmočenia aj o zaplatenie tlmočenia za posledných šesť mesiacov.

Upozorniť na seba protestom sa rozhodli, po tom, čo úrad vlády opakovane nevedel vysvetliť, prečo tlmočníkov na tlačové konferencie nevolá ani prečo za prácu nemajú zatiaľ zaplatené. Odpoveď sa opakovala, všetko je v procese riešenia.

13:18 SLOVENSKO - Predseda parlamentu Boris Kollár vykázal časť poslancov ĽSNS zo sály, pretože si odmietli nasadiť ochranné rúško.

Kollár následne schôdzu prerušil a zvolal grémium. Poslanci majú rokovať o zákonoch, ktoré vetovala prezidentka Čaputová.

Medzi poslancami, ktorých upozornil, boli Andrej Medvecký, Milan Mazurek, Miroslav Urban, Peter Krupa (všetci ĽSNS), Štefan Kuffa a Tomáš Taraba (obaja nezaradení).

13:13 SLOVENSKO - Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve by umožnila posilniť kapacity zdravotníkov aj v prípade, že by sa Slovensko dostalo do závažnejších fáz pandémie koronavírusu.

Návrh z dielne Ministerstva zdravotníctva v stredu odobril vládny kabinet na svojom zasadnutí. Vláda ho navrhla Národnej rade SR prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

13:06 SVET - V talianskom meste Benátky sa v stredu napriek koronavírusovej pandémii začal za prísnych bezpečnostných opatrení 77. ročník medzinárodného filmového festivalu.

O hlavnú cenu, Zlatého leva, sa uchádza 18 filmov, z ktorých osem nakrútili ženy. Diváci si budú môcť pozrieť celkovo 65 filmov z 50 krajín sveta.

12:59 SLOVENSKO - Po pozitívnom testovaní zamestnanca rozhlasového okruhu Rádio_FM v súvislosti s ochorením COVID-19 boli testy vykonané aj u všetkých interných a externých zamestnancov, ktorí s nim mohli prísť do kontaktu alebo sa zdržiavali v rovnakých priestoroch.

Už počas víkendu bol všetkým testovaným potvrdený negatívny výsledok na prítomnosť koronavírusu. Priestory Rádia_FM aj redakcie boli ešte v piatok dôkladne vydezinfikované.

12:56 SLOVENSKO - Na margo dvoch úmrtí ľudí s koronavírusom, ktoré v utorok pribudli, Krajčí povedal, že jedným z nich bola osoba, ktorá sa vrátila z Chorvátska.

Súvisiaci článok Krajčí: Jedna z dvoch nových obetí koronavírusu sa vrátila z Chorvátska Čítajte 

"Ochorenie malo u nej rýchly priebeh a aj napriek liečbe a podanému remdeziviru sa ho nepodarilo zachrániť," poznamenal.

Druhá pacientka mala podľa Krajčího aj druhú chorobu. V oboch prípadoch sa čaká na výsledky pitvy.

12:46 SLOVENSKO - Slovenské laboratóriá dokážu denne vyšetriť 7500 vzoriek nového koronavírusu. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) podotkol, že na Slovensku sa testuje správne.

"Slovensko je tak jednou z top piatich krajín, ktoré sa umiestňujú v počte testov na jedného pozitívne dokázaného. Podľa všetkého testuje veľmi správne. Počet negatívnych testov korešponduje s počtom pozitívnych," uviedol Krajčí.

12:42 SVET - Švajčiarska nadnárodná farmaceutická spoločnosť Roche ešte v priebehu septembra ponúkne na európsky trh rýchlotest na koronavírus.

Výsledky testu by mali byť známe do 15 minút, uviedla v stredu tlačová agentúra Belga. Podľa informácií z prostredia firmy Roche bude nový test spočiatku k dispozícii v Európe v krajinách uznávajúcich označenie CE ("európska zhoda").

Certifikát CE je povinným označením zhody výrobkov uvádzaných na trh v rajinách Európskej únie i v Európskom hospodárskom priestore.

12:20 SVET - Riaditeľstvo Základnej a materskej školy v Ľubeli muselo prerušiť prevádzku školy do piatku 4. septembra. Oznam o tom, že otvorenie školského roka nebude 2. septembra, zverejnili posledný augustový deň.

Ako vysvetlila riaditeľka školy Iveta Kališová, rodinný príslušník jedného zo zamestnancov školy mal pozitívny test na koronavírus.

Na jeho základe musí podstúpiť test aj zamestnanec a škola čaká na jeho výsledok.

11:50 SVET - Singapurskí vedci identifikovali variant nového druhu koronavírusu SARS-CoV-2, v ktorého genotype chýba báza ribonukleovej kyseliny (RNA) č. 382, čo spôsobuje miernejší priebeh ochorenia COVID-19.

Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v odbornom medicínskom časopise The Lancet, informoval v stredu denník Die Welt.

11:35 SVET - V Maďarsku pribudlo v utorok 365 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Ide o najvyšší počet od začiatku pandémie.

Na ochorenie COVID-19 spôsobované týmto vírusom zomreli za uplynulý deň traja ľudia.

Celkový počet nakazených koronavírusom dosiahol v Maďarsku 6622, z nákazy sa už zotavilo 3903 ľudí.

11:11 SVET - Novým druhom koronavírusu sa nakazila aj česká hlavná hygienička Jarmila Rážová. V poslednom čase sa stretla s niektorými ministrami aj premiérom Andrejom Babišom, karanténa tak hrozí aj najvyšším vládnym predstaviteľom.

Podľa ministerstva zdravotníctva sa nachádza Rážová v domácej izolácii.

11:07 SLOVENSKO - Nosenie rúšok v interiéri je oddnes opäť povinné aj pre ľudí s chronickými respiračnými ochoreniami.

Podľa rezortu výnimku udelenú počas letných mesiacov ľudia často neoprávnene zneužívali. Ministerstvo argumentuje aj tým, že výnimka bola udelená aj v dôsledku horúcich letných dní, ktoré v septembri nebývajú tak časté.

Od nosenia rúšok v interiéri tak budú oddnes oslobodené deti do troch rokov veku, deti v materských školách a jasliach, žiaci prvého stupňa základnej školy, žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím a žiaci pri konaní prijímacích skúšok, komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania.

Rúško tiež nebude povinné pri konaní štátnych jazykových skúšok a pre osoby so závažnými poruchami autistického spektra.

11:00 SLOVENSKO - Posledné mesiace spojené s pandémiou poukázali na to, aké dôležité sú pre spoločnosť zdravotnícke povolania.

Pri príležitosti otvorenia nového školského roka to na pôde Strednej zdravotníckej školy na Strečnianskej ulici v Bratislave povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Zdôraznila, že výber povolania zdravotnej sestry či zdravotníckeho pracovníka v nej vzbudzuje úctu.

10:50 SVET - Ukrajina zaznamenala za uplynulých 24 hodín ďalších 2495 prípadov infekcie koronavírusom, čo predstavuje nový rekord.

Predchádzajúci rekordný nárast hlásila v sobotu, a to 2481 infikovaných.

Celkový počet prípadov nákazy v tejto krajine tak stúpol na 125 798.

10:21 SLOVENSKO - V stredu 2. septembra štartuje prevádzku prvé veľkokapacitné mobilné odberové miesto v Bratislave.

Nachádza sa v areáli bývalého štadióna Interu Bratislava. Na tomto mieste bude možné otestovať na ochorenie COVID-19 denne 500 až 600 ľudí.

10:02 SLOVENSKO - V utorok pribudlo na Slovensku 53 nakazených. Laboratóriá otestovali 2 428 vzoriek, celkovo doteraz preverili 340 123.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid 19.nczisk.sk.

Najviac nakazených pribudlo v okrese Michalovce (19), ďalej v Bratislave (13), pozitívne testovaní ľudia boli aj v okresoch Košice (2), Poprad (2), Prešov (2), Senec (2), Zvolen (2), Čadca (1), Dolný Kubín (1), Dunajská Streda (1), Komárno (1), Liptovský Mikuláš (1), Pezinok (1), Ružomberok (1), Svidník (1), Trenčín (1), Vranov nad Topľou (1) a Zlaté Moravce (1).

Je medzi nimi 28 žien a 25 mužov, sú vo veku od dvoch do 85 rokov.

Od prepuknutia ochorenia COVID-19 sa tak na Slovensku nakazilo už 4 042 ľudí. Nepribudlo žiadne úmrtie, vyliečilo sa 45 ďalších pacientov.

V nemocniciach je s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň hospitalizovaných 99 ľudí, z nich potvrdené ochorenie má 73 pacientov.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 11 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje sedem pacientov. Počet aktívnych prípadov na Slovensku je aktuálne 1 486.

Ak sa vám graf nezobrazuje kliknite sem.

9:39 SLOVENSKO - Nový koronavírus nesmie zastaviť zmeny v školstve. Vzdelávanie musí byť hlavnou témou nielen reformného plánu vlády, ale aj investícií z európskych peňazí.

Pri príležitosti začiatku školského roka 2020/2021 to uviedla predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

"Nový koronavírus priniesol do škôl mnohé obmedzenia, no zároveň musí byť katalyzátorom zmien, ktoré náš vzdelávací systém tak veľmi potrebuje. Pandémia totiž ukázala, že nie všetky deti na Slovensku majú rovnaké podmienky a príležitosti na dobré vzdelanie," uviedla Remišová.

9:29 SLOVENSKO - Opätovný test nepotvrdil ochorenie COVID-19 u zamestnanca miestneho úradu v bratislavskom Starom Meste.

V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Matej Števove.

"Všetci zamestnanci miestneho úradu testovaní na ochorenie COVID-19 sú negatívni. V utorok večer nadstavbový test vyvrátil podozrenie aj u posledného z nich," uviedol hovorca.

Jeden zo zamestnancov dostal v nedeľu výsledky skríningového testu, podľa ktorých mohol byť nositeľom nového koronavírusu. Opätovný test však toto podozrenie nepotvrdil.

9:18 SLOVENSKO - Zhruba osemsto detí v stredu nastúpilo do Základnej školy Ostredková v bratislavskom Ružinove.

Príchod detí bol po jednotlivých triedach v časových intervaloch rozdelený, napriek tomu to nezabránilo tomu, aby sa také množstvo detí na školskom dvore premiešalo.

Deti si budú každú prestávku umývať ruky a nebudú prestávky tráviť na chodbách, ale vo vetraných triedach. Viaceré hodiny budú mať vonku.

Učiteľky si od každého žiaka zobrali čestné vyhlásenie o tom, že dieťa nemá príznaky nákazlivej choroby a skontrolovali, či má dieťa rúško.

"Ak by niektorý z rodičov odmietal nosenie rúška pre svoje dieťa, a žiak nespadá do výnimiek, ktoré stanovil Úrad verejného zdravotníctva, nebude môcť byť v škole na vyučovaní," hovorí riaditeľka školy Erika Drgoňová.

8:46 SLOVENSKO - Dnes sa začal sa nový školský rok, ktorý minister školstva Branislav Gröhling (SaS) otvoril v najväčšej škole na Slovensku, na Základnej škole kpt. J. Nálepku v Stupave.

Načítavam video...

Ako uviedlo ministerstvo, šéf rezortu navštívi aj bratislavskú spojenú školu. V školskom toku 2020/2021 by mali školy privítať viac ako 692-tisíc študentov.

08:23 SLOVENSKO - Posunutý začiatok školského roka majú tri školy , vyplýva to z informácií, ktoré má k dispozícii rezort školstva. Minister školstva Branislav Gröhling pre TV Joj neskôr uviedol, že sa medzičasom dozvedel o štvrtej škole.

"O ostatných školách nemáme avízo, takže otvárame školský rok a verím, že maximálne prídeme do oranžovej fázy a červenú fázu nebudeme musieť realizovať," povedal minister školstva. V prípade týchto troch škôl sa čaká na otvorenie školského roka. "Bude to trvať pár dní, kým to bude vyhodnocovať regionálny úrad verejného zdravotníctva a bude dávať odporúčania, ako pokračovať ďalej," vysvetlil minister na tlačovej konferencii.

Pripomenul, že rezort školstva neplánuje zatvárať školy celoplošne, ale len lokálne.

08:16 SLOVENSKO - Začiatok školského roku v Základnej a materskej škole sv. Gorazda a Základnej škole sv. Marka v Nitre odložili na neurčito. Dôvodom sú pozitívne testy na ochorenie COVID-19 v prípade dvoch pedagogických zamestnancov.

"Testovaní pedagogickí zamestnanci nemali pozitívnu cestovateľskú anamnézu z rizikových oblastí v zahraničí, ani neboli vo vedomom kontakte s chorými na COVID-19. Neboli v kontakte ani s deťmi navštevujúcimi obe školy, ale keďže boli v kontakte s ostatnými pedagogickými zamestnancami, títo sa z toho dôvodu podrobili karanténe a budú priebežne testovaní," informoval Tibor Ujlacký, hovorca Nitrianskeho biskupstva, ktoré je zriaďovateľom oboch škôl. Všetci zamestnanci týchto cirkevných škôl sú preto v karanténe.

06:56 SLOVENSKO - Zhruba 693 000 žiakov sa v stredu vráti do školských lavíc, pretože sa začína školský rok 2020/2021.

Načítavam video...

Ministerstvo školstva vypracovalo pre školy manuál opatrení. Školy sa budú riadiť aj semaforom, ktorý má zelenú, oranžovú a červenú fázu. Zelená bude bezpečná, oranžová sa zavedie pri podozrení na nový koronavírus u jedného žiaka alebo zamestnanca školy. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagóga.

06:33 SVET - Česko zaevidovalo za utorok 503 nových prípadov ochorenia Covid-19. Laboratóriá za posledných 24 hodín spracovali 7 876 vzoriek.

Celkovo doteraz v Českej republike odhalili nákazu koronavírusom SARS-CoV-2 u 25 117 ľudí, aktívnych prípadov zostáva 6 576. Vyliečilo sa už 18 116 nakazených. Počet úmrtí je 425, v nemocniciach leží 166 pacientov.

06:16 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu v Brazílii sa za posledných 24 hodín zvýšil o 42 659 na celkovo 3 950 931.

Chorobe COVID-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 1215 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 122 596. Podľa ministerstva sa viac ako tri štvrtiny infikovaných - 3 159 096 - uzdravilo a ďalších 669 239 pacientov zostáva pod lekárskym dohľadom.

Brazília je po Spojených štátoch druhou najzasiahnutejšou krajinou sveta, pokiaľ ide o počet úmrtí na koronavírus.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 946
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 210
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 426
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 865
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 048
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 939
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 235
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 918
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 716
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 608
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Koronavírus SARS-CoV-2, Slovensko
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

23 h
Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

16 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

6 h
Polícia zasahuje na proteste v Moskve.

Na protestoch zadržali už vyše 2 200 ľudí.

12 h

Neprehliadnite tiež

Najvyšší súd pojednávanie odročil.

Stíhaná je za zločin prijímania úplatku formou spolupáchateľstva.

12 h
Odberné miesto v autobuse na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Sobota mala pokojný priebeh.

20m
Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

6 h