BRATISLAVA. Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR v stredu schválil uznesenie, ktorým odporúča parlamentu schváliť novelu zákona o prokuratúre s pripomienkami.
Generálny prokurátor aj špeciálny prokurátor by podľa zapracovaných pripomienok po uplynutí alebo zániku funkcie mohli ostať prokurátormi generálnej prokuratúry.
Legislatívu vrátila parlamentu prezidentka SR Zuzana Čaputová na opätovné prerokovanie spolu s ďalšími troma novelami. Parlament má o vrátených zákonoch rokovať od stredajšieho popoludnia.
Generálny prokurátor neprestane byť prokurátorom
V pôvodnom návrhu zákona sa píše, že uplynutím funkčného obdobia alebo zánikom funkcie generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora mu funkcia prokurátora zaniká.
V rámci pripomienok k zákonu prezidentka navrhovala, aby prokurátorovi funkcia ostala. Pripomienky ústavnoprávny výbor odporúča parlamentu schváliť.
Odvolanie za čin nezlučiteľný s funkciou

Výbor tiež odporučil schváliť úpravu, že NR SR odvolá špeciálneho prokurátora, ak okrem iného spáchal čin, ktorý je podľa rozhodnutia disciplinárnej komisie vydaného v disciplinárnom konaní nezlučiteľný s výkonom funkcie prokurátora.
Prezidentka tiež navrhovala vypustiť úpravu, podľa ktorej môže NR SR navrhnúť odvolanie generálneho aj špeciálneho prokurátora z funkcie, ak svoju funkciu prestal vykonávať riadne, čestne, nezávisle alebo nestranne. K týmto pripomienkam prezidentky výbor neprijal stanovisko.
Šeliga: Kľúčový je výberový proces
Vetovaná novela zákona o prokuratúre je jedným z najväčších krokov k očiste Slovenska a justícii. Uviedol to v stredu v rozprave podpredseda parlamentu a jeden z predkladateľov návrhu zákona Juraj Šeliga (Za ľudí).
Kľúčové podľa neho v tomto prípade nie je odvolanie generálneho prokurátora, ale práve výberový proces, verejné vypočutie. "Aby občania videli, že nejdeme nikoho vyberať na objednávku," zdôraznil Šeliga.
"Myslím si, že tento zákon, keď dnes vyhovieme pripomienkam prezidentky, keď nadobudne platnosť a účinnosť, je podľa mňa jedným z najväčších krokov v rámci očisty Slovenska a justície ako takej za posledných prinajmenšom desať rokov, možno od náhodného prideľovania spisov," skonštatoval.
Čísla na ľudí z "červených krajín"
Ústavnoprávny výbor zároveň prerokoval návrh prezidentky, aby NR SR pri opätovnom prerokovaní neprijala novelu zákona o elektronických komunikáciách ako celok.
Výbor prijatým uznesením odporúča parlamentu schváliť novelu. Legislatíva má Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR umožniť získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v "červených" krajinách.
Pri novele zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím výbor neprijal uznesenie, ktoré navrhol člen výboru Ondrej Dostál (SaS). Chcel, aby výbor tiež odporučil parlamentu schváliť vrátený zákon.