SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Testy odhalili 121 nakazených, v Bratislave najviac od začiatku pandémie (minúta po minúte)

Slovensko eviduje 4 163 infikovaných.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh druhej vlny pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte):

20:46 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:02 SLOVENSKO - Šesť žiakov z troch stredných odborných škôl v Trnave bolo vo štvrtok testovaných na ochorenie COVID-19.

Na športovom tréningu prišli ešte pred začiatkom školského roka do kontaktu s pozitívne testovaným.

Dotknutí šiesti žiaci boli umiestnení takisto do domácej karantény a riaditelia škôl sa rozhodli z preventívnych dôvodov, ešte pred vyhodnotením ich testov, ponechať žiakov tried, ktoré navštevujú, doma.

19:00 SVET - Nórska polícia vyhostila cudzinca, ktorý porušil karanténne pravidlá, a vyrubila mu pokutu v prepočte 1900 eur.

Imigračné úrady mu navyše zakázali vstup do krajiny na najbližšie dva roky.

18:30 SLOVENSKO - Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiline eviduje od 26. augusta do 3. septembra 2020 desať prípadov v okrese Žilina a dva prípady v okrese Bytča.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva však vo svojom prehľade priradilo k okresu Žilina ďalších siedmich nakazených, ktorí v skutočnosti bývajú v okresoch považská Bystrica a Čadca.

Prečo sa to deje? Vysvetľuje žilinský regionálny hygienik Martin Kapasný.

17:30 SLOVENSKO - Pokles návštevníkov a prenocovaní počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny zaznamenalo 75 percent hotelov. Nasledujúci vývoj bude problematický, vyplýva to z prieskumu Asociácie hotelov a reštaurácií na vzorke 131 hotelov po celom Slovensku.

17:14 SLOVENSKO - Popradská nemocnica verí, že na druhú vlnu pandémie koronavírusu je dostatočne pripravená. Nemocnica má trojmesačnú zásobu osobných ochranných pracovných pomôcok, zároveň navýšila stavy pľúcnych ventilátorov a podľa akčného plánu obstaráva aj ďalšie prístroje a pomôcky.

Skryť Vypnúť reklamu

16:48 SLOVENSKO - V okrese Nitra pribudlo dvanásť prípadov nákazy koronavírusom. V dvoch základných školách v Nitre, kde odložili začiatok roka, je päť nakazených zamestnancov. Nakazili sa aj tri zdravotné sestry z infekčnej kliniky v nitrianskej nemocnici.

16:25 SVET - Grécka ekonomika sa v druhom kvartáli medziročne zmenšila o 15,2 percenta. Pandémia zrejme pribrzdí snahu Grécka prekonať dlhodobé problémy.

16:02 SLOVENSKO - Nové prípady ochorenia COVID-19 v Bratislavskom kraji sú rozptýlené po celom území. Medzi chorými sú importy zo zahraničia aj dohľadané a testované kontakty pozitívnych osôb. Vyskytli sa aj sporadické prípady bez vzájomnej epidemiologickej súvislosti s pozitívnymi osobami.

Súvisiaci článok Trenčianske veľkokapacitné mobilné odberové miesto zriadia pri krytej plavárni Čítajte 

Nové prípady v okrese Nitra sú kontakty už potvrdeného prípadu. Všetky súvisia s nedávnym početnejším stretnutím. Zachytili aj prípady profesionálnej nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

V okrese Michalovce ide predovšetkým o kontakty už potvrdených prípadov v rámci lokálnej epidémie v obci Staré. Zaznamenaný bol aj import zo zahraničia.

V prípade okresu Liptovský Mikuláš ide o kontakty potvrdeného prípadu na pracovisku. Všetky kontakty sú v izolácii a prebieha u nich testovanie.

Vo väčšine prípadov, ktoré evidujú hygienici v pôsobnosti úradu v Dolnom Kubíne ide o kontakty už potvrdeného prípadu. Zvyšné sú dohľadané kontakty potvrdeného prípadu z iného ohniska nákazy.

15:40 SLOVENSKO - Konzílium odborníkov rokuje s ministrom Krajčím o aktuálnej situácii aj v súvislosti so začiatkom školského roka, a zároveň sa pripravuje na zasadnutie Pandemickej komisie vlády. O výsledkoch budú informovať v piatok po zasadnutí komisie.

15:23 SVET - Španielsko podľa ministra zdravotníctva nesmeruje opäť k ďalšiemu lockdownu. Minister tvrdí, že súčasný rast prípadov nemožno porovnávať s marcom, napísal britský Guardian.

Skryť Vypnúť reklamu

15:09 SVET - Americký online predajca Amazon do konca tohto roka vytvorí vo Veľkej Británii 7-tisíc. pracovných miest, aby vyhovel rastúcemu dopytu. Firma tento rok v krajine už zvýšila počet pozícií o 3-tisíc, za celý rok vytvorí 10-tisíc. nových miest. Počet jej zamestnancov v Británii tak stúpne na viac ako 40-tisíc. Amazonu sa darí aj napriek koronakríze.

14:46 SVET - V Česku pri dohľadávaní kontaktov pre COVID-19 na ministerstve zdravotníctva doteraz odhalili štyroch nakazených, napísal server echo24.cz.

Hygienici zatiaľ vyhodnotili 157 kontaktov. Koronavírus sa v stredu potvrdil u hlavnej hygieničky Jarmily Rážovej, minister zdravotníctva Adam Vojtěch je v karanténe, test mal negatívny.

14:13 SVET - V Chorvátsku pribudlo najviac nakazených ľudí od začiatku pandémie. Krajina eviduje za posledný deň 369 infikovaných. Laboratóriá otestovali 4 492 vzoriek.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

13:51 SLOVENSKO - Nárok na pandemické nemocenské po 1. septembri má poistenec, ktorý je počas krízovej situácie dočasne práceneschopným pre nariadené karanténne opatrenie alebo izoláciu. Keďže mimoriadna situácia ďalej trvá, platia podobné pravidlá, ako v minulých mesiacoch, tvrdí Sociálna poisťovňa.

Súvisiaci článok Česi prišli pred zápasom so Slovenskom o najväčšie opory. Sú v karanténe Čítajte 

13:29 SVET - Na pekingskom letisku pristál po piatich mesiacoch prvý medzinárodný let. Lety povolili z málo rizikových krajín.

Čína povolila prílety do Pekingu z Thajska, Kambodže, Pakistanu, Grécka, Dánska, Rakúska, zo Švédska a z Kanady. Pre lety platia prísne opatrenia. Prvý let priletel z Kambodže. Všetci prichádzajúci museli predložiť negatívny test na koronavírus a podrobiť sa karanténe, v rámci ktorej budú otestovaní dvakrát.

Skryť Vypnúť reklamu

13:07 SVET - V Rakúsku pribudlo najviac prípadov nákazy za päť mesiacov. Testy odhalili 403 infikovaných. Celkovo sa v krajine doteraz potvrdila infekcia 28 372 pacientom.

Objavili sa prví nakazení na školách. Postihnutá je súkromná viedeňská škola Vienna International School, napísal rakúsky denník Kurier.

12:48 SVET - Britská vláda investuje do testov na zisťovanie koronavírusu, ktoré poskytujú výsledky za menej ako 20 minút, keďže je terčom kritiky, že testy sú na prídel a systém nezvláda dopyt. Minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol, že vláda rozširuje skúšky dvoch nových testov, ktoré majú výsledky do pár minút.

12:35 SLOVENSKO - V bratislavskom Ružinove preventívne zatvorili škôlku, u jedného z detí sa potvrdil koronavírus.

Zatvorená je škôlka na Haburskej. "V stredu v neskorých večerných hodinách bolo potvrdené ochorenie COVID-19 u jedného z detí, ktoré ešte začiatkom minulého týždňa chodilo do škôlky počas prázdninovej prevádzky," uviedol starosta Martin Chren.

Skryť Vypnúť reklamu

12:15 SVET - Na Ukrajine za posledný deň zomrel rekordný počet pacientov s ochorením COVID-19. Infekcii podľahlo 54 ľudí, celkovo ich zomrelo už 2 710. V krajine pribudlo 2 430 nových prípadov nákazy, od začiatku pandémie sa ich nakazilo 128 228.

11:47 SVET - Farmafirma Sanofi a výrobca liekov GlaxoSmithKline začínajú na ľuďoch testovať potenciálnu vakcínu proti COVID-19, v predklinických skúškach dosiahli pozitívne výsledky

Vakcínu budú testovať na vzorke 440 dospelých ľudí na jedenástich miestach v USA, pričom prvé výsledky očakávajú začiatkom decembra. Ak budú úspešné, firmy plánujú rozsiahlejšie testovanie neskôr v decembri.

11:30 SLOVENSKO - Pri odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov v prvej línii počas prvej vlny koronavírusu chce minister zdravotníctva Marek Krajčí .

Skryť Vypnúť reklamu

"Mnohí zdravotnícki pracovníci a zdravotné sestry nasadzovali svoje zdravie a riskovali svoje životy. Chcel by som, aby dostali vyššiu odmenu," vysvetlil. Potom sú podľa ministra ďalší, ktorí boli v prvej línii a zodpovedne kryli chrbát tým, ktorí boli v červených zónach.

11:02 SVET - Rusko zaznamenalo za posledný deň 4 995 nových prípadov nákazy. Celkový počet nakazených stúpol na 1 009 995. Chorobe podľahlo za posledných 24 hodín 114 ľudí, celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 17 528.

Z nákazy sa za posledných 24 hodín vyliečilo 5766 pacientov, celkovo už 826 935, čo predstavuje viac než 81,8 percenta z celkového počtu infikovaných. V Rusku je v súčasnosti 165 532 aktívnych prípadov nákazy koronavírusom.

10:30 SLOVENSKO - V Bratislave pribudlo najviac nových prípadov nákazy od začiatku pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

10:21 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí odporúča seniorom, aby sa dali zaočkovať pneumokokovými vakcínami. Chrípkové ochorenie, prípadne pneumokokové ochorenie môže mať v kombinácii s COVID-19 veľmi vážny, až fatálny priebeh. Minister odporúča, aby sa zaočkovali najmä rizikoví pacienti, seniori a ľudia v domovoch sociálnej starostlivosti. Vakcíny na chrípku budú k dispozícii od októbra.

10:00 SLOVENSKO - Na Slovensku pribudlo 121 nových prípadov nákazy. Laboratóriá otestovali 3 519 ľudí.

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: Odhalili 121 nových prípadov, najviac opäť v Bratislave Čítajte 

Najviac nakazených bolo v Bratislave 44, v okrese Nitra 12, v okrese Michalovce 10, v okrese Tvrdošín 7, v okresoch Liptovský Mikuláš a Prešov 6, v okresoch Malacky, Nové Zámky, Senec, Trenčín a Zvolen 3, v okresoch Banská Bystrica, Rožňava, Skalica a Trnava 2, v okresoch Bardejov, Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Námestovo, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Sabinov, Sobrance, Turčianske Teplice a Žilina po jednom.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozitívnych bolo doteraz celkovo 4 163 vzoriek, celkovo ich otestovali 343 642. Z ochorenia sa zotavilo ďalších 94 ľudí, celkovo nákazu prekonalo 2 617 pacientov.

Na koronavírus zomreli v stredu štyria pacienti. Celkovo sa počet obetí zvýšil na 37. Sedemdňový kĺzavý medián je na čísle 72.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

09:55 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí zvolal Pandemickú komisiu vlády, zasadanie bude v piatok.

09:15 SLOVENSKO - Veľkokapacitné mobilné odberové miesta by mali byť v každom krajskom meste. Prvé takéto odberové miesto je už v Bratislave, tento týždeň majú spustiť ďalšie aj v Trenčíne a Nitre. Budúci týždeň plánuje rezort ich spustenie v ostatných krajských mestách. Testovať budú iba ľudí s COVID pasom.

Skryť Vypnúť reklamu

09:02 SVET - Francúzska vláda podporí ekonomiku stimulmi v hodnote sto miliárd eur. Paríž chce cez verejné investície, dotácie a daňové úľavy za dva roky transformovať ekonomiku a vymazať hospodárske následky koronakrízy.

08:38 SVET - Deficit rozpočtu USA dosiahne rekordnú sumu 3,3 bilióna dolárov, vláda na boj proti koronavírusu a na podporu ekonomiky dala viac ako dva bilióny dolárov.

Verejný dlh USA na budúci rok bude vyšší, ako je hodnota amerického HDP. USA sa tak dostanú do situácie, v ktorej boli po druhej svetovej vojne, keď ich verejný dlh bol väčší ako ekonomika krajiny.

07:50 SVET - Herec Dwayne Johnson oznámil, že on, jeho manželka a dve dcéry mali približne pred tromi týždňami pozitívne testy na COVID-19 a z ochorenia sa zotavujú.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Herec Dwayne Johnson sa zotavuje z COVID-19 Čítajte 

"Môžem vám povedať, že je to jedna z najnáročnejších a najťažších vecí, aké sme kedy ako rodina museli pretrpieť," povedal Johnson prostredníctvom videa zverejneného na sociálnej sieti Instagram.

Johnsonove dcéry vo veku štyri a dva roky mali podľa neho len mierne príznaky. Jeho stav i stav jeho manželky Lauren Hashianovej bol však vážnejší.

"S radosťou vám však oznamujem, že ako rodina sme na tom dobre," povedal s tým, že nákaza u nich už nie je prítomná a sú zdraví.

06:27 SVET - České ministerstvo zdravotníctva zaevidovalo za rekordných 650 nových prípadov nákazy. Laboratóriá za posledných 24 hodín spracovali 10 966 vzoriek.

Celkovo doteraz v Českej republike odhalili nákazu koronavírusom SARS-CoV-2 u 25 773 ľudí, aktívnych prípadov je 7 022. Vyliečilo sa už 18 326 nakazených. Počet úmrtí je 425, v nemocniciach leží 172 pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

06:24 Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa štáty USA vyzvala, aby boli pripravené distribuovať vakcínu proti ochoreniu COVID-19 už koncom októbra alebo začiatkom novembra. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na americké médiá. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zdravotníckym úradom vo všetkých 50 štátoch a piatich veľkých mestách oznámilo, aby sa pripravili na distribúciu vakcíny, ktorá môže byť k dispozícii už koncom októbra alebo začiatkom novembra, uviedol na svojej webovej stránke denník The New York Times. Vakcína má byť podaná zdravotníkom a ďalším ľuďom z rizikových skupín.

6:13 Nemecko rozšírilo varovanie pred vycestovaním na celé územie Španielska vrátane Kanárskych ostrovov.

Celé územie Španielska je od teraz zaradené na zoznam rizikových krajín. Cestujúci prichádzajúci do Nemecka sa musia podrobiť bezplatnému testu na nový koronavírus a čakať na jeho výsledky v karanténe.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke uvádza, že Španielsko za posledných sedem dní zaznamenalo viac ako 50 nakazených na 100 000 obyvateľov a preto je zaradené medzi rizikové oblasti. Nemecko už 14. augusta zaviedlo povinnú karanténu pre celé Španielsko - okrem Kanárskych ostrovov.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 577
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 663
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 816
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 816
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 682
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 724
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 520
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 409
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 274
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 047
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Slovensko, Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

Daniel Lipšic.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.

Peter Tkačenko
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Marek Majeský.

Neprehliadnite tiež

Na západe sa orlovi kráľovskému darí, stúpol počet hniezdiacich párov

Kým v roku 2019 evidovali ochranári 25 hniezdiacich párov, vlani zaznamenali 36.

Orol kráľovský je po orliakovi morskom a orlovi skalnom tretím najväčším dravým vtákom na Slovensku.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

V Košiciach organizujú hromadné behy, každý pritom beží sám

K experimentu sa pridali ľudia z Čiech, spod Tatier či od Žiliny.

Skupina potiahne jednotlivca, vysvetľuje Tomáš Gáll, prečo sú skupinové behy dôležité.
Medzilaborce zápasia s nárastom chorých na Covid-19.