SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Testy odhalili 91 nakazených, Maďari otvorili ďalšie hraničné priechody (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 4 727.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

23:08 SVET - Počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v preplnenom utečeneckom tábore Moria na gréckom ostrove Lesbos sa od pondelka zdvojnásobil na 35.

Načítavam video...

Zdravotnícke orgány vykonali v Morii už približne 2000 testov a všetkých 100 zamestnancov zariadenia malo negatívny nález. Migrantov s pozitívnym testom presunuli do oddeleného priestoru, pričom v súčasnosti vykazuje symptómy ochorenia COVID-19 len jeden z nich.

22:33 SLOVENSKO - Konzílium epidemiológov a infektológov je plne funkčné.

Na sociálne sieti to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že všetci, vrátane jeho a hlavného hygienika SR Jána Mikasa, majú výsledok testov na ochorenie COVID19 negatívny.

22:01 SVET - Švédsko má veľmi malý podiel pozitivity testov na koronavírus, iba 1,2 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Je to najmenej od začiatku pandémie. Experti to pripisujú disciplinovanosti tamojšieho obyvateľstva, pokiaľ ide o dodržiavanie nezáväzných opatrení, aj vysokej premorenosti populácie.

21:10 SVET - Daňové príjmy Nemecka budú v nasledujúcich piatich rokoch pravdepodobne o 36 miliárd eur nižšie, než sa odhadovalo pred štyrmi mesiacmi.

Dôvodom sú najmä zmeny v daňovom zaťažení, k čomu vláda pristúpila s cieľom pomôcť ekonomike prekonať dôsledky pandémie COVID-19.

19:38 SLOVENSKO - Napriek rekordným prírastkom potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v uplynulých dňoch patrí stred Slovenska do zelenej zóny.

V okrese Zvolen pribudlo za minulý týždeň sedem prípadov. Aktuálne, vrátane dnešnej štatistiky, je v okrese potvrdených 23 prípadov, 15. augusta ich bolo jedenásť.

SkryťVypnúť reklamu

Regionálny hygienik Viktor Kosmovský hovorí, že ide prevažne o dohľadané kontakty, teda o ľudí, ktorí boli v kontakte s tými, ktorým už potvrdili Covid-19.

19:14 SVET - Europarlament pre pandémiu COVID-19 zmenil plány s usporiadaním nadchádzajúcej plenárnej schôdze v Štrasburgu.

Francúzske mesto sa totiž v súvislosti so šírením vírusu ocitlo v "červenej zóne".

"Schôdza sa tak od 14. do 17. septembra bude konať v Bruseli," oznámil predseda europarlamentu David Sassoli.

17:55 SVET - Hospodárstvo Juhoafrickej republiky pre pandémiu oslabilo o 51 percemt.

Súvisiaci článok Juhoafrická ekonomika sa štvrťročne prepadla o 51 percent Čítajte 

Krajina v reakcii na vypuknutie pandémie počas apríla až mája prijala jedny z najprísnejších obmedzení vo svete. Produkcia spracovateľského priemyslu v Juhoafrickej republike sa zmenšila až o 74,9 percenta, keďže závody zastavili výrobu.

SkryťVypnúť reklamu

17:53 SLOVENSKO - Do Čiernej Hory je možné vstúpiť bez obmedzení, pri návrate však treba počítať s domácou izoláciou.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojej webovej stránke

17:51 SLOVENSKO - "Najťažšie je ľuďom oznámiť, že zostávajú v karanténe," povedal v rozhovore šéf žilinského úradu zdravotníctva Martin Kapasný.

"Mali sme rodiny, kde boli izolované, trojročné alebo päťročné deti. Pre rodiny to bolo veľmi náročné zabezpečiť karanténu v priebehu aj štyroch i šiestich týždňov, kým sa nepreukážu negatívne výsledky," priblížil situáciu počas prvej vlny koronavírusu na Slovensku.

17:41 SLOVENSKO. Väčšina z infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 v auguste nemala žiadne klinické príznaky.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to analýzy šírenia ochorenia COVID-19, ktorú spracovali Jana Námešná a Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

17:25 SLOVENSKO - Na všetkých lôžkových oddeleniach Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku platí od stredy 9. septembra zákaz návštev. Nemocnica o tom informuje na sociálnej sieti.

Podľa ďalších zverejnených informácií platí zákaz návštev až do odvolania.

17:17 SLOVENSKO - V záujme pendlerov a zachovania pracovných miest znovuotvorili na východe Maďarska maďarsko-slovenské cestné hraničné priechody Kráľ Bánréve a Hosťovce Tornanádaska.

Štátny tajomník maďarského rezortu vnútra Károly Kontrát pri tejto príležitosti novinárom uviedol, že v súčasnej pandemickej situácii je dôležité chrániť seniorov a školákov, pričom treba zabezpečiť nerušený chod ekonomiky.

SkryťVypnúť reklamu

16:56 SVET - Návrat detí do škôl po letných prázdninách bojkotovala časť španielskych rodičov, ktorí sa obávajú, že by sa ich deti mohli nakaziť.

Viacero bojkotov sa uskutočnilo v meste Santona v autonómnom regióne Kantábria, kde došlo k prudkému nárastu nových prípadov nákazy a väčšina rodičov preto nechala svoje deti doma.

16:39 SLOVENSKO - Ministerstvo vnútra a Slovenský zväz nepočujúcich sa definitívne dohodli na vyplatení odmien tlmočníkom do posunkovej reči.

Peniaze im rezort uhradí obratom po prijatí faktúry na vyrokovanú sumu. Ministerstvo o tom informovalo v utorok na sociálnej sieti.

16:37 SLOVENSKO - Ministerstvo školstva spustilo v utorok novú platformu COVID - školský semafor na získavanie informácií od riaditeľov škôl a školských zariadení o vývoji epidemiologickej situácie.

SkryťVypnúť reklamu

Informácie pomôžu rezortným odborníkom reagovať na potreby škôl a aktualizovať protiepidemické opatrenia a odporúčania.

16:26 SVET - V anglickom meste Bolton sprísnia opatrenia v reakcii na nárast počtu prípadov.

Ľudia nebudú mať povolené stretávať sa s členmi iných domácností a podniky budú musieť byť zatvorené v čase od 22.00 h do 05.00 h.

Vláda takisto obmedzí návštevy v domovoch sociálnych služieb a nemocniciach.

Načítavam video...

16:22 SVET - V Prahe budú od stredy 9. septembra platiť nové hygienické opatrenia, ktoré majú obmedziť šírenie koronavírusu, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Situácia v Prahe patrí z dôvodu nárastu počtu nakazených k najhorším v krajine a hygienici pripustili, že už nestíhajú sledovať kontakty všetkých nakazených osôb.

16:20 SVET - Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov uviedol, že potvrdil dva prípady koronavírusu v tábore pre sýrskych utečencov pri jordánskom meste Azrak.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o prvé dva potvrdené prípady medzi Sýrčanmi žijúcimi v utečeneckých táboroch v Jordánsku.

V týchto táboroch je viac ako 100 000 Sýrčanov, ktorí v dôsledku občianskej vojny opustili svoju krajinu.

16:01 SVET - Počet nových prípadov nákazy v Holandsku dosiahol za uplynulý týždeň najvyššiu úroveň od konca apríla - zvýšil sa o 51 percent.

Počet nových potvrdených prípadov sa za uplynulý týždeň (doutorka) zvýšil na 5427, pričom týždeň predtým ich pribudlo 3597.

Celkový počet vykonaných testov sa pritom zvýšil o desať percent na vyše 180 000.

15:48 SLOVENSKO - Cestujúci, ktorí počas predchádzajúcich 14 dní navštívili rizikovú krajinu a prichádzajú na Slovensko letecky, sa musia zaregistrovať na stránke korona.gov.sk.

Opatrenie platí od 10. septembra od 7.00 h. Registrácia je naďalej povinná aj pre ľudí prichádzajúcich na Slovensko autom z Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Potvrdením o registrácii sa treba preukázať policajtom. Ministerstvo vnútra na to upozornilo na sociálnej sieti.

15:26 SLOVENSKO - V Bratislave pribudli ďalšie školy, kde museli prijať karanténne opatrenia.

Týka sa to Súkromnej materskej školy na Kozej, jednej triedy v Súkromnej strednej športovej škole na M. C. Sklodowskej, žiakov prvého ročníka na Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej na Gorazdovej a jednej triedy v Súkromnom gymnáziu na Českej.

Karanténne opatrenia spočívajú v domácej izolácii žiakov, pedagogického a ostatného personálu a nariadené testovanie.

15:12 SVET - Rakúsky kancelár chce napriek hrozbe koronavírusu nechať cez zimu otvorené lyžiarske strediská i školy.

Počas návštevy Slovinska sa Sebastian Kurz vyjadril, že vláda urobí všetko pre to, aby zabezpečila bezpečné lyžovanie.

SkryťVypnúť reklamu

15:02 SVET - V Sýrii sa koronavírusom nakazilo viac než 40 členov personálu OSN a ich rodinných príslušníkov.

Hovorca Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí Jens Laerke varoval pred šírením nákazy v tejto vojnou postihnutej krajine.

Laerke povedal, že "príznaky ochorenia COVID-19 malo približne 200 ľudí vrátane zamestnancov a ich rodinných príslušníkov, manželov či manželiek, detí a rodičov".

14:53 SLOVENSKO - Sociálna poisťovňa vyplatí v septembri posledné dávky v nezamestnanosti za predĺžené podporné obdobie. Na konci augusta sa totiž skončilo predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti.

Ako upozorňuje poisťovňa v tlačovej správe, znamená to, že sa končí aj predĺžené vyplácanie dávky v nezamestnanosti.

Tzv. pandemickú dávku v nezamestnanosti poberali tí nezamestnaní, ktorým uplynulo šesťmesačné podporné obdobie v čase krízovej situácie a zostali v evidencii nezamestnaných pre sťažené podmienky pri hľadaní zamestnania počas krízového obdobia.

SkryťVypnúť reklamu

14:45 SLOVENSKO - Pre potvrdenie koronavírusu u zamestnankyne materskej školy na Ulici dargovských hrdinov v Humennom zasadal krízový štáb mesta.

Predškolské zariadenie zostane z rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva z preventívnych dôvodov zatvorené do piatka 11. septembra vrátane.

14:40 SLOVENSKO - V Bratislavskom kraji pribudlo v pondelok 39 nových prípadov nákazy. Ide o 21 žien a 18 mužov.

Najmladším nakazeným je ročné dieťa, najstarším 72 ročný muž. Prípady sa vyskytli vo všetkých okresoch Bratislavského kraja.

14:21 SVET - Česká pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie je znepokojená šírením koronavírusu v Českej republike, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Dáta podľa WHO ukazujú zvýšenú a rastúcu úroveň šírenia infekcie naprieč mnohými krajmi a okresmi.

SkryťVypnúť reklamu

Česko je v súčasnosti na 16. mieste v zozname 55 členov dohody o Medzinárodných zdravotných predpisoch z roku 2005, ktorý zaznamenáva výskyt COVID-19 za obdobie 14 dní.

14:00 SLOVENSKO - Organizátori anulovali v Malackách divadelný festival Zejdeme sa na hambálku, ktorý sa mal konať od 17. do 19. septembra, taktiež rockový festival Malarock, plánovaný na sobotu 12. septembra.

"Mrzí nás to, ale chceme sa správať zodpovedne voči vám i sebe," oznámili organizátori na webe mesta.

13:35 SLOVENSKO - Práca z domu bola ešte do vypuknutia pandémie pracovným benefitom, na ktorý mali firmy odlišný názor.

Jeden tábor zastával teóriu, podľa ktorej sa zamestnanec musí z domu presunúť na pracovisko a odpracovať tam potrebný počet hodín.

Progresívnejšia časť firiem pod pojmom práca chápe predovšetkým výkon a výsledok práce. Pričom je úplne jedno, kde a kedy zamestnanec pracoval.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Home office sa našim firmám osvedčil. Nefunguje však ideálne Čítajte 

Tieto dva názory korona zmazala a otvorila dvere pracovnej voľnosti. Nie všetko prebehlo ideálne, ale pandémia ukázala možnosti aj trvalých zmien.

INDEX zisťoval, aké sú skúsenosti slovenských firiem.

13:27 SLOVENSKO - Od utorka je v Humennom zatvorená Materská škola Dargovských hrdinov.

Pozitívne testovaná na ochorenie Covid–19 je jedna z učiteliek.

Do priameho kontaktu s deťmi neprišla. Škôlka ostane zatvorená do konca týždňa.

13:24 SVET - Šéf cyklistických pretekov Christian Prudhomme mal pozitívny test na Covid-19 a čaká ho sedemdňová karanténa.

Súvisiaci článok Riaditeľ Tour sa nakazil koronavírusom, cyklisti sú negatívni Čítajte 

V pondelok sa podrobilo testovaniu na koronavírus 841 účastníkov Tour de France. Testy všetkých 165 cyklistov boli negatívne a pokračujú v pretekoch.

Okrem riaditeľa Tour de France mali pozitívny test aj štyria zamestnanci cyklistických tímov Ineos-Grenadiers, Mitchelton-Scott, AG2R La Mondiale a Cofidis. Všetkých izolovali a žiadny tím nestiahli z pretekov.

SkryťVypnúť reklamu

12:44 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj je pripravený sprísniť protiepidemiologický režim vo svojich organizáciách.

Vo Svidníku zriadi karanténne stredisko určené pre študentov prichádzajúcich z Ukrajiny.

Zároveň do zariadení sociálnych služieb vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti dodal ochranné prostriedky a rýchlotesty.

12:41 SLOVENSKO - V auguste bolo v priemere každý deň zistených 40 nových pozitívnych prípadov na koronavírus.

Vyplýva to z analýzy šírenia ochorenia COVID-19, ktorú na základe údajov z Epidemiologického informačného systému EPIS spracovali Jana Námešná a Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Analýzu zverejnil Úrad verejného zdravotníctva na svojej webovej stránke.

Laboratóriá spolu vykonali 73 422 testov, z ktorých bolo prvýkrát pozitívne testovaných 1526 osôb, teda 2,07 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

12:38 SVET - V Maďarsku nariadila šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby prísny zákaz návštev vo všetkých sociálnych zariadeniach, ale aj zákaz opustenia týchto inštitúcií.

Výnimkou v zákaze návštev domovov je rozlúčka s príbuzným v konečnom štádiu ochorenia. Zákaz opustenia sociálnych zariadení sa netýka nočných útulkov a prechodných ubytovní pre bezdomovcov.

12:20 SVET - Grécka futbalová reprezentácia ohlásila druhý pozitívny prípad ochorenia COVID-19.

Testovanie prebehlo po návrate z Kosova, kde Gréci v nedeľu zvíťazili v rámci C-divízie Ligy národov nad domácim výberom 2:1.

11:59 SVET - Polícia v austrálskom štáte Nový Južný Wales obvinila muža, ktorý klamal, že jeho starý otec umiera v nemocnici, aby ho prepustili z karantény.

Muž vo veku 30 rokov priletel na letisko v Sydney v piatok. Okamžite po prílete ho odviezli do povinnej karantény v hoteli.

V sobotu ráno ho prepustili po tom, čo predložil dokument, ktorým preukázal, že do Nového Južného Walesu prišiel navštíviť svojho umierajúceho starého otca.

11:40 SVET - V Česku pribúdajú vážne prípady ochorenia COVID-19, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu a intenzívnu starostlivosť.

V nemocniciach leží 214 ľudí, z ktorých 54 je na umelej pľúcnej ventilácii alebo mimotelovej podpore životných funkcií.

To je trikrát viac ako pred mesiacom, pričom podobný počet vážne chorých mala krajina naposledy koncom apríla.

11:24 SLOVENSKO - Slováci cestujúci do Lotyšska musia absolvovať dvojtýždňovú karanténu. V krajine sa skončil núdzový stav a verejný život sa podľa rezortu diplomacie pomaly vracia do normálu.

Slováci však môžu Lotyšsko využiť ako tranzitnú krajinu, musia to však stihnúť do 12 hodín.

11:20 SVET - Ruské ministerstvo zdravotníctva v utorok oznámilo, že začalo s distribúciou prvej várky vakcíny proti koronavírusu s názvom Sputnik V medzi civilistov.

Prvé várky vakcín by mali do regiónov doraziť v najbližších dňoch.

Rusko sa stalo v auguste prvou krajinou, ktorá zaregistrovala vakcínu proti chorobe COVID-19, a to po necelých dvoch mesiacoch testovania na ľuďoch.

Očkovacia látka však neprešla treťou fázou klinického testovania na tisíckach dobrovoľníkov.

10:56 SVET - Rusko zaznamenalo v priebehu posledných 24 hodín 5099 nových prípadov nákazy a 122 súvisiacich úmrtí.

V pondelok Rusko potvrdilo iba 51 nových obetí - najmenej od konca apríla.

10:53 SLOVENSKO - Možnosť bezplatne sa otestovať na protilátky na ochorenie COVID-19 využilo za necelé tri mesiace viac ako 10-tisíc poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera.

Tá spolu s laboratóriami Alpha medical spustila spoločný projekt na začiatku leta, keď na Slovensku výrazne klesal počet testovaných.

"Môžeme povedať, že do konca leta sa s koronavírusom stretlo "len" necelé percento Slovákov, a to aj z dôvodu veľmi prísnych opatrení zavedených na jar," skonštatoval generálny riaditeľ siete laboratórií Alpha medical Peter Lednický.

10:47 SLOVENSKO - Jedného z klientov zariadenia sociálnych služieb Gaudeamus na Mokrohájskej ulici v Bratislave pozitívne testovali na koronavírus.

Potvrdil to Bratislavský samosprávny kraj ako zriaďovateľ zariadenia, rovnako informoval o ďalšom pozitívnom prípade, ktorý sa týka študenta Tanečného konzervatória Evy Jaczovej v hlavnom meste.

10:40 SLOVENSKO - Súčasná pandémia zmenila správanie drobných investorov. Na rozdiel od poslednej finančnej krízy bolo podľa analytikov vidieť oveľa menej paniky a výpredajov investičného portfólia.

To predtým nebolo štandardom a prevažovali čisto emocionálne reakcie.

Avšak Slováci naďalej robia pri Investovaní tie isté chyby. Tou najväčšou podľa odborníkov je, že peniaze držia v bankách.

10:25 SVET - Veľká Británia zaznamenala opäť takmer tritisíc nových prípadov a v rámci opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 predstavila tzv. ostrovnú politiku.

Tá bude vyžadovať, aby každý, kto sa vráti do Anglicka zo siedmich gréckych ostrovov vrátane Kréty, Mykonosu a Santorini, putoval do povinnej 14-dňovej karantény.

Do tejto skupiny patrí aj Lesbos, Serifos, Tinos a Zakynthos. Na ostatné grécke ostrovy sa povinná karanténa nevzťahuje.

10:13 SVET - Nákazu koronavírusom v Maďarsku potvrdili za posledný deň 341 ľuďom, čím počet doteraz infikovaných jedincov dosiahol 9304.

S ochorením COVID-19 zomrel jeden starší pacient trpiaci chronickými chorobami, vyplýva z údajov vládneho informačného servera koronavirus.gov.hu zverejnených v utorok.

10:02 SLOVENSKO - Na Slovensku pribudlo 91 nových prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 2 891 vzoriek, spolu otestovali už viac ako 360-tisíc vzoriek.

Pozitívne testovaní boli vyšetrení v Bratislave (31), okrese Nitra (13), Tvrdošín (6), Humenné (3), Malacky (3), Púchov (3), Senec (3), Šaľa (3), Trnava (3), Michalovce (2), Pezinok (2), Prievidza (2), Ružomberok (2), Senica (2), Skalica (2), Trebišov (2), Banská Bystrica (1), Kysucké Nové Mesto (1), Liptovský Mikuláš (1), Nové Zámky (1), Považská Bystrica (1), Prešov (1), Vranov nad Topľou (1), Zvolen (1) a Žilina (1).

Je medzi nimi 53 žien a 38 mužov, sú vo veku od 1 do 90 rokov.

Celkovo evidujeme 4 727 prípadov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach je s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň hospitalizovaných 110 ľudí, z nich potvrdené ochorenie má 90 pacientov. Na JIS je 17 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 7 pacientov.

Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 77 pacientov, nepribudlo žiadne úmrtie. Koronavírus zatiaľ na Slovensku prekonalo 2 913 ľudí.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

9:56 SVET - Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín diskutoval o stratégii Európskej únie v otázke vakcín proti koronavírusu vrátane súčasného stavu týkajúceho sa kontraktov na nákup týchto liekov.

Značný počet vakcín proti koronavírusu by mal byť dostupný v prvej polovici roka 2021, jedna dávka by mala stáť 5 až 15 eur.

Očkovacie látky sa budú do členských štátov Európskej únie distribuovať na základe veľkosti populácie.

9:41 SLOVENSKO - Na Základnej škole Topoľová v Nitre prerušili vyučovanie v 1. B triede. Potvrdený bol výskyt COVID-19.

Súvisiaci článok Prváci z gymnázia aj základnej školy v Nitre dnes nešli do školy. Dôvodom je koronavírus Čítajte 

Prípady sú minimálne dva, keďže riaditeľstvo na webe píše, že škola je v červenej fáze a z vyučovacieho procesu „sú vylúčené ich blízke kontakty“.

Po ukončení šetrenia regionálneho úradu verejného zdravotníctva sa škola vracia do zelenej fázy, avizuje riaditeľka Helena Babušíková.

9:30 SLOVENSKO - Michalský jarmok, ktorý sa mal v Myjave uskutočniť 26. septembra, tento rok nebude.

Mesto Myjava, ktoré jarmok organizuje, sa rozhodlo 16. ročník podujatia zrušiť.

9:22 SLOVENSKO - Univerzity sú na príchod zahraničných študentov pripravené, uviedol pred začiatkom nového akademického roka 2020/2021 minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Minister tvrdí, že je v kontakte so Slovenskou rektorskou konferenciou, jednotlivými rektormi aj regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, prioritne v Prešove a Košiciach, kde sú študenti najmä z Ukrajiny.

"Musím povedať, že sú na to pripravení, majú jednotlivé harmonogramy, ako študenti prichádzajú, ako by vyčlenili jednotlivé trakty internátov alebo iných zariadení, aby sme eliminovali pohyb ľudí, ktorí by si mohli posúvať ochorenie COVID-19," uviedol Gröhling.

9:21 SVET - Americká federálna vláda oznámila jednotlivým štátom, aby sa pripravili na distribúciu vakcíny proti koronavírusu do 1. novembra.

O dva dni neskôr sa v Spojených štátoch budú konať prezidentské voľby, napísala v utorok spravodajská stanica ABC News.

9:09 SLOVENSKO - Podozrenie zo šírenia ochorenia COVID-19 na púchovskom mestskom úrade sa nepotvrdilo.

Ako informovalo vedenie mesta na sociálnej sieti, testy vybraných zamestnancov na nový koronavírus boli negatívne.

Od 9. septembra by už úrad mal fungovať v bežnom režime.

9:08 SVET - Izrael zaznamenal najvyšší denný prírastok prípadov nákazy od začiatku pandémie.

Za posledných 24 hodín pribudlo v židovskom štáte 3392 infikovaných.

Predchádzajúci rekordný prírastok nových prípadov za deň (3173) úrady naposledy zaznamenali 2. septembra.

08:30 SVET - India zaznamenala za posledných 24 hodín 1133 úmrtí. Ide o najvyšší denný prírastok úmrtí od júla. Pribudlo 75 809 prípadov nákazy, čo je zase najnižší nárast za týždeň.

S odvolaním sa na najnovšie údaje indického ministerstva zdravotníctva o tom v utorok informovala agentúra Reuters. Celkovo v Indii doposiaľ zaznamenali 4,28 milióna prípadov infekcie. Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo 72 775 ľudí.

India v pondelok prekonala Brazíliu a z hľadiska celkového počtu nakazených sa stala druhou najviac zasiahnutou krajinou sveta. Viac prípadov zaznamenali už len Spojené štáty, kde je ich celková bilancia 6,3 milióna.

06:51 SVET - V Česku pribudlo v pondelok 563 potvrdených prípadov nákazy.

Aktuálne sa z ochorenia COVID-19 v Česku lieči 8 424 pacientov. U väčšiny z nich má choroba mierny priebeh, mnohí sú bez príznakov.

V nemocniciach je podľa najnovších údajov 214 infikovaných. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 19 855 ľudí.

Od začiatku pandémie sa nakazilo 28 716 osôb, z ktorých 437 zomrelo.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite.

06:18 SVET - Taliansko predĺžilo platnosť epidemiologických opatrení vrátane nosenia rúšok či dodržiavania odstupov do 7. októbra.

Príslušné nariadenie podpísal v pondelok večer taliansky premiér Giuseppe Conte, uviedla agentúra APA. Taliani tak musia aj naďalej nosiť rúška v prostriedkoch hromadnej dopravy a v interiéroch verejných budov. Prekrytie dýchacích ciest zostáva povinné tiež na námestiach či miestach, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí, a to v čase od 18.00 h do 06.00 h. Autobusy hromadnej dopravy by nemali byť zaplnené na viac ako 80 percent.

Zakázané zostávajú hromadné podujatia, ako napríklad koncerty či tanečné zábavy. Futbalové zápasy sa aj naďalej budú hrať bez prítomnosti divákov. Taliani vracajúci sa z Chorvátska, Grécka, Malty či Španielska budú musieť predložiť negatívny test na nový druh koronavírusu.

V sobotu popoludní sa v Ríme konala demonštrácia proti epidemiologickým opatreniam. Na proteste proti noseniu rúšok, očkovaniu či dodržiavaniu odstupov sa podľa odhadov polície zišlo približne 2000 ľudí. V Taliansku v pondelok pribudlo 1108 nových prípadov nákazy, čo je pokles v porovnaní s nedeľou (1297), ako aj 12 úmrtí, čo je o štyri viac ako v nedeľu.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 5. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 1. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 2. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 3. Agrokomplex 2022
 4. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 5. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 6. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 7. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 8. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 35 628
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 701
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 209
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 386
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 4 268
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 142
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 3 914
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 079
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 2m
Nový šéf Štatistického úradu Peter Peťko a prezidentka Zuzana Čaputová.

Peťko na poste nahradí Alexandra Balleka.


TASR 7m
Bitky zaevidovali zatiaľ iba v Hlohovci.

Polícia častejšie kontroluje miesta, kde sa zdržiavajú mladí.


5 h
Koronavírus na Slovensku

V nemocniciach je aktuálne 508 pacientov.


36m
SkryťZatvoriť reklamu