BRATISLAVA. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) otvoril prvú univerzitnú materskú školu Stubáčik.
Tá bude fungovať pri Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave.
Gröhling chce ďalšie škôlky
Šéf rezortu v pondelok pri jej otvorení ocenil spomínanú aktivitu zo strany vysokých škôl.
Dúfa, že v nej budú pokračovať aj naďalej a otvoria sa tak ďalšie univerzitné materské školy.
Uvedené inštitúcie sú podľa neho potrebné aj preto, že od budúceho roka vstúpi do platnosti zákon o povinnom predškolskom vzdelávaní pre päťročné deti.
Chýbajúce kapacity pre povinnú dochádzku
Zákon o povinnej predškolskej výchove detí od piatich rokoch má vstúpiť do účinnosti v januári 2021. Od budúceho septembra by tak malo byť pripravené miesto v škôlkach pre všetky päťročné deti.
Podľa poslednej analýzy Inštitútu vzdelávacej politiky by do roku 2021 mohla byť dostupná kapacita pre 97,5 percenta detí, čo však znamená 1 460 chýbajúcich miest.
Ako informoval hovorca STU Fedor Blaščák, do materskej školy v utorok 8. septembra nastúpi 22 detí v predškolskom veku dva až šesť rokov.
Pomoc pre rodiny zamestnancov a študentov
Rektor STU Miroslav Fikar pri otvorení školy poďakoval všetkým, ktorí sa pričinili o jej vznik a uviedol, že týmto krokom chce univerzita pomôcť mladým rodinám svojich zamestnancov a študentov.
Nechce, aby pre nedostatok miest vo verejných materských školách museli zvažovať kariéru mimo výskumu a akademickej sféry.
Malí vedci
Materská škola sa bude riadiť školským vzdelávacím programom „Malí vedci“, ktorý je v súlade so štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie.
Výhodou tejto školy je aj cenová dostupnosť, keďže významnú časť nákladov na prevádzku pokryjú verejné zdroje podobne, ako v prípade verejných materských škôl v zriaďovateľskej pôsobností miest a obcí. Okrem celodennej starostlivosti poskytne škola aj denný stacionár, v ktorom sa postarajú o dieťa v čase, keď majú rodičia vyučovanie či skúšky.
Projekt univerzitnej materskej školy vznikol v roku 2017 ako reakcia na výsledok zamestnaneckej a študentskej ankety.
STU na tento účel poskytla vlastné priestory v budove internátu Jura Hronca a projekt zafinancovala z vlastných zdrojov sumou 129-tisíc eur.
Na projekt prispel aj Úrad vlády SR sumou 15-tisíc eur a časť peňazí STU získala od sponzorov.