BRATISLAVA. Okrem Slovenskej inšpekcie životného prostredia bude musieť prejsť nevyhnutnou obnovou aj Štátna ochrana prírody.
Uviedol to Slavomír Held z komunikačného oddelenia ministerstva životného prostredia.
Zceľovanie chránených území
Podľa ministerstva životného prostredia bude napríklad potrebné do budúcnosti vykúpenie súkromných pozemkov, ktoré sa nachádzajú na území národných parkov.
Takýto krok by podľa envirorezortu pomohol zceliť územia národných parkov. Návrhy zmien vo fungovaní Štátnej ochrany prírody majú byť súčasťou návrhu reforiem, ktoré musí slovenská vláda do 15. októbra predložiť Európskej komisii spolu s návrhom rozpočtového plánu na rok 2021.
Európska komisia návrhmi reforiem podmieňuje možnosť čerpať prostriedky z fondu obnovy.
Štátna ochrana prírody potrebuje reformu
Na potrebu zmien vo fungovaní Štátnej ochrany prírody poukázala napríklad mimovládna organizácia Via Iuris v analýze vybraných aspektov fungovania a výkonu štátnej správy starostlivosti o životné prostredie.
Stanoviská, ktoré Štátna ochrana prírody vydáva, nie sú podľa nej záväzné, a tak sa napríklad v praxi stáva, že hoci Štátna ochrana prírody vydá nesúhlasné stanovisko, napríklad s výstavbou na chránenom území, okresný alebo krajský úrad výstavbu schváli. Záväzné je pritom práve stanovisko úradov.
Zjednotenie organizácií
Podľa Via Iuris by preto bolo riešením zlúčenie Štátnej ochrana prírody s úradmi, ktoré majú na starosti životné prostredie.
Podľa mimovládky by tak vznikla jedna organizácia vydávajúca záväzné stanoviská týkajúce sa životného prostredia.
Zároveň by sa podľa nej odstránila často zbytočne zdĺhavá komunikácia medzi Štátnou ochranou prírody a okresnými či krajskými úradmi aj byrokracia.

„Ťažisko ale vidíme v podpore zelenej dopravy a zelených technológiách. S tým ide aj program ‚vyčistime Slovensko‘, v ktorom ide o reformu odpadového hospodárstva a odstraňovanie envirozáťaží,“ povedal Held.
Ako prvú spomedzi pripravovaných reforiem Ministerstvo životného prostredia avizovalo reformu fungovania Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Tá v súčasnosti podľa ministra Jána Budaja (OĽaNO) nemá dobre nastavené niektoré procesy a platná legislatíva jej často bráni v efektívnom fungovaní.
Budajovým cieľom je zintenzívniť činnosť inšpektorov a prebudovať ju na takzvanú zelenú Národná kriminálna agentúra (NAKA).