BRATISLAVA. Mimovládne organizácie žiadajú celoročnú ochranu vlka dravého na Slovensku. Žiadajú aj prepracovanie programu starostlivosti o vlka.
Výzvu adresovali ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému (OĽaNO) a ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi (OĽaNO).
Oboch ministrov požiadali aj o zastavenie lovu vlka a určenie nulovej kvóty v poľovnej sezóne 2020/2021. Informovala o tom Andrea Settey Hajdúchová zo Svetového fondu na ochranu prírody Slovensko.
Vlk má svoju úlohu pri udržiavaní funkčnosti lesných a nelesných ekosystémov.
Má aj pozitívny vplyv na populáciu kopytníkov, vysvetľujú organizácie s tým, že vlk pomáha pri znižovaní škôd spôsobených kopytníkmi v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve.

Organizácie pripomínajú, že vlk zohráva významnú úlohu pri tlmení šírenia afrického moru ošípaných.
"Zastavenie lovu vlkov a zavedenie ich úplnej a dôslednej ochrany na celom území Slovenska zvýši pozitívny vplyv vlkov na zdravotný stav diviakov a jeleňov, prirodzeným spôsobom prispeje k likvidácii prírodných ohnísk moru v populácií diviakov a tiež k predchádzaniu hospodárskych škôd," uviedli.
Lov vlkov podľa organizácií negatívne zasahuje do celej populácie a môže ovplyvniť zloženie a správanie vlčích svoriek.
Iniciátormi výzvy sú iniciatíva My sme les, Lesoochranárske zoskupenie VLK, WWF Slovensko a Čergovfilm. Pod výzvu sa podpísalo 31 organizácií, medzi nimi aj občianske združenie Prales, zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová, Ochrana dravcov na Slovensku či Priatelia Zeme-CEPA.
Ministerstvo životného prostredia a Štátna ochrana prírody podporujú nulovú kvótu pre lov vlka. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie envirorezortu v reakcii na mimovládne organizácie, ktoré žiadajú celoročnú ochranu vlka a zastavenie jeho lovu.
"Podľa zákona o poľovníctve, ktorého gestorom je rezort pôdohospodárstva, je vlk zaradený medzi veľké šelmy a ministerstvo pôdohospodárstva, po dohode s ministerstvom životného prostredia, môže určiť ročnú kvótu lovu vlka dravého na základe návrhov poradných zborov v rámci jednotlivých poľovných oblastí," vysvetlilo ministerstvo.
Uvádza, že vlk pomáha znižovať riziko šírenia klasického aj afrického moru ošípaných. Je dôležitý aj pri znižovaní stavu diviakov, ktoré páchajú škody farmárom a záhradkárom, a sú predátormi tetrova či hlucháňa.
Na Slovensku je zakázané vlka dravého chytať, zraňovať, usmrcovať či ničiť jeho obydlia. Lov je bežne zakázaný od 16. januára do 31. októbra, pripomína envirorezort s tým, že vo vyhláške sú vymedzené územia, kde platí celoročný zákaz lovu vlkov.