SME

Každé dieťa má mať šancu na vzdelanie. Aj to s problémami

Iveta Kališová venuje výraznú pozornosť rizikovým skupinám žiakov.

Iveta Kališová, riaditeľka a učiteľka prvého stupňa v Základnej škole s materskou školou Ľubeľa.Iveta Kališová, riaditeľka a učiteľka prvého stupňa v Základnej škole s materskou školou Ľubeľa. (Zdroj: Komenského inštitút)
Anketa:
Učiteľ Slovenska 2020: Hlasovanie o cene verejnosti
Iveta Barková
8226
Ľubica Bezeková
725
Ľubica Demčáková
1109
Dana Dobšíčková
870
Jana Chmurová
1576
Iveta Kališová
1949
Ladislav Ogurčák
7371
Miroslava Okuliarová
589
Monika Plintová
1275
Róbert Tomolya
1317
Potvrďte svoj hlas
Hlasovalo: 25007

Anketa už bola ukončená.

Za 32 ročnej praxe Ivety Kališovej, riaditeľky a učiteľky prvého stupňa v Základnej škole s materskou školou Ľubeľa, žiadny žiak, ktorého učila, nebol hodnotený známkou nedostatočný.

Dosiahnuť dobré výsledky jej pomáhajú rôzne stratégie, metódy a otvorená komunikácia a rešpektovanie potrieb všetkých žiakov.

„Pokiaľ mám v triede menej úspešných žiakov, pracujem s nimi individuálne. Hľadám spôsoby, aby lepšie porozumeli učivu, a venujem sa im aj mimo vyučovania,“ hovorí Iveta Kališová.

Jej osvedčenými metódami sú skupinová práca, diferencované vyučovanie, hranie rolí, metóda CLIL, projektová metóda, pohybové aktivity a využívanie moderných pomocníkov -interaktívnej tabule, interaktívnych výučbových programov či online podporných materiálov.

SkryťVypnúť reklamu

„Všetky mnou osvedčené používané spôsoby vyučovania ponúkam kolegom,“ hovorí Iveta Kališová, ktorá na ZŠ s MŠ Ľubeľa pôsobí od roku 2014.

Jej cesta k učiteľovaniu bola priamočiara. Po skončení gymnázia absolvovala Pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici. Následne pôsobila na viacerých základných školách vrátane málotriednej školy v Dúbrave, čo bola pre ňu nová, obohacujúca skúsenosť. Neskôr si rozšírila kvalifikáciu aj na vyučovanie angličtiny. Po absolvovaní projektu EnglishOne sa zapojila aj do vytvárania materiálov, ktoré poskytujú inšpiráciu pre efektívnejšiu výučbu anglického jazyka na základných školách. Vytvorila vzorovú vyučovaciu hodinu, ktorá bola aj publikovaná.

„Angličtinu vyučujem metódou JollyPhonics, ktorou dosahujeme u žiakov porovnateľne lepšie výsledky než klasickými metódami,“ objasňuje Iveta Kališová.

SkryťVypnúť reklamu

Inklúzia neostala len na papieri

„V našej škole sme nastavení tak, že prijímame deti, ak nám to naša kapacita povoľuje, aj s rôznymi poruchami učenia pretože všetky deti majú mať šancu dostať vzdelanie také, aké potrebujú, s ohľadom na ich špecifiká a zdravotné problémy,“ hovorí Iveta Kališová. Len minulý školský rok mali v škole 49 žiakov s poruchami učenia, so zdravotnými problémami a s inými špeciálnymi potrebami.

Bola to však jej osobná skúsenosť, ktorá ju primala zamyslieť sa nad tým, ako lepšie týmto deťom, a aj ich rodičom pomôcť.

Načítavam video...

„Často sa na mňa obracala moja sestra, ktorej syn má Aspergerov syndróm. Je to dieťa, ktoré potrebuje pomoc druhých, nedokáže samo zvládať školské prostredie,“ hovorí Iveta Kališová.

Často sa so sestrou pri káve rozprávali, ako by ona pristupovala k problémom jej syna v škole. Neskôr cez vlastnú skúsenosť zistila, že aj deti v jej škole prechádzajú podobnými procesmi. Preto uvítala možnosť zapojiť školu, ako jednu z dvadsiatky, do projektu Nadácie pre deti Slovenska Škola inkluzionistov.

SkryťVypnúť reklamu

„Realizujeme rôzne workshopy pre učiteľov, na ktorých sa učitelia zdokonaľujú, aby dokázali meniť svoj zaužívaný štýl práce, aby sa dokázali prispôsobiť deťom, ktoré takéto poruchy majú,“ objasňuje Iveta Kališová.

Nielen pred tabuľou

Ako riaditeľke školy jej záleží, aby spolu s kolegami vytvorili v škole prostredie na zmysluplné trávenie voľného času aj mimo vyučovacích hodín.

„Vedieme žiakov k zachovávaniu ľudových tradícií a pestrou ponukou športových krúžkov eliminujeme nežiaduce aktivity v čase mimo vyučovania,“ hovorí Iveta Kališová.

Výraznú pozornosť venuje rizikovým skupinám žiakov – deťom z málo podnetného prostredia. Vytvárajú pre ne zaujímavé hodiny, aby podporili u nich to, čo im ide. Napríklad často chodievajú do školskej kuchynky, kde sa učia variť.

SkryťVypnúť reklamu

„To je oblasť, ktorá je im blízka a zručnosť, ktorú budú pre svoj život potrebovať. Tak isto s nimi chodievame do obchodu, kde ich učíme vyberať tovar a zaplatiť zaň. Učíme ich skôr praktické zručnosti do života,“ hovorí Iveta Kališová.

Na pandémiu nebol pripravený nikto

Po tom, ako celý svet zasiahla pandémia Covid-19 a na školách bolo prerušené bežné vyučovanie, na výzvu Nadácie pre deti Slovenska vytvorila video, v ktorom vyzvala učiteľov na zmenu a nový spôsob vyučovania.

„Nikto z nás na to nebol pripravený, avšak život sa nás nepýta, na čo pripravení sme. Z nás sa stali virtuálni učitelia bez fyzického kontaktu s deťmi a v danej situácii musíme fungovať čo najefektívnejšie,“ hovorí Iveta Kališová.

Iveta Kališová, riaditeľka a učiteľka prvého stupňa v Základnej škole s materskou školou Ľubeľa.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 144
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 5 611
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 215
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 028
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 974
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 768
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 498
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jakub Demek v drese Vegas Golden Knights.

Slovenská reprezentácia sa nerozrastie o ďalších dvoch hráčov zo zámoria.


a 1 ďalší
Hokejisti Spišskej Novej Vsi.

Celkovo je na rekonštrukciu vyčlenených 6,08 milióna eur, z toho investícia mesta je vo výške 1,08 milióna.


SITA
Alexander Zverev.

Problém s elektronickým systémom mal v Madride Alexander Zverev.


Antonín Nekut
Luka Radivojevič v zápase Slovensko - Fínsko na MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Vo výbere najlepších nováčikov zámorskej juniorky sa objavili dvaja Slováci, ktorí bojujú aj na MS v hokeji do 18 rokov 2025.


SkryťZatvoriť reklamu