BRATISLAVA. Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, odporučili členovia parlamentného ústavnoprávneho výboru schváliť. K návrhu prijali v utorok niekoľko technických pripomienok.
Poslanci by mali o novele definitívne rozhodnúť na septembrovej schôdzi parlamentu.
OĽaNO v novele navrhuje zmeny v sociálnych opatreniach pre ženy zvažujúce interrupciu, zmenu názvu umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, zaviesť chcú potrebu dvoch nezávislých lekárskych posudkov v prípade interrupcií zo zdravotných dôvodov i obsiahlejšie hlásenie o potratoch.

Navrhujú tiež predĺžiť lehotu na rozmyslenie pred podstúpením interrupcie na 96 hodín. Upraviť mienia informovaný súhlas, aby bol obrazom reálneho informovania, nie nevyhnutnou formalitou či prekážkou. Zakázaná by mala byť reklama v oblasti potratov.
Novelou mienia zlepšiť podporu žien, ak sú vystavené násiliu alebo strate bývania, napríklad pri potrebe dočasného bývania na utajenie tehotenstva. Zariadenie núdzového bývania by mohli využívať aj matky počas tehotenstva a troch rokov od pôrodu, ak sa o dieťa osobne starajú.
Suma príspevku pri narodení dieťaťa by sa mohla rozdeliť na dve časti. Štyristo eur by sa mohlo žene vyplatiť už počas tehotenstva, po uplynutí 12 týždňov. Ak to matka nevyužije, celá suma by jej mala byť vyplatená po pôrode.
Predkladatelia chcú, aby sa na štatistické účely získavali podrobnejšie údaje v hlásení o spontánnom potrate a umelom ukončení tehotenstva. Ženy by mali uviesť svoj rodinný stav, ale aj formy používania antikoncepcie.
Ďalšie správy z rokovania ústavnoprávneho výboru:
Návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva predložil poslanec Martin Čepček (OĽaNO) v rozpore s rokovacím poriadkom Národnej rady. Rozhodol o tom ústavnoprávny výbor, na sociálnej sieti to uviedol člen výboru Ondrej Dostál (SaS). Čepčekov návrh bol podľa výboru predložený v rovnakej veci ako návrh poslancov ĽSNS, ktorý plénum odmietlo v júli tohto roka. Neuplynula tak povinná šesťmesačná lehota.
Obce by mohli na svojom území zakázať hazardné hry aj bez potreby petície občanov. Vyplýva to z novely zákona o hazardných hrách, ktorú odobrili členovia výboru. Prijali k nej niekoľko technických pripomienok, pričom ju odporučili parlamentu schváliť.
Výbor tiež odsúhlasil návrh, aby sa politická reklama mohla vysielať aj počas kampane volieb do orgánov územnej samosprávy. Poslanci to navrhujú v novele zákona o volebnej kampani.
- Týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera by sa mohli trestať prísnejšie. Výbor odobril novelu trestného zákona, ktorou by sa mohla sprísniť trestná sadzba z dvoch rokov na šesť mesiacov až tri roky. Tieto skutky by po novom mohli byť zaradené do kategórie trestných činov proti životnému prostrediu.
- Výbor zároveň bez pripomienok odobril opozičnú novelu zákona o strelných zbraniach a strelive. Zaviesť by sa vďaka nej mohla ďalšia zbraňová amnestia. Amnestia by mohla platiť od 1. novembra tohto roka do konca apríla 2021.
- Členovia výboru odobrili aj novelu zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu. Legislatíva slúži na transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ktorou sa mení smernica o predchádzaní využívania finančného systému na účely prania špinavých peňazí alebo financovania terorizmu.