VLASTA KUNOVÁ je odborníčka na európske právo, pôsobí na Katedre medzinárodného, európskeho práva a právnej komunikácie Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, prednášala na univerzitách po celom svete a je autorkou viacerých vedeckých a odborných publikácií doma aj v zahraničí.
V rámci Detskej Univerzity Komenského prednášala deťom o tom, že ľudské práva sú nedotknuteľné, nezrušiteľné, nepremlčateľné a vyplývajú z podstaty človeka.
V rozhovore vysvetľuje, ako deti naučiť, aby chápali a chránili svoje ľudské práva, ako sa dejinami vyvíjali úvahy o ľudských právach až dospeli do bodu, že uvažujeme aj o právach robotov.
Nedávno ste namiesto vysokoškolákov prednášali o ľudských právach deťom v Detskej Univerzite Komenského. Rozumejú, aký majú význam?
Netreba podceňovať naše deti a ich vedomosti. Dnes sa už o téme ľudských práv hovorí veľa. Okrem školy a informácií z médií existuje Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, ktoré urobilo kus práce pre informovanosť o tejto téme v základných školách.

Na prednáške som sa snažila predovšetkým motivovať deti k diskusii. Bola som milo prekvapená množstvom aj vysokou úrovňou otázok.
Ak hovoríme o deťoch, pripomeniem tiež Malálu Júsufzajovú, pakistanskú bojovníčku za ľudské práva, ktorá sa takisto začala zaoberať agendou ich ochrany už v útlom veku.
V čom sú špecifické ľudské práva pre deti?
Hovoriť o špecifickosti ľudských práv pre deti by mohlo znamenať popretie ich základného znaku a tým je ich univerzálnosť. Skôr sa dá hovoriť o určitom obmedzení ľudských práv na základe veku, stupňa ich rozumovej vyspelosti. Často sa hovorí o deťoch ako o viac zraniteľnej skupine, ktorá si vyžaduje špecifickú ochranu.
Otázka by teda mala skôr znieť, v čom sú špecifiká pri sprostredkovávaní znalostí deťom o témach ako základné otázky týkajúce sa podstaty ľudských práv.