LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Predsedom mimoparlamentnej Slovenskej národnej strany (SNS) naďalej zostáva Andrej Danko.
V sobotu o tom na sneme strany v Liptovskom Mikuláši rozhodli jeho delegáti.
Vyzývateľom Danka na post predsedu bol dlhoročný člen SNS a podpredseda strany Anton Hrnko. Dankovi odovzdalo svoj hlas 88 delegátov, Hrnko dostal hlasov 27. Snem sa konal za zatvorenými dverami bez prítomnosti novinárov.
Kandidátov na funkciu predsedu strany mohli nominovať krajské rady. Danko svoju opätovnú kandidatúru potvrdil minulý týždeň.
Hrnko hovorí, že sa už nechce angažovať v politike súčasnej SNS, nebude teda za ňu verejne vystupovať, nevie však ešte, či zo strany odíde. "Členské mám zaplatené ešte do konca roka," hovorí Hrnko. "Pod vedením Andreja Danka je trajektória jasná od volieb v roku 2016, a to je sústavný zostup dole," dodal.
Z rokovania snemu odišlo na protest po vyhlásení výsledkov viac ako tridsať ľudí - členovia žilinskej a väčšina banskobystrickej rady, aj časť bratislavskej, hovorí člen predsedníctva a šéf Žilinskej krajskej organizácie Erik Gemzický.
Očakáva, že mnohí členovia z týchto regiónov stranu po tomto sneme opustia."Zvažujem rôzne možnosti, ale neviem si predstaviť ďalšiu činnosť pod týmto vedením," dodal.
S politikou chcel skončiť
Andrej Danko ešte v apríli hovoril, že sa o funkciu uchádzať nechce, dokonca zvažoval, že z politiky odíde úplne. „Uvedomujem si, že nemôžem politiku siliť. Ľudia nám dali vysvedčenie a my ho musíme prijať,“ povedal v apríli.
Pod jeho vedením totiž SNS utrpela volebnú porážku, keď vo februárových parlamentných voľbách získala len niečo cez tri percentá hlasov a do parlamentu sa nedostala. Aj posledný prieskum agentúry Focus z prelomu augusta a septembra nameral SNS trojpercentnú podporu.
Danko sa pred snemom strany začal zviditeľňovať na sociálnych sieťach, keď cestoval po Slovensku a zo svojich ciest zverejňoval na sociálnych sieťach fotografie, z ktorých si začali uťahovať satirické webové stránky.
Pri nízkych percentách strany sa Danko pripomenul tým, že chce zvolať referendum za predčasné voľby, hoci tie pre nízku účasť bývajú zväčša neúspešné.
Andreja Danka pred voľbou na sobotnom sneme podporila väčšina krajských rád SNS, Hrnka podporila banskobystrická a žilinská rada. Danka podporujú aj tváre z predsedníctva strany a bývalí poslanci - Eva Smolíková, Jaroslav Paška či bývalá ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.
Obrátil sa proti Dankovi
Podpredseda SNS Hrnko sa Danka sa v minulom volebnom období Danka zastával po tom, čo sa ukázalo, že právnický titul JUDr. získal na základe plagiátu aj po tom, čo Danko najskôr zapieral komunikáciu s volavkou Mariana Kočnera Alenou Zsuzsovou, polícia však našla ich správy aj nahrávky telefonátov.
"Všetci sú zaujatí obsahom rozhovorov, z ktorých nič nevyplýva, iba normálna chlapská tendencia k laškovaniu," napísal Hrnko v januári na facebooku.
Hrnko sa však za posledných niekoľko týždňov stal hlasným Dankovým kritikom. Na sociálnych sieťach mu vyčítal „ponižujúci“ výsledok vo voľbách, vinil Danka aj za korupčnú kauzu známu ako Dobytkár. Týka sa miliónových úplatkov v Pôdohospodárskej platobnej agentúre, ktorú v minulom volebnom období viedli nominanti SNS.
Ešte v apríli polícia zadržala priamo v sídle agentúry jej bývalého šéfa Juraja Kožucha, ktorého do funkcie nominovala vtedy ministerka pôdohospodárstva a členka SNS Gariela Matečná. V ten istý deň zadržali aj Martina Kvietika z finančnej skupiny Slavia Capital, ktorá má k SNS blízko. Obvinení sú z korupcie a prania špinavých peňazí.
„Žiaden z vyšetrovaných nikdy nebol členom SNS, do funkcií ich nenominoval žiaden orgán SNS. Ak na tých miestach pôsobili ako nominanti SNS, tak to boli nominanti predsedu strany A. Danka a vedenie strany sa o nich dozvedalo buď z tlače, alebo vôbec nie,“ uviedol Hrnko na Facebooku.
Aj Hrnko pri tom priznáva, že sa s Kvietikom pozná. "Občas sme sa stretli, ale rokovali sme o pomoci slovenským spisovateľom alebo literárnemu týždenníku," hovorí.

Beata
Balogová
