SME

Smrť Chovanca musí byť alarmom pre Úniu, zhodli sa europoslanci

Šimečka skritizoval, že dva roky sa v kauze takmer nič nedialo.

Michal Šimečka.Michal Šimečka. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Tragické úmrtie slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku v roku 2018 musí byť alarmom pre celú Európsku úniu (EÚ), že podobné prípady existujú a je potrebné ich riešiť.

V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 sa na tom zhodli slovenskí europoslanci Miriam Lexmann, Eugen Jurzyca, Robert Hajšel a Michal Šimečka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Europoslanci kritizujú postup Belgicka

Táto kauza podľa Lexmann poukazuje na hlbší problém v EÚ i spoločnosti ako takej. "Je namieste, aby sa Európska komisia týmto prípadom zaoberala a dohliadla, aby bol urýchlene a spravodlivo vyšetrený," skonštatovala.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pripomínal kňaza, na letisku bol zmätený, zhrnuli sme zistenia o Chovancovi Čítajte 

Smrť Georgea Floyda v Spojených štátoch amerických podľa europoslankyne naštartovala diskusiu v EÚ o policajnej brutalite s prejavmi extrémizmu i o tom, že to nie je len americký, ale aj európsky problém.

"Vtedy sme ešte nepoznali detaily zbytočnej a tragickej smrti Chovanca," poznamenala.

Europoslanec Hajšel tvrdí, že prípad Chovanca je na úrovni EÚ nepredstaviteľný. Skritizoval nečinnosť belgických orgánov, ktoré doteraz toto úmrtie nevyšetrili. Žiada, aby sa Belgičania začali prípadom seriózne zaoberať a zodpovedali na doteraz nezodpovedané otázky.

"Pochybenia sú tu jasné. Treba ich pomenovať a vytknúť belgickej vláde," skonštatoval europoslanec. Deklaruje, že ako europoslanci vyvinú úsilie, aby bol tento čin aj na pôde Európskeho parlamentu odsúdený.

SkryťVypnúť reklamu

Jurzyca uviedol, že takýto prípad sa nestal prvýkrát. V Belgicku pred pár rokmi bol podľa jeho slov podobný, ak nie horší prípad. Ako tvrdí, deje sa to aj v iných krajinách. "Musíme si vydiskutovať, čo je úlohou polície. Nemôžu v nej robiť ľudia, ktorí namiesto toho, aby pomáhali, mali radosť z ubližovania iným," skonštatoval.

Šimečka skritizoval, že dva roky sa v tejto kauze takmer nič nedialo a nie je ukončená ani medicínska expertíza. Procesy naštartovalo až video zo zásahu polície, ktoré podľa europoslanca pobúrilo slovenskú i belgickú spoločnosť.

"Aj Belgičania sú zhrození," poznamenal. Na Lexmann sa obrátili podľa jej slov aj spolucestujúci Chovanca, ktorí boli svedkami udalosti. Europoslankyňa upozornila, že ich dodnes nikto nekontaktoval a nevypočul.

SkryťVypnúť reklamu

Veria v spravodlivosť

Europoslanci sa vyjadrili aj k septembrovému rozsudku Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.

Lexmann nechce ako politička hodnotiť výsledok súdneho procesu. Verí, že proces bude nakoniec spravodlivo rozhodnutý.

Jurzyca dúfa, že objednávateľ vraždy sa nájde a bude potrestaný. Podľa Hajšela súd nemohol rozhodnúť inak. Dostatok priamych dôkazov a svedectiev podľa neho nebol taký, aby sa súd jednoznačne rozhodol pre odsúdenie objednávateľov vraždy. "Tu je nesplnená úloha na strane obžaloby a prokuratúry," podotkol.

Šimečka tvrdí, že povesť Slovenska neutrpela vyrieknutím tohto rozsudku, ale tým, čo mu predchádzalo. Poukázal pritom na samotnú vraždu novinára. Europoslanec verí, že sa na Slovensku dočkáme spravodlivosti a budú potrestaní aj objednávatelia vraždy.

SkryťVypnúť reklamu

Príprava na druhú vlnu

Jurzyca v relácii tiež povedal, že európska komisia (EK) by mala systémovo harmonizovať štatistiky vývoja nového koronavírusu. Zlepšilo by sa tým porovnanie efektívnosti opatrení, ktoré prijali jednotlivé krajiny Európskej únie (EÚ).

Spoločne so slovenskými europoslancami Miriam Lexmann, Robertom Hajšelom a Michalom Šimečkom sa zároveň zhodli, že členské štáty EÚ by sa pri druhej vlne pandémie nového koronavírusu nemali vracať k plošným opatreniam.

"Nemusíme sa už uchyľovať k prílišnej reštrikcii. Mali by sme sa poučiť od ázijských krajín, ktoré majú dlhodobú skúsenosť s takýmito pandémiami. Obyvateľov dokážu uchrániť bez toho, aby obmedzili chod krajiny," poznamenala Lexmann.

Europoslanec Šimečka ocenil, že EÚ objednala 300 miliónov pripravovaných vakcín proti ochoreniu COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

"EÚ toho urobila dosť veľa, či už v koordinácii štátov, príprave na nákup vakcíny či ekonomickej pomoci. Problém je v tom, že slovenská vláda neurobila dosť v príprave na druhú vlnu pandémie," upozornil.

Týka sa to podľa neho napríklad nedostatočných kapacít regionálnych úradov verejného zdravotníctva i počtu zaškoleného personálu v nemocniciach.

To, že mohla slovenská vláda urobiť v príprave na druhú vlnu pandémie nového koronavírusu viac, si myslí aj europoslanec Hajšel.

"Akoby sme si nesplnili domácu úlohu. Čaká nás asi krutá jeseň aj vzhľadom na chrípkové obdobie," podotkol. Pripravenosť Slovenska podľa Jurzycu preverí druhá vlna. Vidí isté rezervy, ale aj veľa krokov, ktoré vláda urobila.

Práce na reformnom pláne

V reakcii na ekonomické dôsledky pandémie EÚ predstavila pre členské štáty Fond pomoci. Reformný plán by mala slovenská vláda predstaviť Európskej komisii 15. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

"Do procesu vypracovania plánu obnovy mali byť od začiatku zapojené širšie odborné kruhy," poznamenal Hajšel s tým, že plán by mal mať podporu širokej verejnosti.

Šimečka upozornil, že tak zásadné rozhodnutie o tak veľkých peniazoch nemôžu robiť politici na Slovensku za zatvorenými dverami na koaličnej rade. "Musí to ísť cez verejnú diskusiu, aby sa za ten plán vedeli postaviť všetci. Považujem za nedôveryhodné, že nevieme, čo vláda zamýšľa," spresnil. Volá preto po diskusii.

Jurzyca zdôraznil, že pri implementácii reformného plánu je potrebné klásť dôraz na efektívnosť a transparentnosť projektov.

"Robia na tom odborníci, analytici z jednotlivých rezortov. Vo finále bude podľa neho proces trvať do jari, v októbri by mali ísť von prvé návrhy," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

Fond obnovy je podľa neho pôžička, ktorú budeme na Slovensku splácať bez ohľadu na to, či dostaneme časť v grantoch. Finančné prostriedky by mala podľa Lexmann vláda využiť hlavne na investície do ciest a infraštruktúry.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 835
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 399
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 851
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 438
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 134
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 886
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 368
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 909
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Iveta Koreňová.

Predškoláci hovoria čoraz horšie.


Obec Štítnik.

Na oblečení mali nápisy Polícia.


Prezidentka vyzdvihla profesionálne pôsobenie generálov.


TASR
Šéf PS  Michal Šimečka.

Šimečka kritizoval Fica a vládu, ktorá podľa neho ťahá Slovensko preč z EÚ.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský zrejme bude obľúbencom perfekcionistov.


Slovenský hokejista Richard Pánik v  drese Pardubíc.

Záverečných desať minút presedel Pánik na striedačke.


Československá hokejová reprezentácia, ktorá získala na MS 1947 titul majstrov sveta. Dolu v klobúku tréner Mike Buckna, vľavo vedľa neho Ladislav Troják.  Obaja spolu výborne vychádzali na ľade i mi

Hokejisti Československa sa na majstrovstvách sveta 1947 tešili z prvého titulu a ďakovali Rakúšanom.


Pavol Komár
Ondřej Palát.

Nemec už prisľúbil účasť na MS. Stretne sa so spoluhráčmi.


SkryťZatvoriť reklamu