BRATISLAVA. Národná kriminálna agentúra zadržala v rámci akcie Plevel päť osôb vrátane predsedníčky Krajského súdu Žilina, sudcu Okresného súdu Žilina, ktorý má aktuálne pozastavený výkon funkcie, sudcu a jedného emeritného sudcu Krajského súdu Žilina.
Doposiaľ bolo v tejto veci obvinených 11 osôb. Polícia o tom informovala v pondelok na sociálnej sieti.
Vykonali tri domové prehliadky
Polícia vykonala tiež tri domové prehliadky. "Momentálne sa vykonávajú viaceré procesné úkony," dodala.
Akciu s krycím názvom Plevel polícia uskutočnila na strednom Slovensku. Súvisí s korupčnou trestnou činnosťou.
Podľa informácií portálu Aktuality.sk polícia zasahovala v dome bývalého sudcu Krajského súdu v Žiline Pavla Polku.
Polka sa spomínal v kauze žilinského podnikateľa Františka Tótha. Ten je podľa denníka N ústrednou postavou korupčnej schémy prípadu, v ktorom polícia od roku 2015 zdokumentovala desiatku ovplyvnených konaní na žilinských súdoch. Práve Polka mal byť ten, kto pre Tótha vybavoval rozsudky.
Obvinení z prijímania úplatku
Okrem Polku polícia zadržala aj niekdajšieho predsedu Okresného súdu v Žiline Daniela Béreša, píše Denník N.
Podľa TV Markíza sú Polka, Béreš a tiež aj advokát Ľuboš Mahdoň obvinení z prijímania úplatku.
Polícia v pondelok predpoludním zasahovala aj u predsedníčky Krajského súdu Žilina Evy Kyselovej, ktorú vyšetrovateľ tiež obvinil z prijímania úplatku.
V celej akcii nejde o jeden čiastkový prípad, ale polícia odhalila obrovskú korupčnú schému, kde vypovedajú viacerí podozriví z iných trestných činov, ktorí sudcov uplácali, vysvetľuje Denník N s tým, že vyšetrovatelia na prípade pracovali dlhé roky.
Zásahy NAKA, ktoré viedli k pondelkovému zatýkaniu sudcov Krajského a Okresného súdu v Žiline, ukazujú, že reforma justície je potrebná. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).
„Nielen z dôvodu, aby sme mali rýchlejšie súdne konania, kvalitnejšie rozhodnutia a špecializovaných sudcov v hlavných agendách, ale je potrebná aj kvôli tomu, aby sme popretŕhali väzby v justícii a nastavili nové prostredie, v ktorom možno očakávať prístup k spravodlivosti pre každého,“ uviedla.
Mazák nepovažuje za vhodné skutky zľahčovať
Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky Ján Mazák uviedol, že plnenie povinnosti rady ochraňovať nezávislosť súdov a sudcov jej nebude brániť vo vyvodzovaní zákonných dôsledkov voči stíhaným sudcom.
Uviedol to v súvislosti s dnešnou akciou Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), počas ktorej zadržali predsedníčku Krajského súdu Žilina, sudcu Okresného súdu Žilina, ktorý má pozastavený výkon funkcie sudcu a jedného emeritného sudcu Krajského súdu Žilina.
Mazák bez ohľadu na prezumpciu neviny nepovažuje za vhodné zľahčovať skutky, za ktoré boli voči sudcom vznesené obvinenia. Súdna rada o stanovisku predsedu Mazáka informovala na svojej internetovej stránke.
Mazák verí, že na akciu Plevel nadviažu postupy, úkony a rozhodnutia prokurátorov a sudcov. Privítal by, ak aby ich rozhodnutia neboli sprevádzané pochybnosťami a podozreniami.
„Súčasne pripomínam, že Súdna rada SR musí i vo veci Plevel dôsledne uplatňovať svoju kompetenciu ochraňovať nezávislosť súdov a sudcov. Preto súdna rada mieni pozorne a na dennej báze sledovať a vyhodnocovať postupy orgánov činných v trestnom konaní aj príslušných súdov. S jediným cieľom: Zabrániť každému pokusu zneužitia prostriedkov trestného konania voči sudkyniam a sudcom,“ dodal Mazák.