SME
Utorok, 26. september, 2023 | Meniny má Edita

Na svadbách bude môcť byť najviac sto ľudí, zavedú sa kontroly (minúta po minúte)

Slovensko eviduje 5 860 prípadov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

20:01 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť, dianie okolo pandémie budeme sledovať aj vo štvrtok.

SkryťVypnúť reklamu

19:47 SVET- Nemecko zaradilo Stredočeský kraj na zoznam rizikových oblastí.

19:00 SLOVENSKO - V Bratislavskom kraji evidujú hygienici za utorok 22 nových pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19.

Prípady sa vyskytli vo všetkých okresoch Bratislavského kraja. Medzi pozitívnymi osobami sú importy zo zahraničia, z Ukrajiny a Srbska, ale najmä kontakty už pozitívnych osôb. Hygienici zaznamenávajú aj sporadický výskyt prípadov bez vzájomnej epidemiologickej súvislosti.

18:07 SLOVENSKO - Slovensko zaradilo Česko na zoznam červených krajín a český premiér Andrej Babiš sa vyhovára na slovenského premiéra Igor Matoviča. Česko je na zozname po odbornom zvážení, hovorí štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus.

17:35 SVET Podpredsedníčka Európskej komisie pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuicová v Bruseli uviedla, že očakáva, že Konferencia o budúcnosti Európy, ktorá bola odložená v dôsledku pandémie, by sa mohla začať už v októbri.

SkryťVypnúť reklamu

"Podmienky na začatie konferencie boli splnené. Čas sa kráti, a preto chceme čo najskôr otvoriť dôležité témy týkajúce sa Európskej únie. Dúfam, že začneme o mesiac či dva v Štrasburgu alebo tu v Bruseli," povedala Šuicová.

17:34 SVET V meste Nyíregyháza na severovýchode Maďarska sa v domove dôchodcov nakazilo 21 seniorov zo 61 tamojších obyvateľov.

Príslušné orgány nasadili epidemiologickú zásahovú jednotku, ktorej úlohou je lokalizovať ohnisko nákazy a urobiť opatrenia pre zabránenie ďalšiemu šíreniu nákazy.

Jednotka má k dispozícii aj mobilné laboratórium.

17:26 SLOVENSKO Nárok na pandemické ošetrovné nemá mať ten rodič, ktorý nedá svoje dieťa do školy pre obavy z nákazy koronavírusom, a to v prípade, ak bude neobmedzená prevádzka škôl a predškolských zariadení.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pandemickú OČR rodič nezíska, keď dieťa nepošle pre obavy do školy Čítajte 

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v stredu posunul parlament do druhého čítania.

Rokuje o nej v skrátenom legislatívnom konaní.

17:15 SLOVENSKO Daňovníci, ktorí pre koronakrízu doposiaľ nepodali daňové priznania za minulý rok, ich budú musieť podať do konca októbra. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý v stredu schválila vláda.

Návrhom sa stanovuje termín ukončenia mimoriadnej situácie pre účely podania daňových priznaní na 30. september tohto roka.

Daňové subjekty tak budú mať od tohto termínu na podanie daňových priznaní ešte mesiac.

Do konca októbra súčasne musia aj daň zaplatiť.

16:54 SVET Izrael zaznamenal v stredu 5523 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo predstavuje rekordný denný nárast.

Doposiaľ najvyšší bol aj počet vykonaných testov — v priebehu utorka nahlásili výsledky 55 734 odberov.

SkryťVypnúť reklamu

16:24 SLOVENSKO Veľkokapacitné mobilné odberové miesto na COVID-19 otvorí vo štvrtok 17. septembra Fakultná nemocnica v Trnave.

Nachádza sa na parkovisku na Dohnányho ulici oproti urgentnému príjmu nemocnice, zostavené je z troch kontajnerov.

Predpokladaná denná kapacita odberového miesta je 120 odberov.

16:22 SLOVENSKO Premiér Igor Matovič po rokovaní vlády zareagoval na výzvu prevádzkovateľov hotelov a reštaurácií slovami, že rokuje spoločne s ministrom dopravy a hospodárstva o možnostiach finančnej pomoci pre cestovný ruch.

Peniaze podľa premiéra hotelierom poskytnuté budú, ale nie všetkým.

16:07 SVET Počet potvrdených prípadov nákazy sa v Poľsku za posledných 24 hodín zvýšil o 600 a dosiahol 75 734.

Chorobe COVID-19 podľahlo ďalších desať osôb, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 2237.

SkryťVypnúť reklamu

16:02 SVET Viac ako tisícka chasidských židovských pútnikov vrátane detí sa zhromaždila na ukrajinsko-bieloruských hraniciach po tom, čo im Kyjev odmietol povoliť vstup na ukrajinské územie.

Desaťtisíce chasidských Židov putujú každoročne na židovský Nový rok do mesta Umaň v centrálnej časti Ukrajiny, približne na polceste medzi metropolou Kyjev a Odesou, aby navštívili hrob rabína Nachmana, zakladateľa chasidského hnutia.

Pútnikom však tento rok skomplikovali plány opatrenia ukrajinských úradov v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom.

15:23 SLOVENSKO Na svadbách bude môcť byť najviac 100 ľudí, uviedol to po rokovaní vlády premiér Matovič. Zavedú sa aj prísnejšie kontroly.

Pri jedení, pití a svadobných fotografiách nebudú vyžadované rúška, v iných situáciách budú potrebné.

SkryťVypnúť reklamu

Majiteľ zariadenia musí akciu nahlásiť minimálne 48 hodín pred jej konaním príslušnému úradu. Dodržiavanie pravidiel následne prídu počas konania svadby skontrolovať hygienici spolu s políciou. Prípadne sankcie sa budú líšiť podľa farby regiónu.

„Toto pravidlo chceme zabezpečiť od prvého októbra,“ informoval premiér. Nariadenie o svadbách by mali zverejniť budúci týždeň. Vláda je pripravená v prípade potreby zmeniť aj zákon.

Čo sa týka plesov, tie sa tento rok podľa premiéra zrejme konať nebudú. O stužkových slávnostiach sa ešte diskutuje, v hre je aj to, že by sa mohli preložiť z jesene na jar.

Načítavam video...

15:07 SVET Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi sa po nákaze koronavírusom obával, že umiera.

Súvisiaci článok Koronavírusom nakazený Berlusconi sa obával o život Čítajte 

Berluconi to povedal v stredajšom rozhovore pre denník Corriere della Sera.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň uviedol, že je aj keď sa už z choroby vyliečil, je stále "veľmi unavený, vyčerpaný".

"Bolelo ma všetko, v rovnakej polohe som nevydržal dlhšie ako minútu. Bál som sa, že to neprekonám," povedal 83-ročný politik.

15:01 SLOVENSKO Zvýšený výskyt ochorenia COVID-19 medzi obyvateľmi Sninského okresu hygienici z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Humennom predpokladali.

"Čakali sme, že nám to 'vybehne'," povedala regionálna hygienička Lenka Lesňáková s tým, že na dohľadávaní ďalších kontaktov pozitívne testovaných osôb pracovníci RÚVZ naďalej pracujú.

14:35 SLOVENSKO Slovensko je podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nom. SaS) pripravené diskutovať o vytvorení Európskej zdravotníckej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf slovenskej diplomacie to povedal po prvom prejave predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen o stave Európskej únie.

14:08 SLOVENSKO Spresnenie pravidiel vyplácania pandemických ošetrovných parlament prerokuje v zrýchlenom režime už na aktuálnej schôdzi.

Rodič, ktorý nepošle dieťa do škôlky alebo školy pre obavu z nakazenia sa koronavírusom, nemá mať nárok na pandemickú dávku pri OČR.

Rodič však bude mať aj naďalej nárok na pandemické ošetrovné, ak počas trvania krízovej situácie budú predškolské zariadenia, školy alebo konkrétne triedy uzatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

14:07 SLOVENSKO Do piatka (18. 9.) je prerušené vyučovanie v jednej triede na Gymnáziu Ladislava Novomeského v Bratislave, kde zaznamenali COVID-19 u pedagogického pracovníka.

SkryťVypnúť reklamu

Do 21. septembra je vyučovanie prerušené v jednej triede na Gymnáziu na ulici v Bratislave pre COVID-19 u žiaka.

RÚVZ v Bratislave nariadil v školách všetky potrebné karanténne opatrenia.

14:04 SLOVENSKO Plán obnovy z dielne ministerstva financií by mala v najbližších dňoch prediskutovať odborná komisia, ktorá bude triediť jednotlivé návrhy na reformu Slovenska v najbližších rokoch.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) by chcel dostať do konečného znenia tohto dokumentu najmä odvodový bonus.

"Plán obnovy unikol, to tak byť nemalo, ale teraz začínajú intenzívne debaty o tom, ktoré návrhy tam nakoniec zostanú. Stotožňuje sa s premiérom v tom, aby sme sa koncentrovali na päť alebo šesť veľkých vecí, aby sme sa nerozdrobili na desiatky drobných a potom nám to bude utekať cez prsty," uviedol Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

13:53 SLOVENSKO Expremiér Peter Pellegrini (nezaradený) upozorňuje na chaos, ktorý do riadenia štátu podľa neho vnáša predseda vlády Igor Matovič (OĽANO).

Prijaté protiepidemiologické opatrenia podľa neho majú byť jasné a zrozumiteľné.

Zdôraznil, že druhá vlna pandémie si žiada, aby štát riadil líder, a nie administrátor sociálnych sietí.

Ak premiér nezvláda dôstojne riadiť štát, mal by podľa neho odovzdať funkciu niekomu, kto bude schopný vyviesť Slovensko z nastupujúcej krízy.

13:50 SVET V niektorých štvrtiach španielskej metropoly Madrid od piatka opäť zavedú plošné karanténne opatrenia s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu.

Tzv. lockdown bude zavedený od piatka v častiach Madridu s vysokým výskytom nákazy . V madridskom regióne momentálne evidujú asi tretinu z celkového počtu aktívnych infekcií v Španielsku.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok v Madride hlásili vyše 1200 prípadov nových nákazy.

13:44 SLOVENSKO Asociácia hotelov a reštaurácií na zhromaždení pred prezidentským palácom poukázala na negatívne dopady prijatých opatrení v súvislosti so zamedzením šírenia COVID-19 a žiada prijať okamžitú pomoc na podporu cestovného ruchu.

Premiérovi Igorovi Matovičovi asociácia poslala výzvu na podporu cestovného ruchu s konkrétnymi návrhmi na zlepšenie stavu.

13:43 SLOVENSKO Viaceré opatrenia vlády v boji proti koronavírusu vyvolávajú podľa predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milana Majerského mnohé otázniky.

Tvrdí, že plošné opatrenia bez ohľadu na kapacitu priestorov, typ podujatia či nejednoznačný prístup nepomáhajú upokojiť situáciu a majú neprimeraný dopad na niektoré skupiny obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

13:36 SLOVENSKO Minister životného prostredia Ján Buda získal podporu vlády na urgentné riešenie problémov, ktoré vznikli aj v nadväznosti na vyhlásenie mimoriadnej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19.

Zmeny majú platiť od 1. októbra 2020.

"Vplyvom pandémie došlo na Slovensku k podstatnému zvýšeniu produkcie komunálnych odpadov a súčasne prudko klesli financie, prichádzajúce od výrobcov odpadov, v rámci systému rozšírenej zodpovednosti. Zber a separácia sa začali zadrhávať. To chceme napraviť," uviedol po rokovaní vlády minister Ján Budaj.

13:25 SVET Globálna recesia v tomto roku nebude taká hlboká, ako sa očakávalo, a to vďaka snahe jednotlivých krajín čeliť vplyvu pandémie na hospodárstvo.

Zotavovanie na budúci rok však bude podľa organizácie tiež miernejšie, ako pôvodne predpokladala.

SkryťVypnúť reklamu

OECD prognózuje, že v tomto roku svetové hospodárstvo klesne o 4,5 percenta a v roku 2021 posilní o 5 percent.

V júni organizácia predpovedala, že tohtoročný pokles bude na úrovni 6 percent a rast v budúcom roku bude o 5,2 percenta.

13:20 SVET V Rakúsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 789 nových prípadov nákazy koronavírusu, čím počet aktívnych prípadov dosiahol 6660.

Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 301 pacientov.

V Rakúsku dosiaľ zaznamenali 739 súvisiacich úmrtí a 35 118 pozitívnych výsledkov testov. Tých bolo doteraz vykonaných 1 379 839.

V nemocniciach je hospitalizovaných 267 osôb, z toho 54 leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

13:08 SVET V súvislosti s augustovou svadbou v americkom štáte Maine, ktorá sa konala v rozpore s pravidlami proti šíreniu koronavírusu, už s chorobou COVID-19 zomrelo najmenej sedem ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ohnisko v štáte Maine: Kvôli svadbe zomrelo sedem ľudí s Covid-19 Čítajte 

Svadba, ktorá sa stala jedným z ohnísk šírenia infekcie v štáte Maine, sa konala 7. augusta v meste Millinocket, ktoré je vzdialené asi 70 kilometrov od kanadskej hranice.

V súvislosti s akciou sa po celom štáte Maine nakazilo vírusom SARS-CoV-2 najmenej 176 ľudí. Sedem z nich s COVID-19 zomrelo.

12:46 SLOVENSKO V utorok sa vyskytli prípady ochorenia COVID-19 vo všetkých okresoch Bratislavského kraja.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave spresnil, že medzi pozitívnymi osobami v jeho pôsobnosti sú importy zo zahraničia, ale najmä kontakty už pozitívnych osôb.

Zaznamenal aj sporadický výskyt prípadov, ktoré nemali vzájomnú epidemiologickú súvislosť.

12:42 SVET Vo Francúzsku zatvorili v dôsledku šírenia koronavírusu už 81 škôl. Len od minulého týždňa tam pritom zatvorili 53 škôl a 2100 tried, informoval francúzsky minister školstva Jean-Michel Blanquer.

SkryťVypnúť reklamu

"V porovnaní s minulým týždňom máme medzi študentmi približne
1200 nových prípadov COVID-u," povedal Blanquer pre televíznu stanicu
LCI.

"Triedy zatvárame hneď, ako sa tam objavia tri prípady," dodal.

12:26 SVET Izrael zaznamenal 5523 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo predstavuje rekordný denný nárast.

Doposiaľ najvyšší bol aj počet vykonaných testov v priebehu utorka nahlásili výsledky 55.734 odberov.

Rekordný počet nakazených bol potvrdený dva dni predtým, ako sa v Izraeli začne druhá celoštátna karanténa, ktorá je reakciou na prudké šírenie vírusu v priebehu posledných týždňov.

V reakcii na pokračujúci nárast počtu prípadov izraelská vláda v stredu ráno rozhodla, že materské, základné a stredné školy sa uzavrú už vo štvrtok.

12:09 SLOVENSKO Podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga (Za ľudí) podal podnet na Okresný úrad v Bratislave v súvislosti s tým, že poslanci ĽSNS nemali na poslednej schôdzi parlamentu v pléne rúška.

Informoval o tom v stredu na sociálnej sieti.

"Pravidlá musia platiť pre každého rovnako. Poslanci ĽSNS nesmú byť výnimkou," zdôraznil.

Poukázal na to, že polícia kontroluje a pokutuje občanov, ktorí nerešpektujú opatrenia hygienikov. Preto by podľa neho mali úrady konať aj v prípade poslancov ĽSNS.

11:56 SLOVENSKO Dočasná ochrana pred veriteľmi pre podniky postihnuté krízou spôsobenou pandémiou sa predĺži do konca tohto roka.

Nariadenie schválila vláda na svojom stredajšom rokovaní.

Od začiatku januára by totiž mal byť účinný zákon o dočasnej ochrane životaschopných podnikov a aktuálna legislatíva o dočasnej ochrane je platná iba do konca septembra.

11:42 SVET Predseda Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov Volkan Bozkir varoval, že unilateralizmus iba posilní šírenie ochorenia COVID-19.

Vyzýva preto na vytvorenie nového záväzku globálnej spolupráce vrátane spravodlivej distribúcie vakcín.

11:37 SLOVENSKO Bude jej málo. To je zatiaľ asi jediná istota: keď sa nám podarí vyvinúť účinnú a bezpečnú vakcínu proti novému koronavírusu, spočiatku jej bude nedostatok.

Súvisiaci článok Zoom: Povedali, kto by mal dostať vakcínu proti Covidu Čítajte 

Štáty by sa preto mali rozhodnúť, kto ju potrebuje najviac a ako by ju mali distribuovať medzi ľudí.

Teraz skupina vedcov navrhla rozumné pravidlá, ako by takéto rozdeľovanie malo vyzerať.

Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, ako by sa čo najspravodlivejšie malo rozdeľovať očkovanie proti Covidu, ako sa mohlo stať, že placebo znižuje stres a i ako by najvzácnejší prvok na planéte mohol pomáhať pri liečbe rakoviny.

11:18 SVET Desiatky tisíce čínskych občanov už podstúpilo očkovanie experimentálnymi vakcínami proti koronavírusu.

Napriek všeobecnému varovaniu expertov pred látkami, ktoré neprešli štandardným testovaním na zhodnotenie svojej bezpečnosti, vyvoláva vakcinácia v Číne medzinárodný záujem.

Čínske farmaceutické firmy ponúkajú od júla tri experimentálne vakcíny. Dve z nich vyvinula firma Sinopharm Group a tretiu Sinovac Biotech.

Štvrtú vakcínu, ktorú používa čínska armáda, vyvinula firma CanSino Biologics.

11:08 SVET Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predniesla v stredu pred poslancami Európskeho parlamentu premiérový prejav o stave únie, v ktorom predstavila priority EK pre nasledujúcich 12 mesiacov.

Napriek tomu, že svet momentálne bojuje s pandémiou koronavírusu, súčasné obdobie označila ako "veľkú príležitosť na uskutočnenie zmien".

11:06 SLOVENSKO Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) predpokladá, že kontroly na hranici s Českou republikou, ktorá od piatka 18. septembra pribudne na zoznam rizikových krajín, sa budú konať náhodne.

O ich konkrétnom fungovaní sa však stále diskutuje, informoval o tom pred rokovaním vlády.

"Ešte sa uskutočňuje tá diskusia, ako to budeme riešiť technicky," povedal minister. Poznamenal, že kontroly neznamenajú uzavretie hraníc.

K prípadnej potrebe potvrdení od zamestnávateľa pre pendlerov sa nevedel vyjadriť. Poukázal na to, že príslušné nariadenie musí vydať hlavný hygienik SR Ján Mikas.

10:58 SLOVENSKO Na Slovensku pribudlo ďalšie úmrtie na koronavírus.

Muž vo veku 66 rokov bol hospitalizovaný vo Fakultnej nemocnici v Prešove, počas hospitalizácie potreboval podporu umelej pľúcnej ventilácie.

V našej krajine je tak 39 oficiálne potvrdených úmrtí na nový koronavírus.

10:35 SLOVENSKO Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok (nom. SaS) sa na pozvanie slovinského rezortného partnera Anže Logara zúčastnil na stretnutí, na ktorom boli prítomní aj ministri zahraničia z Českej republiky a Rakúska.

„V náročnej dobe, akú v súčasnosti zažívame, má spolupráca krajín nášho regiónu ešte väčšiu pridanú hodnotu. Preto ma teší, že sme si dnes mohli vymeniť skúsenosti aj pokiaľ ide o pokrízovú hospodársku obnovu, ktorá predstavuje jednu z hlavných výziev, pred ktorou stoja naše krajiny,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Stretnutie tiež potvrdilo, že všetky zúčastnené krajiny si želajú spoločný prístup v boji s druhou vlnou pandémie.

10:01 SLOVENSKO Testy na Slovensku odhalili ďalších 92 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Laboratóriá v utorok otestovali 3 235 vzoriek, spolu otestovali už viac ako 390-tisíc vzoriek. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Pozitívne testovaní boli vyšetrení v Bratislave (23), okrese Nitra (12), Prešov (5), Žilina (5), Partizánske (4), Galanta (3), v Košiciach (3), ďalej v okrese Michalovce (3), Námestovo (3), Nové Zámky (3), Banská Bystrica (2), Čadca (2), Piešťany (2), Poprad (2), Prievidza (2), Senec (2), Sobrance (2), Stará Ľubovňa (2), Šaľa (2), Topoľčany (2), a po jednom prípade v okresoch Gelnica, Malacky, Martin, Považská Bystrica, Ružomberok, Snina, Trebišov, Trenčín.

Medzi pozitívne testovanými bolo 48 žien a 44 mužov vo veku od 4 do 90 rokov.

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

Vyliečilo sa ďalších šesť ľudí, celkovo sa už zotavilo 3220 pacientov. V nemocniciach je hospitalizovaných 141 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 107 z nich. Na JIS je 13 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 pacientov.

Nepribudlo žiadne nové úmrtie, aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 2602.

9:57 SLOVENSKO Koronavírus potvrdili testy u ďalších troch žiakov Gymnázia v Partizánskom. Nakazení sú tak dovedna štyria gymnazisti.

Škola zatiaľ zostáva zatvorená.

9:51 SVET Na Ukrajine pribudlo za posledných 24 hodín rekordných 76 úmrtí súvisiacich s nákazou a tiež 2958 nových prípadov infekcie.

Z ochorenia COVID-19 sa za tento čas vyliečilo 1514 osôb.

9:30 SVET V Maďarsku stúpa počet obetí v súvislosti s nákazou koronavírusu. Za posledný deň zomrelo osem chronicky chorých ľudí a potvrdených prípadov pribudlo 581.

Celkový počet obetí dosiahol 654 a infikovaných 14 460.

9:11 SLOVENSKO Žiaci druhého stupňa Základnej školy s materskou školou v Dechticiach v okrese Trnava sa tento týždeň učia z domu.

Žiaci 5. a 9. ročníka až do odvolania, žiaci 6., 7. a 8. ročníka zatiaľ do konca týždňa.

Ide o preventívne opatrenie, ktoré bolo prijaté pre potvrdený koronavírus u dvoch žiakov piateho a deviateho ročníka.

9:00 SVET Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom prekročil v Indii päť miliónov. Indické ministerstvo zdravotníctva informovalo, že za posledných 24 hodín pribudlo 90 123 nových prípadov.

Celkový počet potvrdených prípadov stúpol na 5 020 359, čo je približne 0,35 percenta populácie Indie, ktorá má takmer 1,4 miliardy obyvateľov.

Celkový počet infikovaných ľudí v Indii sa blíži k počtu v USA, kde dosiaľ potvrdili viac ako 6,6 milióna nakazených. Očakáva sa však, že počet prípadov v priebehu niekoľkých týždňov bude vyšší ako v USA.

Okrem toho, za posledných 24 hodín v dôsledku nakazenia sa koronavírusom zomrelo 1 290 Indov. Počet obetí tak vzrástol na 82 066.

8:40 SVET Všetci členovia írskeho vládneho kabinetu ukončili v utorok večer krátku samoizoláciu, ktorú museli podstúpiť po tom, čo začal možné symptómy ochorenia Covid-19 pociťovať tamojší minister zdravotníctva Stephen Donnelly. Zhruba o štyri hodiny neskôr však výsledky testu na nový koronavírus ukázali, že minister nakazený nie je.

V čase, kým Donnelly čakal na výsledky testu, bolo prerušené aj rokovanie írskeho parlamentu. "Všetci ministri a všetci poslanci (parlamentu) budú od stredy fungovať a pracovať v normálnom režime," povedal pre stanicu RTE podpredseda írskej vlády Leo Varadkar.

8:24 SLOVENSKO Deti a zamestnanci z Materskej školy na Hurbanovej ulici v Martine sa po sviatočnom dni nevrátia do predškolského zariadenia. Dôvodom je výskyt nákazy koronavírusom u učiteľky.

"Krízový štáb mesta bol o pozitívnom prípade ochorenia informovaný. Materská škola bude do nedele 20. septembra zatvorená a uskutoční sa pretestovanie zamestnancov a detí, ktorí boli v kontakte s pozitívne testovanou učiteľkou," uviedla radnica na svojom webe.

8:10 SVET V Nemecku pribudlo 1901 potvrdených prípadov nákazy. Je to najviac od 22. augusta, informoval Inštitút Roberta Kocha.

S Covidom-19 zomrelo ďalších šesť ľudí, celková bilancia úmrtí narástla na 9368.

7:37 SVET Živý had nemôže v hromadnej doprave slúžiť ako náhrada za rúško. Upozornil na to dopravný podnik severoanglického mesta Manchester potom, ako sa v médiách a na sociálnych sieťach objavili fotografie muža so škrtičom obtočeným okolo krku a úst.

Podľa denníka Manchester Evening News nastúpil muž s hadom v pondelok do autobusu, ktorý smeroval zo Swintonu do centra Manchesteru. Nenasadil si pritom povinné rúško a namiesto toho si nechal tvár obtočiť škrtičom.

7:11 SVET Nemecké úrady budú po týždni aktualizovať zoznam rizikových krajín a nie je vylúčené, že krajina sprísni opatrenia aj voči Česku. Už minulý týždeň zaradila medzi rizikové regióny Prahu.

Zaradenie medzi rizikové oblasti znamená, že ľudia, ktorí z týchto miest prichádzajú do Nemecka, musia mať negatívny test na koronavírus, alebo ich čaká povinná karanténa.

V pondelok rozhodlo o zaradení Česka medzi rizikové krajiny aj Slovensko.

7:00 SVET V súvislosti s augustovou svadbou v americkom štáte Maine, ktorá sa konala v rozpore s pravidlami proti šíreniu koronavírusu, už zomrelo najmenej sedem ľudí s ochorením Covid-19.

Svadba sa konala v meste Millinocket asi 70 kilometrov od kanadskej hranice a stala sa jedným z ohnísk šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 v štáte Maine. V súvislosti s akciou sa po celom štáte nakazilo najmenej 176 ľudí.

"Ani jedna z obetí sa obradu alebo svadobnej hostiny priamo nezúčastnila," povedal lekár Nirav Shah z mainského Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb.

6:30 SVET Situácia sa zhoršuje aj v Brazílii, kde za uplynulý deň zomrelo 1113 pacientov s Covidom-19, čo je najviac od 2. septembra. Vtedy pribudlo 1184 obetí. Testy tiež odhalili 36 653 nových nakazených.

Od začiatku pandémie v krajine zachytili 4 382 263 pozitívnych prípadov, 133 119 ľudí zomrelo. Viac úmrtí ako Brazília vo svete evidujú iba USA.

6:12 SVET V Španielsku prekročil oficiálny počet úmrtí číslo 30-tisíc.

Celkový počet infikovaných sa zvýšil na viac ako 600-tisíc, čím sa krajina stala prvou v Európe, ktorá presiahla túto hranicu.

Nové údaje španielskeho ministerstva zdravotníctva ukázali v utorok večer ďalších 9400 nových potvrdených prípadov a 156 úmrtí.

V Španielsku sa počty prípadov nákazy znova zvyšujú od polovice júla, pričom krajina zaznamenáva jedny z najprudších nárastov v Európe. U viac než polovice novoinfikovaných sa však neprejavili príznaky ochorenia COVID-19 a z veľkej časti ide o ľudí vo veku 20-60 rokov, ktorí nepotrebovali liečbu, píše AP.

6:00 SVET Česko po troch dňoch opäť hlási rekord v počte nových nakazených. V utorok zistili 1677 prípadov ochorenia Covid-19.

Laboratóriá vykonali 15 678 testov.

Doteraz najviac pozitívnych prípadov testy zachytili v sobotu: 1541. V nedeľu a v pondelok čísla klesli na 792 a 1038.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 3. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
 4. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 5. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 6. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 7. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 8. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 1. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
 2. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
 3. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
 4. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
 5. Bratislavská Kuchajda ožije športom
 6. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 7. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 8. Nerovnováha v kontrole močového mechúra
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 966
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 491
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 110
 4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 4 007
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 3 814
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 499
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 610
 8. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 451
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na fotografii je (zľava) konkurzný právnik Zoroslav Kollár a predseda parlamentu Boris Kollár.

Bývalý riaditeľ SIS hovorí o pomste.


8m
Volebný model agentúry NMS Market Research, ktorá pre denník SME kombinovanou metódou on-line zberu a telefonického prieskumu zisťovala popularitu strán so zberom od 21. do 24. septembra.

Denník SME prináša posledný volebný model pred parlamentnými voľbami.


3 h
Peter Schutz

Lepšie než budovanie väčšiny s extrémistami sú predčasné voľby, ukazuje sa v Španielsku.


46m
Predseda strany Smer Robert Fico.

Ruský expert na Slovensko si myslí, že Hlas so Smerom nebude spolupracovať.


4 h

Sportnet

Marek Petruš.

Do klubu prišiel iba pred začiatkom sezóny.


Sportnet a 1 ďalší 47m
Dafne Schippersová sa v Londýne 2017 stala majsterkou sveta v behu na 200 m.

Bola to dlhá cesta, nemusím nič ľutovať, uviedla.


TASR 2 h
Tomáš Jurčo s bronzovou medailou zo ZOH 2022 v Pekingu.

Posledné dve sezóny strávil v Kontinentálnej hokejovej lige.


Oh my Hockey 2 h
Momentka zo zápasu Slovan Bratislava - HKM Zvolen.

Zo štyroch zápasov vyhralo mužstvo iba jeden.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu