Nález pravekých kresieb je vždy výnimočný, hovorí jaskyniar GABRIEL LEŠINSKÝ, ktorý bol pri objave viacerých neznámych jaskýň na Slovensku. Kresby sa našli v troch jaskyniach u nás, nie sú však prístupné verejnosti.
V rozhovore vysvetľuje, čím sa líšia od umenia v Lascaux, a hovorí aj o tom, aká je šanca, že sa u nás niečo vzácne z prehistorického obdobia v jaskyniach ešte objaví.
Aké najvzácnejšie objavy sa našli v jaskyniach na území Slovenska, prípadne v okolitých krajinách?
Okrem pravekých jaskynných kresieb z troch našich jaskýň si vybavujem veľmi cenný nález nášho kolegu, jaskyniara v Maďarsku. Udial sa doslova len pár metrov od slovensko-maďarskej hranice.
Z približne štyri metre dlhej plazivky obývanej jazvecom sa prekopal do väčšej jaskyne, v ktorej generácie jazvecov poprevracali jaskynné sedimenty, v dôsledku čoho sa staršie vrstvy dostali na povrch. Obsahovali nielen bronzové, ale dokonca zlaté predmety staré približne tritisíc rokov.

Minulý rok nám zas daroval významný český jaskyniar fragment hrotu šípu z pazúrika, ktorý našiel v krase planiny Horný vrch v roku 1978. Ide o vzácny nález, ktorého vek archeológovia predbežne stanovili v rozsahu mladší paleolit až starší mezolit.
Kde sa nachádzajú a ktoré z nich verejnosť môže vidieť?
Mnohé cenné nálezy zo slovenských jaskýň si môžu pozrieť návštevníci v expozícii nášho Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Napríklad kultovú masku z Majda-Hraškovej jaskyne v Slovenskom krase. Podobná sa našla aj v Babskej diere či v Priepasti pod Veterníkom. Ide o vzácne polotovary, ktoré pravdepodobne súvisia s pravekými kultmi, respektíve kultovými obradmi.