Skupinky dobrovoľníkov z ôsmich desiatok firiem zamenili v piatok 18. septembra svoje kancelárie za školy, nízkoprahové centrá, dvory či hrady a tento deň pracovali v rámci podujatia Naše mesto v prospech komunity.
Celkovo sa do zlepšovania Slovenska zapojilo viac ako 3500 dobrovoľníkov rozdelených na malé kolektívy. Celé podujatie prebiehalo za prísnych hygienických opatrení.
V porovnaní s vlaňajším ročníkom akcie bol počet účastníkov nižší, dôvodom boli opatrenia na zabránenie šírenia pandémie. Nový koronavírus nezasiahol len do počtu zúčastnených dobrovoľníkov, ale aj do ich aktivít.
Tohto roku sa napríklad nedalo pracovať s klientmi domovov sociálnych služieb a limitovaný bol aj počet dobrovoľníkov v rámci jednotlivých pracovných skupín. Na aktivitách sa nemohli zúčastniť rodiny či deti dobrovoľníkov ani ľudia nad 65 rokov, ľudia s chronickými ochoreniami srdca a pľúc, cukrovkou alebo inak oslabenou imunitou.
Dobrovoľníci sa venovali revitalizácii zelene, upratovaniu a čisteniu priestorov a areálov, natieraniu, záchrane pamiatok, majstrovaniu a čisteniu prírody v rámci podujatia Vezmi si ma.
Pomáhajú tam, kde treba
„Pomoc občianskym organizáciám, školám či rôznym združeniam je v čase koronakrízy ešte dôležitejšia a potrebnejšia ako inokedy. O to viac ju aj samotné organizácie vítajú. Vážime si všetky firmy a ich zamestnancov, ktorí sa aj napriek zníženému komfortu pre bezpečnosť rozhodli, že pomôžu svojmu okoliu,“ povedal výkonný riaditeľ Nadácie Pontis Michal Kišša.
Naše mesto
- Naše mesto je najznámejšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe.
- V tomto roku sa doň zapojilo približne 3550 dobrovoľníkov na rôznych miestach po Slovensku. Pomáhali 97 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám a školám či škôlkam zlepšiť ich fungovanie.
- Dobrovoľníkov z 84 firiem a inštitúcií bolo možné stretnúť v 14 slovenských mestách a ich okolí.
- Vlani sa do projektu zapojilo viac ako 10-tisíc dobrovoľníkov. Tento rok boli počty dobrovoľníkov obmedzené tak, aby na jednej aktivite pracovali len ľudia z jednej firmy, aby sa rôzne skupiny navzájom nestretávali.
- Priemerný počet ľudí na jednej aktivite bol 20.
- Na akcii sa nemohli zúčastniť seniori nad 65 rokov, ani ľudia náchylnejší na ochorenie Covid-19.
- Aktivity v domovoch seniorov boli zrušené.
Dobrovoľnícke tímy, ktoré sa zapojili do Nášho mesta, si vyberali z aktivít po celom Slovensku. Neziskovým organizáciám, centrám voľného času, školám či samosprávam sa vďaka nim dostalo potrebnej pomoci pri upratovaní, maľovaní, revitalizácii zelene alebo záchrane pamiatok.
Organizáciám ani za bežných okolností často nezostávajú zdroje a chýbajú ľudské kapacity na zlepšovanie prostredia, v ktorom pôsobia. A práve v súčasnej situácii, keď aj občiansky sektor výrazne pocítil vplyv koronakrízy, o to viac vítajú každú pomoc.
Na druhej strane, ako vyplýva z doterajších skúseností, mnoho dobrovoľníkov vďaka akcii Naše mesto objavilo vo svojom okolí organizácie, o ktorých ani netušili, a prvé a jednorazové stretnutie prerástlo vďaka podujatiu neraz do dlhodobej spolupráce.
Mnohé z firiem sa do podujatia zapájajú pravidelne.
"Zapájame sa každý rok, aj keď tento rok v obmedzenej miere. Je nás tu na viacerých aktivitách Cyklo Kuchyne vyše 70. Naše ďalšie skupinky maľujú múry a ploty škôl, sadia rastliny a čistia Vydricu," povedala Lucia Marková, firemná dobrovoľníčka z Eset-u.
Vezmi si ma
Jednou zo siedmich kategórií, do ktorých boli dobrovoľnícke aktivity Nášho mesta rozdelené, bola akcia Vezmi si ma, zameraná na čistenie prírody. Partnerom tohto typu aktivít je spoločnosť ENVI – PAK.
„Iniciatíva Vezmi si ma upozorňuje na to, že odpadky v prírode na zem nepatria, a podporuje všetky projekty, ktoré sa čistiacim aktivitám v prírode venujú. Preto aj na podujatí Naše mesto spojila do jednej spoločnej kategórie všetky aktivity, ktorým záleží na čistom okolí,“ povedala Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu a marketing z OZV ENVI – PAK.
V rámci tejto kategórie dobrovoľníci v Bratislave napríklad čistili Malý Dunaj. Odpad z vody a z konárov zbierali do kanoe, iní pomáhali pri likvidácii nelegálnych skládok v Lamači.
Dobrovoľníci v Senci s pomocou Inštitútu cirkulárnej ekonomiky analyzovali obsah nádob na triedený odpad, aby overili kvalitu triedenia zberu v meste.
Pomoc ponúkli aj pamiatkam
Vďaka Nášmu mestu sa dostalo pomoci aj pamiatkam, napríklad hradom pri Prešove a Košiciach a v okolí Žiliny.
V Bratislave dobrovoľníci pomáhali na Devíne, čistili areál Gerulaty v Rusovciach či exponáty v Múzeu dopravy.
Múzeum dopravy spolupracuje s dobrovoľníkmi dlhodobo. V piatok dobrovoľníci pracovali najmä na exponátoch, ktoré sú vonku, najmä na elektrickom rušni, ktoré múzeum nedávno získalo.
"Treba ho očistiť, obrúsiť a nanovo natrieť, aby bol vlajkovou loďou medzi exponátmi múzea," avizoval Ľuboš Kačírek z bratislavského STM – Múzea dopravy.
V Nitre napríklad uratali okolie archeologického náleziska na Zoborskom kláštore .

Beata
Balogová
