BRATISLAVA. Keď vtedajšia prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová v júni odvolala z funkcie riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa, poďakovala mu za výsledky jeho práce.
Už v tom čase však Makó čelil podozreniam z nadobudnutia majetku, ktorý presahoval jeho príjmy, odfláknutých vyšetrovaní a vydierania kontrolovaných firiem.
Navyše ako šéf elitného útvaru, ktorý vyšetruje najzávažnejšie daňové a colné zločiny, mal prístup k neverejným informáciám o firmách. Úrad takisto disponuje vlastným sledovacím i odpočúvacím oddelením.
Aj preto sa nový minister financií Eduard Heger (OĽaNO) vyjadril, že Makó nemá jeho dôveru.
Vo štvrtok Makóa polícia zatkla v rámci akcie s názvom Boží mlyn pre podozrenia, že sa ako člen organizovanej skupiny v roku 2011 zúčastňoval na vydieraní a obmedzovaní osobnej slobody.
Celkovo sú z vydierania obvinení štyria ľudia, ktorí trestnú činnosť podľa obvinenia páchali od roku 2011 do roku 2017. Dvaja z nich údajne spolupracovali aj so skupinou takáčovcov.

Zatiaľ nie je jasné, koho mal Makó vydierať. Polícia zároveň pátra, či takýchto prípadov nebolo viac.
„Žiadame preto prípadných poškodených jeho konaním o kontaktovanie a podanie svedectva,“ vyhlásil hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Ak Makóovi dokážu, že niekoho vydieral ako člen nebezpečného zoskupenia, hrozili by mu podľa trestného zákona najťažšie tresty teda 20 až 25 rokov za mrežami alebo doživotie.
Špecializovaný trestný súd do uzávierky návrh na vzatie Makóa do väzby nedostal.
Bez previerky
Makó koncom 90. rokov pracoval na polícii a odtiaľ šiel do súkromného bezpečnostného sektora. Od roku 2004 pôsobil v SBS Abas. Tvrdí, že takto sa spoznal aj s rodinou Bödörovcov, ktorá vlastní bezpečnostnú firmu Bonul, úspešnú počas vlád Smeru.