BRATISLAVA. Združenie sudcov Slovenska bude rozhodovať o prerušení členstva stíhaných sudcov z pondelkovej akcie Plevel, ktorú vykonala Národná kriminálna agentúra (NAKA).
Uviedol to prezident Združenia sudcov Slovenska Juraj Sopoliga.
NAKA v pondelok 14. septembra podľa medializovaných informácií zadržala a obvinila z prijímania úplatku predsedníčku Krajského súdu v Žiline Evu Kyselovú, žilinských sudcov Pavla Polku, Daniela Béreša a advokáta Ľuboša Mahdoňa.
Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu uviedla, že zadržanie a trestné stíhanie sudcov, ktorí pôsobili na žilinských súdoch, je ďalšou veľmi zlou správou z prostredia justície.
Posilňuje sa tak podozrenie, že v slovenskej justícii dlhodobo funguje korupčná sieť sudcov, advokátov a prokurátorov prepojená na kriminálne prostredie a že nejde len o ojedinelé zlyhania niekoľkých osôb.

„Rozhodujúce však bude, aby sa tieto podozrenia podarilo dostatočne vyšetriť a preukázať tak, aby bolo možné všetkých podozrivých aj právoplatne odsúdiť. Bez vylúčenia korupčných sudcov zo systému zostanú pripravované legislatívne zmeny v justícii len na papieri a nemožno očakávať skutočne zásadné zmeny vo fungovaní justície,“ uviedla hovorkyňa združenia Za otvorenú justíciu Katarína Javorčíková.
Národná kriminálna agentúra v pondelok 14. septembra počas akcie Plevel zadržala a obvinila predsedníčku Krajského súdu v Žiline Evu Kyselovú, sudcu Okresného súdu Žilina, ktorý má pozastavený výkon funkcie sudcu Daniela Béreša a emeritného sudcu Krajského súdu Žilina Pavla Polju.
Vyšetrovateľ ich mal obviniť z prijímania úplatku. Polícia spravila vrámci prípadu tri domové prehliadky a obvinila 11 osôb.
Špecializovaný trestný súd zároveň rozhodol, že štyri osoby zadržané v súvislosti s akciou Plevel budú stíhané väzobne, pretože je u nich obava z možného ovplyvňovania svedkov.
Ústavný súd SR dal v utorok 15. septembra súhlas na vzatie do väzby sudcu Daniela Béreša.

Polícia v marci tohto roka zasahovala pri podobnej akcii, ktorá bola zameraná na sudcov podozrivých z korupcie. V rámci akcie Búrka obvinila NAKA 18 osôb, 13 z nich boli sudcovia.
Išlo napríklad o bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti za stranu Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Moniku Jankovskú alebo sudkyňu Denisu Cvikovú.
Monika Jankovská čelí obvineniam z korupcie, podľa medializovaných informácií jej komunikácia so stíhaným Marianom Kočnerom naznačuje, že mohla napríklad ovplyvňovať konanie súdov v kauze miliónových televíznych zmeniek.