BRATISLAVA. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) považuje odluku cirkví od štátu za politickú tému na zaujatie pozornosti. V tlačovej správe to uviedol hovorca KDH Stano Župa.
Vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS) totiž zvažuje, že sa pri tejto téme v súvislosti s Vatikánskou zmluvou obráti na Ústavný súd SR.

Liberáli by v prípade podania chceli preskúmať, či zo zmluvy medzi Slovenskom a Vatikánom nevyplývajú jednej strane práva a druhej „len povinnosti“.
Zároveň by podľa europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) chceli vedieť, či Vatikánska zmluva pristupuje rovnako k jednotlivým cirkvám na Slovensku a nezvýhodňuje niektoré z nich.
Odluka nie je prípad pre Ústavný súd
KDH v reakcii na to zdôraznilo, že ústavný súd nemôže rozhodovať o platnosti, zániku či zmene zmluvy, ktorá je na dohode zmluvných strán.
KDH ďalej upozorňuje, že na základe medzinárodnej zmluvy s katolíckou cirkvou reprezentovanou Svätou stolicou a vnútroštátnej zmluvy s inými registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami platia pre veriacich všetkých vyznaní rovnaké práva a povinnosti.
„Cirkvi a náboženské spoločnosti, ak sú registrované v SR, sú si rovné v právach a povinnostiach. Garantuje to ústava, zákony i príslušné zmluvy cirkví so štátom,“ vysvetlil člen predsedníctva hnutia Marek Šmid. Nerovnosť medzi cirkvami preto hodnotí ako nepravdivú.
Matovič: Politický marketing
Zámer SaS presadiť odluku cirkví od štátu kritizoval aj predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Považuje to za prvoplánový marketing. Doplnil, že ide o mimoriadne citlivú otázku, pri ktorej by sa mali akékoľvek zmeny robiť po poctivej celospoločenskej diskusii.
Odluka cirkví od štátu nemá podporu u katolíckej a ani u evanjelickej cirkvi augsburského vyznania.