BRATISLAVA. Na dôležitosť jednotnej definície a výkladu pojmu dezinformácie či na potrebu existencie nástrojov zabraňujúcich manipulácii v online priestore poukazuje aj Európska skupina mediálnych regulátorov (The European Regulators Group for Audiovisual Media Services - ERGA).
Skupina sa v tejto súvislosti zapojila do diskusie k Akčnému plánu európskej demokracie a vyzýva tak k posilneniu spolupráce medzi mediálnymi regulátormi na európskej úrovni.
Efektívny boj proti dezinformáciám
A to tak, aby bol zabezpečený vysoký štandard ochrany vo všetkých krajinách Európskej únie (EÚ).
V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Rady pre vysielanie a retransmisiu Ivana Čaučíková.
Ako ďalej priblížila, na základe práce v oblasti monitorovania efektivity boja proti dezinformáciám ERGA odporúča transparentnosť kritérií takzvanému microtargeting-u či cielenej politickej reklamy, špeciálne v kontexte volieb. ERGA tiež vyzýva k transparentnosti v oblasti fungovania algoritmov v systéme odporúčaného obsahu.
Manipulatívna online reklama

Skupina tiež zdôrazňuje potrebu prístupu k dátam, ktorými disponujú jednotlivé platformy, a to na účely výskumu s dôrazom na dodržiavanie ochrany súkromia užívateľov.
Podľa skupiny európskych regulátorov je dôležité lepšie porozumieť aj manipulatívnemu potenciálu online reklamy, aby tak boli zaručené demokratické procesy v online prostredí.
Podľa Ľuboša Kukliša, člena rady ERGA, nárast digitálnych platforiem a veľký záujem o ich využívanie priniesol veľa nových výziev, no úloha regulácie zostáva rovnaká, a to mať k dispozícii prostriedky na zabezpečenie ochrany základných hodnôt.
Sú nimi sloboda médií a pluralita, a to, aby boli chránené aj za nových podmienok.