BRATISLAVA. V databáze spoločnosti Zhenhua Data, ktorá vytvára databázy s informáciami o jednotlivcoch a inštitúciách, boli aj stovky slovenských mien.
Ako ďalej informuje Denník N , okrem politikov, akými sú ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zo strany Za ľudí, poslanec Smeru Juraj Blanár či bývalý europoslanec József Nagy, boli v databáze firmy napríklad odsúdený Mikuláš Vareha, tenistka Dominika Cibulková, bývalá plavkyňa Martina Moravcová alebo biskup Milan Chautur.
„Databáza neobsahuje žiadne súkromné informácie, ide skôr o akýsi zoznam ľudí, ktorí majú istý spoločenský vplyv alebo status.
Databázu odhalil whistleblower
Informácie o týchto ľuďoch firma zbierala z verejne dostupných zdrojov – napríklad z ich konta na Facebooku, Instagrame, Twitteri či LinkedIne,“ píše Denník N.
Databázu s názvom Overseas Key Individuals Database (Databáza kľúčových osôb v zámorí) získali podľa denníka austrálski odborníci na kybernetickú bezpečnosť z firmy Internet 2.0 vďaka whistleblowerovi a spolupráci s americkým akademikom Chrisom Baldingom.
„Aký bol cieľ zberu dát a komu ich firma predávala, nie je jasné, no naznačuje to webstránka firmy Zhenhua Data. Spoločnosť spomína, že jej cieľovkou je vojenský sektor a misiou zber verejne dostupných dát, ktoré pomôžu pri „veľkom oživení čínskeho národa“.
„Firma píše, že sociálne siete sú dôležitým nástrojom hybridnej vojny, pretože môžu manipulovať realitu, oslabiť štáty a vytvárať vnútorné konflikty a polarizáciu,“ uvádza denník.
Databázu preveruje Slovenská informačná služba
Čínskou databázou, v ktorej sa nachádzajú mená aj viacerých slovenských diplomatov, sa podľa denníka zaoberá aj Slovenská informačná služba (SIS). Udalosť podľa tajnej služby poukazuje na zraniteľnosť databáz, ktorých obsahom sú aj osobné údaje.
„SIS na aktivity čínskych spravodajských služieb upozorňuje dlhodobo, pričom už v minulosti boli aj na Slovensku zaznamenané podozrivé aktivity čínskych technologických firiem,“ uvádza v stanovisku pre denník tajná služba.
Vplyv čínskej vlády na technologické spoločnosti
SIS podľa denníka upozorňuje na to, že v súvislosti s bezpečnostnými rizikami čínskych spoločností sa viaceré krajiny snažia obmedziť možnosti ich pôsobenia najmä v telekomunikačnom priestore.
„Vplyv Číny na jej technologické spoločnosti je nesporný, preto riziko, že by mohli spolupracovať so štátom, je vysoké. Najmä v súvislosti s kontrolou, ovládaním a bezpečnosťou kritických infraštruktúr tieto bezpečnostné riziká oprávnene vzbudzujú obavy členských štátov NATO o vlastnú národnú bezpečnosť,“ uvádza SIS.
Denník doplnil, že nie je známe, podľa akého kľúča Zhenhua Data zostavovala tieto zoznamy a ako často ich aktualizovala.
„Zoznam však nemusí byť kompletný – spoločnosť Internet 2.0 dokázala dešifrovať asi 250-tisíc z 2,4 milióna mien v celej databáze,“ dodal Denník N.