SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Slovensko má nový rekord, situácia začína byť podľa Matoviča kritická (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 6 546 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 39 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

20:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:30 SVET V Česku do sobotňajšej 18. hodiny odhalili testy ďalších 1024 pozitívnych prípadov, laboratóriá vyšetrili takmer 20-tisíc vzoriek.

Pribudli tiež štyri nové úmrtia, celkovo ich v krajine evidujú 499. Informuje o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

18:56 SVET Polícia v Londýne zasahovala proti demonštrantom , ktorí vyjadrovali nespokojnosť s opatreniami proti šíreniu koronavírusu.

Polícia zasiahla proti stovkám demonštrantov, ktorí sa zhromaždili na Trafalgarskom námestí. Niektorí z protestujúcich sa usilovali zabrániť policajtom v zatýkaní a doprava v tejto oblasti bola narušená.

Demonštranti mali banery a tabule s nápismi ako "Toto je už tyrania" a vykrikovali heslá ako "sloboda".

18:30 SVET Veľká Británia hlási 4422 prípadov nákazy za uplynulý deň. Je to o 100 viac než v piatok a zároveň najvyšší prírastok od 8. mája.

Skryť Vypnúť reklamu

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v piatok varoval, že šírenie vírusu sa v Spojenom kráľovstve zrýchľuje a počet hospitalizovaných pacientov sa zdvojnásobuje každých osem dní. Odmietol však povedať, či Británia v októbri zavedie celoštátnu karanténu.

Vládny poradca profesor Neil Ferguson vyhlásil, že nejakú formu výrazných obmedzení bude krajina skôr či neskôr potrebovať.

16:50 SVET Maďarsko predĺži moratórium na splácanie pôžičiek niektorým domácnostiam a spoločnostiam až do polovice roka 2021. Oznámil to premiér Viktor Orbán.

Minister financií predtým varoval, že pokiaľ sa nenájde vakcína proti koronavírusu, mohla by mať maďarská ekonomika problémy s návratom k rastu. Dodal pritom, že vláda pripravuje ďalšiu pomoc.

16:13 SLOVENSKO Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí vydalo cestovné odporúčanie v súvislosti s ochorením Covid-19 na základe opatrení a odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva pre všetky krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Viac si prečítajte tu >>>

15:42 SVET Poľský rezort zdravotníctva po tom, ako pribudlo rekordných 1002 nových prípadov nákazy, očakáva podobné čísla aj v ďalších dňoch.

"Takéto výsledky nás môžu sprevádzať aj v nasledujúcich dňoch a týždňoch, keďže sme sa vrátili do normálneho života," povedal pre internetový portál Wirtualna Polska hovorca rezortu zdravotníctva Wojciech Andrusiewicz.

Ľudia v Poľsku sa správajú škandalózne. Sú to ľudia, ktorí nesprávne interpretujú demokraciu, majú hlboko asociálne zmýšľanie a riskujú životy ostatných.

Krzysztof Simon, poľský profesor

Tamojší profesor Krzysztof Simon sa domnieva, že skutočných prípadov ochorenia Covid-19 je omnoho viac. "Tento výsledok ma neprekvapuje. Počet infekcií sa bude zvyšovať. Ľudia v Poľsku sa správajú škandalózne. Sú to ľudia, ktorí nesprávne interpretujú demokraciu, majú hlboko asociálne zmýšľanie a riskujú životy ostatných," uviedol uznávaný odborník.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho neexistuje žiadna druhá vlna šírenia koronavírusu. "Po celý čas tu máme tú istú epidémiu, ktorá sa rozšírila, spomalila a stále tlie. Prípadov bude viac. Stále sa konajú svadby a zhromaždenia, čo prispieva k šíreniu ochorenia Covid-19," dodal Simon.

15:00 SLOVENSKO Od soboty 19. septembra je Stredná odborná škola v Handlovej v červenej fáze. Regionálna hygienička Zuzana Tornócziová potvrdila, že na škole zaznamenali viacero pedagógov s koronavírusom.

„Zistili sme tam pozitívneho pedagóga. Potom sme testovali ďalšie kontakty a tiež sme zistili pozitívnych pedagógov,“ priblížila Tornócziová.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva nariadil žiakom, pedagógom a prevádzkovým zamestnancom školy prísnu povinnú domácu karanténu. Znamená to, že nebudú môcť opúšťať bydlisko.

Skryť Vypnúť reklamu

Opatrenie potrvá do nedele 27. septembra.

14:32 SLOVENSKO Minister školstva Branislav Gröhling nevylúčil, že sa povinnosť nosenia rúšok v školách predĺži aj po 30. septembri.

"Aj keby rúška neboli povinné, budeme ich výrazne odporúčať aj na október a november, okrem iného aj s ohľadom na bežnú chrípku," povedal.

14:20 SVET V Poľsku pribudlo za uplynulých 24 hodín rekordných 1002 nových potvrdených prípadov infekcie koronavírusom SARS-CoV-2, čím počet nakazených dosiahol 78 330.

Zvýšila sa aj bilancia obetí, do ktorých pribudlo 12 súvisiacich úmrtí.

Poľské ministerstvo zdravotníctva takisto informovalo, že hospitalizovaných je nateraz 1977 osôb podozrivých z koronavírusovej infekcie, pričom 83 z nich je odkázaných na pľúcnu ventiláciu.

Skryť Vypnúť reklamu

14:12 SLOVENSKO Úplne zatvorených bolo k piatku 12 škôl. Povedal to v sobotňajšej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko minister školstva Branislav Gröhling.

Doma je v súčasnosti 6 500 žiakov, čo predstavuje jedno percento.

13:30 Ukrajina hlási za posledných 24 hodín ďalších 3240 infikovaných. Za rovnaký čas na komplikácie spojené s ochorením Covid-19 zomrelo 48 ľudí.

Celkovo si vírus na Ukrajine vyžiadal už 3516 obetí.

13:03 SVET Český minister vnútra Jan Hamáček je v súvislosti s epidémiou za zavedenie prísnejších opatrení. Čísla sú totiž podľa neho alarmujúce a je čas obmedziť sociálne kontakty - bol by preto za obmedzenie verejných akcií.

Píše o tom webová stránka televízie Nova.

Tie čísla sú také strašné, že podľa môjho názoru nastal čas na rázne opatrenia bez toho, aby sme vypínali ekonomiku.

Jan Hamáček, český minister vnútra

Ministerstvo zdravotníctva zaviedlo bezpečnostné opatrenie, ktoré má obmedziť množstvo ľudí vo vnútorných priestoroch. Ľudí v podnikoch môže byť len toľko, koľko je tam miest na sedenie. Poniektorí sa však tomuto obmedzeniu smejú, poznamenáva TV Nova.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nie je to nič ideálne, ale (ministerstvo) niečo urobiť musí. Pokiaľ by to bolo na mne, tak ja by som také podniky o desiatej večer zatvoril, bez ohľadu na to, či v nich ľudia sedia alebo stoja. Ale chápem, že je tu nejaká snaha udržať sčasti tieto podniky v chode a nezničiť firmám úplne ich existenciu. Avšak tie čísla sú také strašné, že podľa môjho názoru nastal čas na rázne opatrenia bez toho, aby sme vypínali ekonomiku," povedal Hamáček pre denník Právo.

12:47 SVET Úrady verejného zdravotníctva v Taliansku varujú, že v krajine stúpa priemerný vek pacientov s koronavírusom.

Podľa zdravotníckych orgánov to spôsobujú mladí ľudia, ktorí zväčša infikujú svojich rodičov a starých rodičov, čo môže čoskoro spôsobiť kolaps nemocničného systému.

Skryť Vypnúť reklamu

12:28 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva vyzýva ľudí, aby zvážili organizovanie veľkých svadieb a rodinných osláv. Informuje o tom na sociálnej sieti s tým, že často sa na nich schádzajú ľudia aj z celého Slovenska či zahraničia a prítomní sú ľudia z rizikových skupín obyvateľstva.

"Pri úzkom kontakte, tanci, jedení a pití sa v uzavretých priestoroch ľahko šíria vírusy. Nákazlivým môže byť aj človek, ktorý nemá žiadne príznaky," zdôrazňuje úrad.

Súvisiaci článok Španielsko prišlo počas koronakrízy o najviac pracovných miest v Únii Čítajte 

12:05 SVET Španielsko počas krízy, ktorú vyvolala pandémia koronavírusu, opäť stratilo najviac pracovných miest spomedzi európskych ekonomík. Jeho straty za celý prvý polrok boli takmer trikrát väčšie ako v iných európskych krajinách.

Prísne blokády počas prvej vlny pandémie a vysoká miera dočasných pracovných zmlúv sú jedným z dôvodov, prečo zamestnanosť v Španielsku klesla o zhruba 8 percent. A toto číslo neberie do úvahy všetkých prepustených.

Skryť Vypnúť reklamu

11:33 SVET Približne 66-tisíc ľudí je v Moskve denne testovaných na nový koronavírus, povedal ruskej televíznej stanici Rossija-1 moskovský starosta Sergej Sobianin.

"Predovšetkým treba poznamenať, že (nárast prípadov) je spojený so zvýšeným počtom vykonaných testov. Každý deň sa týchto testov robí už 66-tisíc, čo je obrovské množstvo. To znamená, že každé dva týždne testujeme okolo jedného milióna ľudí," konštatoval Sobianin.

Podľa starostu ruskej metropoly zostáva podiel pozitívnych testov približne rovnaký, ako bol pred dvoma až tromi týždňami.

Súvisiaci článok V okrese Snina vstúpili do platnosti prísnejšie obmedzenia Čítajte 

11:16 SLOVENSKO V okrese Snina platia prísnejšie protiepidemiologické opatrenia. Verejnou vyhláškou ich vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Humennom.

V okrese platí zákaz organizovať hromadné podujatia nad 300 osôb v exteriéri a nad 150 osôb v interiéri. Zároveň sa neodporúča organizovať hromadné podujatia určené pre seniorov v akomkoľvek počte.

Skryť Vypnúť reklamu

Na verejných hromadných podujatiach sa zakazuje príprava a predaj občerstvenia.

Poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti sú povinní zabezpečiť zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach. Zákaz návštev platí aj pre interiérové priestory pobytových zariadení sociálnej starostlivosti.

10:50 SLOVENSKO Poplatok za pobyt v štátnom karanténnom zariadení ešte neuhradili všetci občania. Ministerstvo vnútra naďalej priebežne vystavuje faktúry.

Dlžná suma predstavuje aktuálne viac ako 674 600 eur z celkovej výšky pohľadávok vyše 1,4 milióna eur.

10:39 SVET Nákazu novým druhom koronavírusu v Maďarsku potvrdili za posledný deň 809 ľuďom. Zomrelo šesť chronicky chorých pacientov.

Umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje stav 30 osôb s ochorením Covid-19, informovala vláda na stránke koronavirus.gov.hu.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet nakazených stúpol na 16 920 a úmrtí na 675. Z nákazy sa zotavilo 4382 ľudí. Aktuálne je nakazených 11 863 osôb, z nich 41 percent je z Budapešti.

10:30 SLOVENSKO Situácia začína byť kritická, píše po rekordnom náraste premiér Igor Matovič na facebooku. Poukazuje na to, že pribúda čoraz viac ľudí, ktorí "potrebujú všetkým dokázať, že ich nikto na slobode obmedzovať nebude."

"Možno si poviete, že nič strašné sa nedeje, nakazení pribúdajú výrazne menej ako v Čechách a zomiera len minimum ľudí. OK, ale dokedy? Odpoveď poznáme. Dovtedy, dokedy budú regionálni hygienici stíhať dohľadávať kontakty pozitívnych. Po tom bode sa nám situácia vymkne z rúk," píše premiér s tým že pri približne 300 nakazených sme už na hrane.

Skryť Vypnúť reklamu

10:00 SLOVENSKO Na Slovensku pribudlo v piatok 290 prípadov nákazy koronavírusom, čo je opäť nový rekord. Doterajšie maximum bolo 235 infikovaných zo štvrtka.

Laboratóriá za predchádzajúci deň vykonali 5 750 testov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Slovensko od začiatku pandémie eviduje celkovo 6546 pozitívnych prípadov. Počet aktívnych stúpol na 2988. V piatok sa vyliečilo 129 pacientov.

Hospitalizovaných je 125 ľudí, z nich 96 má koronavírus potvrdený. Osem osôb je na jednotkách intenzívnej starostlivosti, jedenásti sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Počet obetí sa nezmenil a zostáva na čísle 39.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Súvisiaci článok Hoteliéri chcú, aby sa svadobčania k rúškam zaviazali zmluvne Čítajte 

9:00 SLOVENSKO Od 1. októbra budú na svadbách platiť nové pravidlá, podľa ktorých sa na svadobnej hostine môže zúčastniť najviac sto ľudí. Tváre si musia chrániť rúškami.

Skryť Vypnúť reklamu

Na túto povinnosť majú podľa plánovaného usmernenia dohliadať majitelia priestorov, v ktorých sa svadby budú konať.

Ak hostia nebudú mať rúška alebo ich počet prekročí stovku, majiteľ podniku môže zaplatiť pokutu do 20-tisíc eur.

Hotelieri a prevádzkari sa búria a zodpovednosť chcú preniesť na svadobčanov.

8:23 SLOVENSKO Na hranice medzi Českom a Slovenskom sa v piatok opäť vrátili policajné kontroly. Slovensko totiž Českú republiku zaradilo medzi rizikové krajiny a na Slovensko je možné dostať sa len (až na výnimky) s negatívnym testom na Covid-19 alebo nastúpiť do karantény.

Spravodajský server ČT24 o tom informoval v noci na sobotu s tým, že slovenská polícia v piatok nijaké väčšie problémy na hraniciach nezaznamenala a premávka bola len minimálna.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Nemecko sa zatiaľ vyhýba prudkému rastu nových prípadov (prehľad) Čítajte 

7:40 SVET V Nemecku pokračoval mierny rast v počtoch nových prípadov. Miestny Inštitút Roberta Kocha ohlásil 2297 nakazených.

Tempo, akým v krajine pribúdajú úmrtia pripisované Covid-19, sa však nezvyšuje. Nová bilancia narástla o šesť obetí.

Denný prírastok štatistiky nakazených je podľa denníka Die Welt najvyšší od konca apríla. Denné čísla sa pritom postupne zvyšujú už od polovice júla, Nemecko však zatiaľ nezaznamenalo strmý vzostupný trend ako mnoho iných európskych krajín.

7:04 SVET Brazília ohlásila 39 797 nových prípadov ochorenia Covid-19. Bilancia úmrtí v krajine stúpla o ďalších 858 osôb.

Od konca júla, kedy Brazília zaznamenala rekordné denné počty mŕtvych a aj nakazených, sa prírastky o niečo znížili, ale pokles nie je nijako dramatický. Sedemdňový priemer úmrtí klesol z necelých 1100 na zhruba 800 denne, tempo rastu infikovaných zasa zo 46-tisíc na približne 30-tisíc prípadov.

Skryť Vypnúť reklamu

6:32 SVET Holandsko pre šírenie vírusu zavádza prísnejšie zdravotnícke opatrenia v Amsterdame, Rotterdame a ďalších veľkých mestách.

V týchto oblastiach budú musieť reštaurácie a bary uzavrieť svoje prevádzky o jednej v noci, pričom skupiny hostí nebudú môcť zahŕňať viac než 50 osôb - vonku či vo vnútri. Organizátori tiež budú musieť predložiť žiadosti o usporiadanie väčších podujatí, ako sú napríklad hudobné koncerty.

V Amsterdame budú v noci uzatvorené aj parky, aby sa tak predišlo nelegálnemu organizovaniu večierkov.

06:00 SVET V Českej republike pribudlo v piatok 2 111 nových prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 22 271 vzoriek.

Ide o tretie najvyššie číslo od začiatku pandémie. Vo štvrtok testy zistili rekordných 3130 nových infikovaných. Deň predtým ich bolo 2139.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 385
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 826
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 042
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 023
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 894
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 11 192
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 468
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 722
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 619
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 583
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Čakanie na testovanie na Orave.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba aj test.

Ilustračné foto.

Neprehliadnite tiež

Na Covid zomrú najbližšie dni desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Celoplošné testovanie: V štyroch okresoch odhalili 2 225 infekčných ľudí

Otestovaných bolo za prvý deň celkovo 61 905 ľudí.

Okres Bardejov má prvý deň testovania za sebou. Ako sme to zvládli?

Ľudia nereptali, prišli v hojnom počte, pokojne čakali aj pri meškaní.