BRATISLAVA. V koalícii zatiaľ nie je dohoda, ako budú poslanci jednotlivých klubov hlasovať o novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá sa venuje interrupciám.
Podľa slov predsedníčky poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anny Zemanovej sa čaká na pozmeňovacie návrhy. Následne sa vládne strany dohodnú na ďalšom postupe.
Dohoda zatiaľ nie je
Šéf poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš o dohode v koalícii zatiaľ nemá informácie. O predloženej novele v ich klube diskutujú.

Jeho kolega Andrej Stančík (OĽaNO) avizoval, že návrh v aktuálnom znení určite nepodporí. „Páči sa mi myšlienka podpory tehotných žien, či už finančnej, alebo inštitucionálnej, ale prekážajú mi obštrukcie, s ktorými zákon prichádza,“ doplnil poslanec vládneho hnutia.
Matúš Šutaj Eštok (nezaradený) tvrdí, že podľa nezaradených poslancov a členov strany Hlas okolo expremiéra Petra Pellegriniho (nezaradený) je súčasný stav v oblasti interrupcií vyhovujúci, „čo dokazuje aj neustále klesajúci pokles umelého prerušenia tehotenstva“.
Dodal, že ide o umelo vyvolávanú tému politikmi vládnej koalície, ktorí takto len odpútavajú pozornosť od neschopnosti riešiť skutočné problémy Slovenska. „Preto nepodporíme žiadnu normu, ktorá mení súčasný právny stav a ja osobne sa zdržím hlasovania,“ dodal.
Poslanecký klub ĽSNS za návrh zahlasuje. Agentúre SITA to potvrdil podpredseda klubu Martin Beluský.
Dve lekárske správy
Parlament bude v závere 12. schôdze rokovať v druhom čítaní o novele zákona o zdravotnej starostlivosti. Poslanci OĽaNO v nej chcú presadiť, aby mala žena dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín navrhujú 96 hodín.
Návrh predpokladá detailnejší zber informácií o dôvodoch potratov.
Povinnou má byť druhá lekárska správa pri indikácii ohrozenia zdravia života matky alebo počatého dieťaťa.
V návrhu sa hovorí o ubytovaní pre tehotné matky s deťmi a pre študentky, ktoré potrebujú dočasné bývanie, aby utajili svoje tehotenstvo, prípadne ešte aj do troch rokov, ak sa o dieťa starajú.
Po novom by sa mala suma príspevku pri narodení dieťaťa rozdeliť na dve časti. Prvá časť vo výške 400 eur sa vyplatí matke počas tehotenstva, konkrétne po uplynutí dvanásteho týždňa tehotenstva. Táto možnosť má podľa predkladateľov návrhu ženám pomôcť, aby nepodstúpili umelé ukončenie tehotenstva z dôvodu aktuálneho nedostatku finančných prostriedkov.
Návrhom novely je znepokojená aj komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová. Opatrenia sú podľa nej v rozpore so smernicami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) aj so špecifickými odporúčaniami orgánov Organizácie Spojených národov (OSN) pre Slovensko.