BRATISLAVA. Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku v kauze Búrka, má zostať vo väzbe do 11. marca budúceho roka.
Rozhodol o tom sudca Špecializovaného trestného súdu. Obvinená podala sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd.

Okrem nej sudca Peter Pulman nanovo posúdil aj väzbu Denisy Cvikovej a Richarda Molnára. Ide o posledných dvoch väzobne stíhaných sudcov z akcie búrka.
V prípade Cvikovej sudca nevyhovel návrhu na predĺženie väzby, tá sa jej končí v októbri. Prokurátor podal sťažnosť a rozhodne o nej Najvyšší súd.
Návrh na predĺženie väzby podala prokurátorka Valéria Simonová, pretože trojici čoskoro uplynie základná sedemmesačná lehota na väzbu v rámci prípravného konania.
Ak by Simonová nekonala, po tomto dátume by obvinenú skupinku automaticky pustili na slobodu.
Jankovská má ešte od marca nariadenú kolúznu a preventívnu väzbu, čo znamená obavy z ovplyvňovania svedkov a marenia dôkazov a taktiež obavy z pokračovania v trestnej činnosti.
Drží hladovku
Jankovskej advokát Peter Erdös tvrdí, že ďalšia väzba pre extajomníčku nemá zmysel, pretože všetci kľúčoví svedkovia už boli vypočutí, a pripomínal, že obvinenia sa vzťahujú na výkon funkcie.
Bývalá nominantka Smeru už nielen nepôsobí na ministerstve, ale začiatkom júna sa taktiež vzdala funkcie sudkyne.

„Návrh na predĺženie väzby považujeme za nedôvodný,“ povedal Erdös.
V polovici septembra Jankovská vyhlásila hladovku. Reagovala tak na to, že jej pribudlo obvinenie v staršej kauze trenčianskeho podniku Fatima a takisto na sprísnenie trestnej sadzby v kauze Búrka.
Zatiaľ hladovku podľa Erdösa zvláda bez zdravotných komplikácií, nemenili jej ani režim. Jediným opatrením sú lekárske prehliadky.
„Držanie hladovky nie je ničím podmienené a je to skôr forma protestu, ktorým chce dať najavo, že sa porušujú jej práva,“ tvrdí Erdös.
Akcia búrka
Jankovská ako spojka mafiána Mariana Kočnera, ktorú v Threeme nazýval svojou opičkou, je obvinená z podplácania a tiež z brania úplatkov.
V kauze Fatima ide o násilne prebratie podniku od podnikateľa Ondreja Janíčka, ktorý sa celé roky sporil s Jankovskou a tvrdí, že za rozhodovanie v jeho neprospech zobrala ako sudkyňa úplatok tri milióny korún od čongrádyovcov, ktorí podnik získali.
Podnik neskôr začala spravovať Mária Krajmerová, manželka bývalého šéfa protikorupčnej polície Roberta Krajmera, ktorého účasť na kauze tiež vyšetrujú.

Denisa Cviková je sudkyňa Okresného súdu Bratislava V a podľa komunikácie medzi Kočnerom a Jankovskou pomáhala kolegyni sudkyni Zuzane Maruniakovej pripraviť rozsudok, ktorým prikázala TV Markíza zaplatiť jednu z falošných zmeniek v hodnote 8,3 milióna eur.
Cviková sa dokonca osobne prišla pozrieť na vyhlasovanie tohto rozsudku, zachytila ju kamera TV Markíza. Cvikovú do prípadu podľa komunikácie angažovala Jankovská.
V prípade sudcu Richarda Molnára vypovedal kľúčový svedok celej kauzy spolupracujúci s políciou sudca Vladimír Sklenka, že Molnár bol na súde známy tým, že pre podnikateľ Zoroslava Kollára vybavuje rozsudky.
Zoroslav Kollára to odmieta a Sklenkove výpovede podľa neho nesedia s realitou.
Ako púšťali sudcov v Búrke
Skupinku sudcov zadržala polícia 11. marca
- Stále za mrežami sú:
Monika Jankovská – špecializovaný súd začiatkom augusta zamietol jej sťažnosť proti väzbe, koncom augusta mu dal za pravdu aj Najvyšší súd,
Denisa Cviková – špecializovaný súd ju chcel prepustiť, no Najvyšší súd jeho rozhodnutie 24. augusta zmenil a za mrežami je doteraz,
Richard Molnár – špecializovaný súd ho chcel ešte v polovici júna prepustiť, rozhodnutie však 14. júla zrušil Najvyšší súd.
- Na slobode:
Eugen Palášthy – 24. júna ho na slobodu prepustil Najvyšší súd,
Zuzana Maruniaková – 14. marca ju na slobodu prepustil špecializovaný súd, o pár dní neskôr sa k rozhodnutiu priklonil aj Najvyšší súd,
Miriam Repáková – funkcie sudkyne sa vzdala ešte v novembri 2019, špecializovaný súd ju prepustil na slobodu ešte 14. marca, prokurátorka podávala sťažnosť, no neskôr ju vzala späť,
Vladimír Sklenka – na slobode, spolupracuje s políciou a vypovedá proti ostatným, vďaka tomu má odložené obvinenie.
- Ústavný súd nedal súhlas na väzobné stíhanie ďalších sudcov ešte 12. marca:
Andrea Haitová, Jarmila Urbancová, David Lindtner, Dušan Srogončík, Ľuboš Sádovský, Katarína Bartalská, Angela Balázsová, Gabriela Buľubašová.

Beata
Balogová
