BRATISLAVA. Pri policajných akciách by sa mali využívať kamerové záznamy, pomohlo by sa tak predísť rôznym interpretáciám zásahov, ktoré boli verejnosťou hodnotené ako neoprávnené.
Zároveň je potrebné sústavne a kontinuálne pokračovať v edukačných aktivitách príslušníkov Policajného zboru SR na tému zásahov v marginalizovaných rómskych komunitách.
Obnovenie vzájomnej dôvery
Informuje o tom Iveta Duchoňová z Kancelárie Úradu splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity s tým, že úrad na problematiku dlhodobo upozorňuje.

Ako ďalej priblížila, úrad zároveň považuje za potrebné, aby sa obnovila dôvera v políciu, a aby došlo k zmene nariadení, ktoré by napomohli vyhnúť sa takýmto policajným zásahom.
Rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) podľa nej nastavuje zrkadlo slovenskému súdnemu systému a je smutnou vizitkou toho, že obete policajného zásahu v Moldave nad Bodvou sa museli obrátiť až na Európsky súdny dvor pre ľudské práva, aby sa domohli svojich práv a bolo vyhovené ich sťažnostiam.
Proti atmosfére nenávisti
Duchoňová zároveň uviedla, že rozsudok ESĽP je precedens, ktorý dáva nádej, že podobné zásahy sa nebudú v prostredí marginalizovaných rómskych komunít opakovať.

Podľa úradu je potrebné aj intenzívne pracovať s verejnou mienkou či s aktivitami, ktoré by eliminovali antirómske a nenávistné prejavy.
Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity aktuálne pripravuje novú Stratégiu integrácie Rómov do roku 2030, ktorej súčasťou bude aj práca s verejnou mienkou.
Na európskej úrovni sa otvorene a dlhodobo zdôrazňuje požiadavka adresovaná na členské štáty Európskej únie, aby čelili rôznym formám antirómskych a nenávistných prejavov.