BRATISLAVA. Poslanci všetkých štyroch koaličných strán pripravili pozmeňovací návrh k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť interrupcií. Súčasťou návrhu je povolenie používania interrupčnej tabletky.
V utorok na tlačovej konferencii to povedala poslankyňa Národnej rady a predsedníčka výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS).
Moderný a šetrný prístup
Keď sú interrupcie dovolené, tak sa majú podľa nej robiť najmodernejšou a najšetrnejšou metódou k ženám.
Podľa predsedníčky zdravotníckeho výboru sa veľkou mierou podieľali na pozmeňovacom návrhu aj poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Na tlačovej konferencii však poslanci hnutia chýbali.
„Vzhľadom na pokoj v klube a v koalícii sa rozhodli nebyť predkladateľmi, ale väčšia časť z nich bude hlasovať za náš návrh,“ vysvetlila Bittó Cigániková.
„Rozumiem tomu, nechceli vyostriť situáciu vo svojom klube," dodala. Pozmeňovací návrh predložia do parlamentu poslankyne zo Sme rodina, SaS a Za ľudí.
Podpora z Rady Európy
Zdravotníckemu výboru prišlo veľa listov z rôznych organizácií, ktoré vyjadrujú znepokojenie nad snahou sprísniť interrupcie.
Podľa Bittó Cigánikovej listy prišli od komisárky Rady Európy pre ľudské práva, francúzskych mimovládnych organizácií či Medzinárodnej federácie pre gynekológiu a pôrodníctvo.

„V návrhu pani Anny Záborskej sa mení slovíčko plod na život pred narodením," povedala a dodala, že ide len o vyvolanie emócie. Podľa nej sú v pôvodnom návrhu ponúkané jednostranné informácie, ktoré „hovoria o hrôzostrašnosti zákroku".
Parlament bude v druhom čítaní rokovať o novele zákona o zdravotnej starostlivosti v závere aktuálnej schôdze.
Poslanci OĽaNO v nej chcú presadiť, aby mala žena dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín navrhujú 96 hodín. Návrh predpokladá detailnejší zber informácií o dôvodoch potratov.
Povinnou má byť aj druhá lekárska správa pri indikácii ohrozenia zdravia života matky alebo počatého dieťaťa.